Gelişmiş Windows XP'deki genel başlatma sorunlarıyla sorun giderme

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 308041 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

GİRİŞ

Bu makalede, Windows XP'yi başlatmaya çalıştığınızda oluşabilecek sorunların nasıl giderileceği açıklanır. Bu makale deneyimli bilgisayar kullanıcılarına yöneliktir. Gelişmiş sorun giderme adımları konusunda deneyimli değilseniz, birinden yardım isteyebilir veya destek hizmetlerine başvurabilirsiniz. Destek hizmetlerine başvurma hakkında bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus/

Daha fazla bilgi

Bir hata alıyorsunuz Bilgisayarınızı başlattığınızda ileti

Bilgisayarınızı başlattığınızda bir hata iletisi alırsanız, Aşağıdaki iki bölümde anlatılan adımları izleyin. Bunu yaparsanız Bilgisayarınızı başlattığınızda bir hata iletisi alma git "Bilgisayarınızı başlatmaya çalıştığınızda yanıt vermemeye başlıyor Windows XP" bölümüne gidin.

Yapılandırma Windows dosya veya sözü edilen hizmeti yüklemeyecek biçimde hata iletisi

Hata iletisi başvuruda bulunduğunu bir dosya veya hizmeti, dosya ya da hizmet Sistem Yapılandırma yardımcı programı sekmeleri birinde listelenebilir (Msconfig.exe). dosya veya hizmet listeleniyorsa, ana hatlarıyla açıklanan yordamı izleyerek kapatmak aşağıdaki makalede. Dosya veya hizmet listelenmiyorsa, Bu sonraki sorun giderme adımına devam et makale.

Sistem kullanarak bir dosya veya hizmeti devre dışı bırakmak hakkında daha fazla bilgi için Yapılandırma yardımcı programı, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
310353Windows XP bir "temiz önyükleme" durumunda başlatılacak biçimde yapılandırma hakkında
Bilgisayar Yönetimi'ni kullanarak hizmetleri kapatma hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
310602Windows'un başlatılmasını engelleyen bir hizmet veya devre dışı bırakma
İçin hatalı hizmetin üreticisine başvurun Daha fazla yardım.

Not Dosya veya yol açtığını hizmet hakkında daha fazla bilgi için sorun, Microsoft Ürün Destek Hizmetleri uzmanına için bir kişi yardımcı olur. Bir Destek Hizmetleri uzmanına başvurma hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/support
Varsa, bilgisayarınızın özgün donanım üreticisi (OEM) yüklü Windows XP için arama bunları bu sorunla ilgili Yardım için.

Yeni belirlemek Program bilgisayarınızda yüklü en son

Yakın zamanda bir program veya Windows Bileşen kaldırdığınız ise, bilgisayarı el ile silerek ilgili hala açık olan bilgileri, bilgisayar soruna neden. Program veya bileşeni kaldırmak için önce yeniden, ve Daha sonra Program Ekle veya Kaldır aracını kullanın veya üreticinin izleyin yönergeleri.

Bir programı bilgisayarınızdan kaldırmak için şu adımları izleyin:
  1. Başlat' ı tıklatın, Denetim Masası' nı tıklatın ve sonra tıklatın Ekleme veya kaldırma Programlar.
  2. Programlar listesinde, istediğiniz tıklatın kaldırın ve sonra da Değiştir/Kaldır' ı tıklatın.
  3. Sorulduğunda, Evet ' i sorusu "kaldırmak istiyor musunuz program?"
Program Ekle veya Kaldır'ı göremezseniz araç, kaldırma yönergelerini edinmek üzere üreticisine başvurun.

Bilgisayar durur Windows XP'yi başlatmaya çalıştığınızda yanıt

Bilgisayarınız yanıt vermeyi durdurursa, Windows başlatmaya çalıştığınızda XP, aşağıdaki bölümlerde listelenen makalelere bakın veya izleyin aşağıdaki bölümlerdeki adımları.

