PortQry.exe komut satırı yardımcı programının açıklaması

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 310099 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

™zet

Portqry.exe, TCP/IP bağlantı sorunlarını gidermenize yardımcı olması için kullanabileceğiniz bir komut satırı yardımcı programıdır. Portqry.exe yardımcı programı Windows 2000, Windows XP ve Windows Server 2003 tabanlı bilgisayarlarda çalışır. Yardımcı program, seçtiğiniz bir bilgisayardaki TCP ve UDP bağlantı noktalarının durumunu bildirir.

Not Portqry.exe Sürüm 2 artık kullanılabilir. Bu makalenin sonundaki Microsoft Yükleme Merkezi bağlantısı yeni sürümü yansıtacak biçimde güncelleştirilmiştir. Portqry.exe Sürüm 1.0, Microsoft Yükleme Merkezi'nden kaldırılmıştır.

Daha fazla bilgi

Portqry.exe, bir TCP/IP bağlantı noktasının durumunu aşağıdaki üç yoldan biriyle bildirir:
 • Listening

  Bir işlem seçtiğiniz bilgisayardaki bağlantı noktasını dinlemektedir. Portqry.exe ilgili bağlantı noktasından bir yanıt almıştır.
 • Not Listening

  Hedef sistemdeki hedef bağlantı noktası hiçbir işlem tarafından dinlenmemektedir. Portqry.exe hedef UDP bağlantı noktasından Internet Denetim İletisi Protokolü (ICMP) "Hedef Erişilemez - Bağlantı Noktası Erişilemez" iletisini almıştır. Hedef bağlantı noktası bir TCP bağlantı noktasıysa, , Portqry, Reset bayrağı ayarlanmış olarak bir TCP bildirim paketi almıştır.
 • Filtered

  Seçtiğiniz bilgisayardaki bağlantı noktasına filtre uygulanmaktadır. Portqry.exe bağlantı noktasından bir yanıt almamıştır. Bağlantı noktasını dinleyen bir işlem olabilir veya olmayabilir. Varsayılan olarak, bağlantı noktasına filtre uygulandığını belirten bir bildirim alınmadan önce TCP bağlantı noktaları üç kez ve UDP bağlantı noktaları bir kez sorgulanır.
Portqry.exe tek bir bağlantı noktasını, bağlantı noktalarının sıralı bir listesini veya bir bağlantı noktası aralığını sorgulayabilir.

Örnekler

Aşağıdaki komut "reskit.com" adını bir IP adresine çözümlemeye çalışır ve daha sonra karşılık gelen ana bilgisayarda 25 numaralı TCP bağlantı noktasını sorgular:
portqry -n reskit.com -p tcp -e 25
Aşağıdaki komut "169.254.0.11" adresini bir ana bilgisayar adına çözümlemeye çalışır ve daha sonra seçtiğiniz ana bilgisayarda 143,110 ve 25 numaralı TCP bağlantı noktalarını (bu sırayla) sorgular. Bu komut ayrıca çalıştırdığınız komutun kaydını ve çıktısını içeren bir günlük dosyası (Portqry.log) oluşturur.
portqry -n 169.254.0.11 -p tcp -o 143,110,25 -l portqry.log
Aşağıdaki komut sunucum adını bir IP adresine çözümlemeye çalışır ve daha sonra karşılık gelen ana bilgisayarda belirtilen UDP bağlantı noktaları aralığını (135-139) sırayla sorgular. Komut ayrıca çalıştırdığınız komutun ve çıktısının kaydını içeren bir günlük dosyası (sunucum.txt) oluşturur.
portqry -n sunucum -p udp -r 135:139 -l sunucum.txt
Portqry.exe yardımcı programı Microsoft Yükleme Merkezi'nden yüklenebilir. Portqry.exe yardımcı programını yüklemek için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=89811747-C74B-4638-A2D5-AC828BDC6983&displaylang=en
Önemli PortQueryUI aracı bir grafik kullanıcı arabirimi sağlar ve karşıdan yüklenebilir. PortQueryUI, PortQry kullanımını kolaylaştıran pek çok özellik içermektedir. PortQueryUI aracını edinmek için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://download.microsoft.com/download/3/f/4/3f4c6a54-65f0-4164-bdec-a3411ba24d3a/PortQryUI.exe
PortQry sürüm 2.0 hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
832919 PortQry sürüm 2.0'deki yeni özellik ve işlevler
İlgili konular hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
310298 Microsoft Exchange Server bağlantı sorunlarını gidermek amacıyla PortQry.exe nasıl kullanılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
310456 Active Directory bağlantı sorunlarını gidermek için Portqry nasıl kullanılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
832017 Microsoft Windows Server System için bağlantı noktası gereksinimleri (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
325494 Destek Web Yayını: PortQry kullanarak bağlantı noktası tarama (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

Özellikler

Makale numarası: 310099 - Last Review: 14 Ağustos 2006 Pazartesi - Gözden geçirme: 7.7
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows Small Business Server 2003 Premium Edition
 • Microsoft Windows Small Business Server 2003 Standard Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 Standard Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows 2000 Server
 • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
 • Microsoft Windows 2000 Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbinfo kbnetwork KB310099

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com