SQL Server çalıştıran bilgisayarlarda çalıştırmak için virüsten koruma yazılımını nasıl seçim yapılacağını

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 309422 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makale, Microsoft SQL Server ortamınızda çalışan bilgisayarlarda çalıştırmak için virüsten koruma yazılımı, ne tür karar vermenize yardımcı olacak genel kuralları içerir.

Daha fazla bilgi

Tek tek SQL Server ortamınızda çalıştıran her bilgisayar için güvenlik riski değerlendirmek ve SQL Server çalıştıran her bilgisayar için bir güvenlik riski düzeyi uygun araçlar seçin önerilir. Ayrıca, herhangi bir virüs koruma projesi Top önce tüm sistem kararlılık ve performans iyileştirmeleri değişiklikleri ölçmek için tam bir yük altında sınamanızı öneririz.

Virüsten koruma yazılımı çalıştırmak için bazı sistem kaynakları gerektirir. Önce sınama gerçekleştirmeniz gerekir ve SQL Server çalıştıran bilgisayar üzerindeki herhangi bir performans etkisi olup olmadığını belirlemek için virüsten koruma yazılımı yükledikten sonra.

Güvenlik riski faktörleri

 • Bilgisayarda depolanan bilgilerin işinize değer.
 • Bu bilgileri için gerekli güvenlik düzeyi.
 • Bu bilgilere erişimi kaybetme maliyeti.
 • Riski virüs veya hatalı bilgi bu bilgisayardan yayılıyor.

Yüksek riskli sunucuları

Bazı virüs bulaşma riski bir sunucudur. Yüksek risk sunucular genellikle bir veya daha aşağıdaki ölçütlere uyan:
 • Ortak Internet üzerinde sunucularıdır.
 • Sunucuları, güvenlik duvarının arkasında olmayan sunucular için açık bağlantı noktaları vardır.
 • Sunucular, okumak veya diğer sunuculardan dosyaları yürütmek.
 • Internet Information Services (IIS) ya da Apache gibi bir HTTP sunucuları sunucuları çalışır. (Örneğin: SQL Server 2000 için SQL XML.)
 • Sunucuları, dosya paylaşımları da barındırıyorsanız.
 • Sunucular, Database Mail ya da SQL Mail gelen veya giden e-posta iletileri işlemek için kullanın.
Yüksek riskli bir sunucu ölçütlerine uymayan genellikle daha düşük bir risk her zaman olmamakla sunucularıdır.

Virüs aracı türleri

 • Etkin virüs tarama: gelen ve giden dosyalarda virüs tarama bu tür denetler.
 • Virüs silme yazılımı: virüs sweep yazılımı dosya bulaşma için varolan dosyaları tarar. Sonra bir virüs bulaşmış dosyaları algılar. Bu tür tarama aşağıdaki SQL Server veritabanı kurtarma ve SQL Server tam metin kataloğu dosya sorunlara neden olabilir:
  • Virüs silme bir veritabanı dosyası açtı ve yine SQL Server veritabanı (örneğin, SQL Server başlatıldığında veya SQL Server AutoClose kapalı bir veritabanını açtığında) açmaya çalıştığında açmak ise, dosyanın ait olduğu veritabanı şüpheli olarak işaretlenmiş. SQL Server veritabanı dosyaları genellikle .mdf, .ldf ve .ndf dosya sonekleri var.
  • Virüs silme yazılımı Microsoft Search Hizmeti (MSSearch) dosyasına erişmeye çalıştığında açmak SQL Server tam metin katalog dosyası varsa, tam metin kataloğu ile ilgili sorunlar olabilir.
 • Tarama yazılımı güvenlik açığı: Microsoft Güvenlik Araç Seti CD'si en iyi yöntem kılavuzları, sistem, hizmet paketlerini ve virüs saldırılarına karşı sisteminizi korumak güncelleştirmelerin güvenliğini sağlama hakkında bilgi içerir. Sistemlerinizin güvenliğini sağlamak ve onları güvenli tutmaya yardımcı olmak için Microsoft araçlar da sağlamaktadır. Dosyayı karşıdan yüklemek için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
  http://www.microsoft.com/security/
 • Casus yazılım önleme yazılımı: Bilgisayarınızda sizin izniniz olmadan belirli görevleri gerçekleştiren yazılım casus yazılımlar ve istenmeyen yazılımlar başvurur. Casus yazılımlar ve istenmeyen yazılımlara karşı bilgisayarınızı korumanıza yardımcı olma hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
  http://www.microsoft.com/protect/computer/spyware/default.mspx
  Buna ek olarak, Microsoft, yaygın olarak karşılaşılan bazı kötü amaçlı yazılımları Windows Server 2003, Windows XP veya Microsoft Windows 2000 çalıştıran bilgisayarlardan temizlemenize yardımcı olan Microsoft Windows Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme aracı yayımladı. Microsoft Windows Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  890830 Microsoft Windows Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı yaygın olarak karşılaşılan bazı kötü amaçlı yazılımların Windows Vista, Windows Server 2003, Windows XP veya Windows 2000 çalıştıran bilgisayarlardan temizlemenize yardımcı olur.