Başlat, bilgisayarı güvenli modda

Nasıl yapıldığı hakkında ek bilgi için Windows XP'de Güvenli modu kullanarak sorun giderme, aşağıdaki makale numaralarını tıklatın Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere:
315222Windows XP'de Güvenli modda önyükleme seçeneklerinin açıklaması
Bir hizmeti devre dışı bırakma hakkında bilgi için veya bir Windows'un başlatılmasını, engelleyen aygıt 244905 numaralı makaleye bakın "Önerilen Bilgi Bankası makaleler" bölümüne gidin.

Belirlemek için Aygıt Yöneticisi'ni kullanın. bir aygıt sürücüsüyle ilgili sorun

İncelemek ve değiştirmek için Aygıt Yöneticisi'ni kullanma yazılım tarafından yapılandırılabilen aygıtları. Donanım aygıtında anahtar bağlantıları veya ayar kullanıyorsa anahtarlar, aygıtı el ile yapılandırmanız gerekir.

İçin ek Aygıt Yöneticisi'ni kullanarak aygıt çakışmaları ile ilgili sorunları giderme hakkında bilgi 310126 makalesine bakın "Önerilen Bilgi Bankası makaleleri" bölümüne gidin. Hakkında ek bilgi için nasıl öğrenmek için Aygıt Yöneticisi'nde listelenen bilinmeyen aygıt sorunlarını giderme 314464 numaralı makalenin "Önerilen bilgi Temel makaleleri" bölümüne gidin.

Geri yüklemek için Sistem Geri Yükleme aracını kullanma Windows XP'nin çalışmasını

Bilgisayarınıza döndürmek için Sistem Geri Yükleme aracını kullanabilirsiniz bir Önceki çalışma durumu. Sistem Geri Yükleme kritik sistem, "anlık görüntüsünü" alır. dosyaları ve bazı program dosyalarının ve mağazalar bu bilgileri geri yükleme olarak işaret eder. , Bu geri yükleme noktalarını kullanın Windows XP'yi önceki bir duruma döndürmek için.

Sistem Geri Yükleme aracının nasıl kullanılacağı hakkında ek bilgi için 305084 numaralı makaleye bakın "Önerilen Microsoft Bilgi Bankası makaleleri" bölümüne gidin.

İçin ek Sistem Geri yükleme hakkında bilgi için tıklatın Yardım ve Destek üzerinde Başlat menüsü. Arama kutusuna yazın Sistem Geri Yüklemeve sonra tıklatın TAMAM.

Geri yüklemek için bilinen son iyi yapılandırma aracını kullanın Windows XP'nin çalışmasını

Windows başlatılmazsa, Windows XP'nin çalışmasını geri yüklemeye çalışma Bilinen son iyi yapılandırmayı kullanarak. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
  1. Bilgisayarda, F8 tuşuna basın anahtar ve ne zaman başlangıç Windows başlatmak başlar. Windows Gelişmiş Seçenekler menüsü görüntülenir.
  2. Seçmek için ok tuşlarını kullanın. Bilinen son iyi Yapılandırma (çalışan en son ayarlarınız)ve sonra tıklatın TAMAM.
  3. Microsoft Windows XP' yi seçin ve ardından'Başlat menüsü görüntülenirse, ok tuşlarını kullanın TAMAM

    Windows XP bilgisayarınızı başlatır Son kapatma sırasında kaydedilen kayıt defteri bilgilerini kullanarak.

Onarmak için yerinde yükseltme gerçekleştirmek, Windows XP yüklemesi

Yaparak Windows XP yüklemenizi onarmaya bir yerinde yükseltme. Kur programı Windows CD-ROM'undan çalıştırmak genelde onarır. bozuk bir Windows yüklemesi.

Bir yerinde yükseltme gerçekleştirme hakkında ek bilgi için Windows XP, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
315341Windows XP'nin yerinde yükseltmesi (yeniden yüklemesi) nasıl gerçekleşir

Onaylamak, CMOS/BIOS ayarlarının doğru olduğu

CMOS/BIOS ayarlarınızın doğru olduğunu onaylayın.

Uyarı Bu yordam, CMOS ayarlarınızın içerebilir ve BIOS ayarlarınızın değiştirilmesini. Bilgisayarınızın BIOS'unda yapılan hatalı değişiklikler neden olabilir ciddi sorunlara. Microsoft, garanti edemez kaynaklanan sorunlar BIOS değişiklikleri çözülebilir. Kendi sorumluluğunuzdadır CMOS ayarlarınızı değiştirin. Hatalı veya bozuk CMOS ve BIOS ayarları, başlatma sorunlara neden olabilir veya kapatma sorunları.

Microsoft için belirli yönergeler sağlayamaz özgü olduğundan, CMOS ve BIOS ayarlarını değiştirme, $$$$ Doğru CMOS ve BIOS ayarları hakkında bilgi için nasıl denetlemek ve bu ayarları değiştirmek bkz: bilgisayarınızı belgelerine bakın veya bilgisayarınızın üreticisine başvurun.

Not Bozuk veya yeterince şarj dahili pil bozulmasına neden olabilir CMOS veya BIOS ayarlarını.

Onaylamak, Sabit diskinizin veya dosya sisteminizin bozuk olmadığından

Sabit diskinizin veya dosya sisteminizin bozuk olmadığını doğrulayın. Başlat Bilgisayarınızı Windows XP CD-ROM'undan, Microsoft Kurtarma Konsolu'nu yükleyin ve Daha sonra Chkdsk komut satırı yardımcı programını kullanın. Bunu çözmek, sorun.

Önemli Öneririz, deneyimli kullanıcıların veya yöneticilerin kullan Kurtarma Konsolu. Kullanmak için yönetici parolasını bilmeniz gerekir Kurtarma Konsolu.

Denetleme hakkında ek bilgi için ve bozuk bir sabit diski Chkdsk kullanarak onarmak için "kullanarak kurtarma Bkz: Konsol"ve"Kurtarma Konsolu komut istemini kullanma"bölümler aşağıdaki makale:
307654 Windows XP'de Kurtarma Konsolu'nu yükleme ve kullanma
Not Chkdsk komutu sabit, erişim kazanmak olamaz bildirirse disk, bir donanım hatası olabilir. Tüm kablo bağlantılarını ve inceleyin sürücünüzdeki anahtar ayarlarını. Daha fazla yardım için bilgisayar onarım uzmanına başvurun veya Bilgisayarınızın üreticisi.

Yoksa Chkdsk komutu, dosya sistemi, tüm sabit disk sorunlarını gideremediğini raporlar veya Ana önyükleme kaydı (MBR) bozuk ya da erişilemez olabilir. Deneyin uygun Kurtarma Konsolu komutlarını Fixmbr ve Fixboot, bir veri kurtarma hizmetine başvurun veya repartition gibi ve yeniden biçimlendirmek sabit disk.

Önemli Daha fazla yardım için bilgisayar üreticinize veya bir Microsoft başvurun Ürün Destek Hizmetleri uzmanına.

Bilgisayarınızı yalnızca uygun nitelikli çalışanlara izin verir. Nitelikli olmayan tarafından gerçekleştirilen bilgisayar onarımı Personel, bilgisayarınızın garanti koşullarına aykırı olabilir.

Varsa, yeniden bölümlenir ve sabit diskinizi yeniden biçimlendirebilir, diskteki tüm bilgileri kaybedersiniz.

Bir yükseltmeden sonra programlar önceden başlatma sırasında yüklenen Başlat

Bilgisayarınız Microsoft Windows 95'ten yükselttikten sonra Microsoft Windows 98 veya Microsoft Windows Millennium Edition, Windows XP için önceden başlatma sırasında yüklenen programlar olmayabilir bildirim alanında (görev çubuğunun sağ ucundaki) listelenir ve yaptıkları Bilgisayarınızı başlattığınızda otomatik olarak başlangıç değil.