Dizinler ve virüs tarama dışlamak için dosya adı uzantıları

Virüsten koruma yazılımı ayarlarını yapılandırdığınızda, virüs tarama aşağıdaki dosyaların veya dizinlerin (uygulanabilir olarak) hariç emin olun. Böylece dosyaları performansını artırır ve yardımcı dosyaları SQL Server hizmetini kullanmanız gerekir zaman kilitlenmez emin olun. Ancak, bu dosyaların virüslü olur, virüsten koruma yazılımınızın bulaşma algılayamaz.

Not SQL Server için varsayılan dosya konumları hakkında daha fazla bilgi için belirli SQL Server Çevrimiçi Kitapları'nda SQL Server sürümünüz için "Dosya konumları için varsayılan ve adlandırılmış örnekleri, SQL Server" konusuna bakın.SQL Server 2012
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143547 (v=sql.110).aspx

SQL Server 2008 R2
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143547 (v=sql.105).aspx
SQL Server 2008
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143547 (SQL.100).aspx
SQL Server 2005
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143547 (SQL.90).aspx
 • SQL Server veri dosyaları

  Bu dosyaları, genellikle aşağıdaki dosya adı uzantılarından birine sahiptir:
  • .mdf
  • .ldf
  • .ndf
 • SQL Server yedekleme dosyaları

  Bu dosyaları sık sık aşağıdaki dosya adı uzantılarından birine sahiptir:
  • .bak
  • .TRN
 • Tam metin kataloğu dosyaları
  • Varsayılan örnek: Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL\FTDATA
  • Adlandırılmış örneğine: Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL$ instancename\FTDATA

 • İzleme dosyaları
  Bu dosyalar genellikle trc dosya adı uzantısına sahiptir. Bu dosyaları el ile izleme profiler yapılandırdığınızda veya, etkinleştirdiğinizde oluşturulan C2 denetim sunucu için.
 • SQL (SQL Server 2008 veya sonraki sürümleri için) dosyaları denetleme
  Bu dosyalar .sqlaudit dosya adı uzantısına sahiptir. Daha fazla bilgi için SQL Server Books Online'da aşağıdaki konuya bakın:
  Denetimleri (genel sayfa)
 • SQL sorgu dosyaları
  Bu dosyalar genellikle .sql dosya adı uzantısına sahiptir ve Transact-SQL ifadeleri içerir.
 • Analysis Services veri içeren dizin

  Not
  tüm Analysis Services verileri tutan dizin Analysis Services örneğini DATADIR özelliği tarafından belirtilir. Varsayılan değer olarak C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL bu dizinin yoludur.X\OLAP\Data. Analysis Services 2000 kullanıyorsanız, görüntüleme ve Çözümleme Yöneticisi'ni kullanarak veri dizinine değiştirin. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
  1. Çözümleme Yöneticisi'nde, sunucuyu sağ tıklatın ve sonra Özellikler' i tıklatın.
  2. Özellikler iletişim kutusunda, Genel sekmesini tıklatın. Dizin veri klasörününaltında görünür.
 • Analysis Services işleme sırasında kullanılan Analysis Services geçici dosyaları bulunduran dizini

  Not
  Analysis Services 2005 ve sonraki sürümleri için işleme sırasında geçici dosyaları Analysis Services örneğini TempDir özelliği tarafından belirtilir. Bu özellik varsayılan olarak boştur. Bu özellik boş ise, varsayılan dizin kullanılır. C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL dizindir.X\OLAP\Data. Analysis Services 2000 kullanıyorsanız, görüntüleme ve Çözümleme Yöneticisi'nde geçici dosyaları içeren dizini değiştirin. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
  1. Çözümleme Yöneticisi'nde, sunucuyu sağ tıklatın ve sonra Özellikler' i tıklatın.
  2. Özellikler iletişim kutusunda'ı tıklatın. Genel sekmesini tıklatın.
  3. Üzerinde Genel sekmesinde, dizini altında dikkat edin Geçici dosya klasörü.

  İsteğe bağlı olarak, TempDirectory2 kayıt defteri girdisi kullanılarak Analysis Services 2000 için ikinci bir geçici dizine ekleyebilirsiniz. Bu kayıt defteri anahtarını kullanırsanız, bu kayıt defteri girdisi işaret ettiği Dizin tarama virüsü hariç göz önünde bulundurun. TempDirecotry2 kayıt defteri girdisi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Developer Network (MSDN) Web sitesi "TempDirectory2" bölümüne bakın:
  http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa902654 (SQL.80).aspx#sql2k_anservregsettings_topic52

 • Analysis Services yedekleme dosyaları

  Not Varsayılan olarak, Analysis Services 2005 ve sonraki sürümlerinde yedekleme dosya konumunun YedeklemeDizini özelliği tarafından belirtilen konumdur. Varsayılan değer olarak C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL dizin olur.X\OLAP\Backup. Bu dizinde Analysis Services örneğinin özelliklerini değiştirebilirsiniz. Herhangi bir yedekleme komut farklı bir yere götürebilir. Ya da yedek dosyalarını başka bir yere kopyalar.
 • Analysis Services günlük dosyaları bulunduran dizini

  Not Varsayılan olarak, Analysis Services 2005 ve sonraki sürümlerinde, günlük dosyasının konumunu LogDir özelliği tarafından belirtilen konumdur. Varsayılan değer olarak C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL dizin olur.X\OLAP\Log.
 • Dizinler için herhangi bir Analysis Services 2005 ve varsayılan veri dizininde depolanmadı sonraki sürümü bölümleri

  Not Bu konumları bölümler oluştururken, işleme ve depolama konumları sayfanın Bölüm Sihirbazı'ndaki depolama konumu bölümünde tanımlanır.
 • FileStream veri dosyaları (SQL 2008 ve sonraki sürümleri)
 • Uzak Blob Depolama Birimi dosyalarını (SQL 2008 ve sonraki sürümleri)
 • Reporting Services geçici dosyaları ve günlük (dosyaları RSTempFiles ve LogFiles) içeren dizin

Virüs tarama dışlamak için işler

SQL Server 2012
 • %ProgramFiles%\Microsoft SQL Server\MSSQL11.<Instance name="">\MSSQL\Binn\SQLServr.exe</Instance>
 • %ProgramFiles%\Microsoft SQL Server\MSRS11.<Instance name="">\Reporting Services\ReportServer\Bin\ReportingServicesService.exe</Instance>
 • %ProgramFiles%\Microsoft SQL Server\MSAS11.<Instance name="">\OLAP\Bin\MSMDSrv.exe</Instance>

SQL Server 2008 R2
 • %ProgramFiles%\Microsoft SQL Server\MSSQL10_50.<Instance name="">\MSSQL\Binn\SQLServr.exe</Instance>
 • %ProgramFiles%\Microsoft SQL Server\MSSQL10_50.<Instance name="">\Reporting Services\ReportServer\Bin\ReportingServicesService.exe</Instance>
 • %ProgramFiles%\Microsoft SQL Server\MSSQL10_50.<Instance name="">\OLAP\Bin\MSMDSrv.exe</Instance>
SQL Server 2008
 • %ProgramFiles%\Microsoft SQL Server\MSSQL10.<Instance name="">\MSSQL\Binn\SQLServr.exe</Instance>
 • %ProgramFiles%\Microsoft SQL Server\MSSQL10.<Instance name="">\Reporting Services\ReportServer\Bin\ReportingServicesService.exe</Instance>
 • %ProgramFiles%\Microsoft SQL Server\MSSQL10.<Instance name="">\OLAP\Bin\MSMDSrv.exe</Instance>
SQL Server 2005
 • %ProgramFiles%\Microsoft SQL Server\MSSQL.1\MSSQL\Binn\SQLServr.exe
 • %ProgramFiles%\Microsoft SQL Server\MSSQL.3\Reporting Services\ReportServer\Bin\ReportingServicesService.exe
 • %ProgramFiles%\Microsoft SQL Server\MSSQL.2\OLAP\Bin\MSMDSrv.exe

Kümelendirme ile ilgili hususlar

Virüsten koruma yazılımı SQL sunucu kümesinde çalıştırabilirsiniz. Ancak, virüsten koruma yazılımı küme uyumlu bir sürümü olduğundan emin olun. Küme uyumlu sürümleri ve birlikte çalışabilirlik hakkında virüsten koruma yazılımı satıcınıza başvurun.