İçin ek Bu sorunun nasıl çözüleceği hakkında bilgi 298427 ve 303561 numaralı makalelere bakın "Önerilen Bilgi Bankası makaleler" bölümüne gidin.

Referanslar

Önerilen Bilgi Bankası makaleleri

Windows XP'deki kapatma sorunları hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
308029Windows XP'de kapatma sorunlarını gidermek için kaynaklar
Windows başlangıç sorunlarını giderme hakkında ek bilgi için XP, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
242518Windows başlatma işlemi sırasında uzun duraklama
244905 Windows'un önyüklenmesini engelleyen bir hizmet veya devre dışı bırakma
249000 Windows Gelişmiş Seçenekler Önyükleme menüsü yok
252448 Nasıl yapılır Windows 2000'de MS-DOS ağ başlangıç disketi oluşturma
266169 Hazırda bekleme modu ve bilgisayarı Windows 2000'de kapatma, bekleme modu ile ilgili sorunları giderme hakkında
298427 Nasıl yapılır Windows 98 veya Windows Millennium Edition'dan yükseltme sonrasında devre dışı bırakılan başlangıç programlarını geri yükle
300886 Windows XP'ye yükselttiğinizde kullanılan "Başlangıç programlarını geri yükle" seçeneğinin açıklaması
303561 Bilgisayarı ilk kez başlattığınızda başlangıç grubundaki Windows XP kısayolları çalışmıyor
306084 İşletim sistemi Windows XP'yi önceki durumuna geri yükleme
310126 Aygıt çakışması sorunlarını Aygıt Yöneticisi ile
314464 Nasıl yapılır: Windows XP'de Aygıt Yöneticisi'nde listelenen bilinmeyen aygıt sorunlarını giderme
244601 Windows 2000'de Aygıt Yöneticisi'nde listelenen bilinmeyen aygıt sorunlarını giderme hakkında

Bir çözüm bulmak için Microsoft Ürün Destek Hizmetleri Web sitesi nasıl kullanılır

Bu adımları izleyerek sorunu gideremezseniz makale veya önerilen Bilgi Bankası makalelerini görüntüleyerek kullanabilirsiniz Sorununuz için bir çözüm bulmak için Microsoft Ürün Destek Hizmetleri Web sitesi. Bazı Microsoft Ürün Destek Hizmetleri Hizmet Web sitesi sağlar şunlardır:

Özellikler

Makale numarası: 308041 - Last Review: 28 Haziran 2013 Cuma - Gözden geçirme: 8.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Windows XP Home Edition
  • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbresolve kbenv kbtshoot kbinfo kbmt KB308041 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, Microsoft Makine Çevirisi Düzenleme yazılımı tarafından tercüme edilmiş olup, yüksek olasılıkla profesyonel bir çevirmen yerine CTF teknolojisi kullanılarak, Microsoft Topluluğu tarafından düzenlenmiştir. Microsoft, Bilgi Bankamız içindeki tüm makaleleri kendi dilinizde okuyabilmeniz için size hem profesyonel çevirmenler tarafından tercüme edilen hem de makine tarafından tercüme edildikten sonra Topluluk tarafından kontrol edilen makaleler sunar. Bununla birlikte, makine tarafından tercüme edilen, hatta Topluluk tarafından kontrol edilen bir makale bile her zaman mükemmel dil kalitesinde olmayabilir. Makalede dilinizi konuşan yabancı birisinin yapabileceği türden sözcük, söz dizimi veya dilbilgisi hataları bulunabilir. Microsoft, içeriğin hatalı tercümesinin veya müşterilerimiz tarafından kullanımının doğurabileceği olası yanlış anlamalar, hatalar veya zararlardan sorumlu değildir. Öte yandan Microsoft, Makine Çevirisi Düzenleme işlemini geliştirmek amacıyla Makine Çevirisi Düzenleme yazılımını ve araçlarını sık sık güncelleştirmektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 308041

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com