Virüsten koruma yazılımı bir küme üzerinde çalıştırılıyorsa, virüs tarama Bu konumlar da dışarıda emin olun:
 • Q:\ (Çekirdek sürücü)
 • C:\Windows\Cluster

Diske veritabanını yedekleyin veya bir disk işlem günlüğünü yedekleme yapıyorsanız, yedekleme dosyaları virüs tarama dışlayabilirsiniz.

Referanslar

SQL Server güvenliği hakkında genel bilgi için SQL Server Books Online'da aşağıdaki konuları ziyaret edin:
SQL Server güvenliğini sağlama

Veritabanı Altyapısı için güvenlik denetim listesi

SQL Server güvenliği hakkında genel bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin. (En iyi yöntemler, çeşitli güvenlik modelleri ve güvenlik bültenlerini bu bilgiler içerir.)

http://www.microsoft.com/SQL/Technologies/security/default.mspx
Bir küme virüsten koruma dikkat edilecek diğer noktalar hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
250355 Virüsten koruma yazılımı, Küme Hizmetleri ile sorunlara neden olabilir
Kurumsal sistemler üzerinde tarama için genel öneriler için Microsoft, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
822158 Virüs tarama önerileri çalışmakta olan Kurumsal bilgisayarlar için desteklenen Windows sürümleri

Üçüncü taraf detours veya SQL Server'da benzer teknikler hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
920925 Üçüncü taraf detours veya benzer teknikleri kullanımını SQL Server'da desteklenmez

Özellikler

Makale numarası: 309422 - Last Review: 10 Ekim 2013 Perşembe - Gözden geçirme: 9.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft SQL Server 7.0 Standard Edition
 • Microsoft SQL Server 2000 Developer Edition
 • Microsoft SQL Server 2000 Enterprise Edition
 • Microsoft SQL Server 2000 Personal Edition
 • Microsoft SQL Server 2000 Standard Edition
 • Microsoft SQL Server 2005 Standard Edition
 • Microsoft SQL Server 2005 Developer Edition
 • Microsoft SQL 2005 Server Enterprise
 • Microsoft SQL Server 2005 Express Edition
 • Microsoft SQL 2005 Server Workgroup
 • Microsoft SQL Server 2008 Developer
 • Microsoft SQL Server 2008 Enterprise
 • Microsoft SQL Server 2008 Standard
 • Microsoft SQL Server 2008 Web
 • Microsoft SQL Server 2008 Workgroup
 • Microsoft SQL Server 2008 R2 Standard
 • Microsoft SQL Server 2008 R2 Developer
 • Microsoft SQL Server 2008 R2 Enterprise
 • Microsoft SQL Server 2008 R2 Web
 • Microsoft SQL Server 2008 R2 Workgroup
 • Microsoft SQL Server 2012 Developer
 • Microsoft SQL Server 2012 Enterprise
 • Microsoft SQL Server 2012 Standard
 • Microsoft SQL Server 2012 Web
Anahtar Kelimeler: 
kbsql2005cluster kbinfo kbmt KB309422 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, Microsoft Makine Çevirisi Düzenleme yazılımı tarafından tercüme edilmiş olup, yüksek olasılıkla profesyonel bir çevirmen yerine CTF teknolojisi kullanılarak, Microsoft Topluluğu tarafından düzenlenmiştir. Microsoft, Bilgi Bankamız içindeki tüm makaleleri kendi dilinizde okuyabilmeniz için size hem profesyonel çevirmenler tarafından tercüme edilen hem de makine tarafından tercüme edildikten sonra Topluluk tarafından kontrol edilen makaleler sunar. Bununla birlikte, makine tarafından tercüme edilen, hatta Topluluk tarafından kontrol edilen bir makale bile her zaman mükemmel dil kalitesinde olmayabilir. Makalede dilinizi konuşan yabancı birisinin yapabileceği türden sözcük, söz dizimi veya dilbilgisi hataları bulunabilir. Microsoft, içeriğin hatalı tercümesinin veya müşterilerimiz tarafından kullanımının doğurabileceği olası yanlış anlamalar, hatalar veya zararlardan sorumlu değildir. Öte yandan Microsoft, Makine Çevirisi Düzenleme işlemini geliştirmek amacıyla Makine Çevirisi Düzenleme yazılımını ve araçlarını sık sık güncelleştirmektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 309422

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com