Bilgisayarın Hızı ve Performansı Düşebilir

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 310419 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Donanımla ilişkili sorunlar bu makalede anlatılmamışsa, lütfen aşağıdaki Microsoft Web sitesinde donanım sorunlarıyla ilgili diğer makalelere bakın:
http://support.microsoft.com/default.aspx/w98?sid=460
Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

Bazı koşullar altında bilgisayarınız yavaş çalışabilir.

Neden

Bu davranış, aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkabilir:
 • Bilgisayarınızı başlattığınızda otomatik olarak başlatılan programlar olabilir. Bilgisayarınızı başlattığınızda çalıştırılan programlar genellikle sürekli çalışır; bu durumda bilgisayarınızın sistem kaynaklarının bir kısmı kullanılır ve bu kaynaklar başka bir görev için kullanılamaz.
 • Bellek sızıntıları oluşturan bir program çalıştırıyor olabilirsiniz. Programdan çıktığınızda, programın kullandığı sistem kaynaklarının işletim sistemine geri verilmesi gerekir. Ancak, bazı programlar etkin bir bellek "sızıntısı" yaparak bu kaynakların tümünü geri vermez ve bu da düşük sistem kaynağı durumu oluşturabilir.
 • Bilgisayarınızın az veya düşük miktarda rasgele erişim belleği (RAM) veya yavaş bir merkezi işlem birimi (CPU) olabilir. Örneğin, Windows XP minimum 64 megabayt (MB) RAM ile çalışabilse de, bu kadar RAM bir veya daha çok programı çalıştırırken yüksek hızı sürdürmek için yeterli olmayabilir. Ayrıca, bilgisayarınız Windows XP için yalnızca minimum CPU (300 MHz veya üstü) gereksinimini karşılıyorsa, bu bir veya daha çok programı çalıştırırken yüksek hızı sürdürmek için yeterli olmayabilir.

Çözüm

Bu sorunu gidermek için:
 1. Bilgisayarınızı başlattığınızda otomatik olarak başlatılan her programın gerçekten gerekip gerekmediğini doğrulayın ve gerekmiyorsa onlardan çıkın. Örneğin, bir virüsten koruma programı belki sürekli çalıştırmak isteyebileceğiniz bir program olabilir, ancak sürekli çalışmasına gerek duymayacağınız daha az gerekli başka programlarınız da olabilir.
  • Hangi programların çalıştığını belirlemek için, CTRL+ALT+DELETE tuş bileşimine basın, Görev Yöneticisi'ni tıklatın, Uygulamalar sekmesini tıklatın ve listelenen tüm programları not edin.
  • Bir programdan çıkmak için, Uygulamalar sekmesini tıklatın, çıkmak istediğiniz programı tıklatın ve ardından Görevi Sonlandır'ı tıklatın.
  • Bir programın otomatik başlatılmasını kalıcı biçimde önlemek için, aşağıdaki Microsoft Bilgi Bankası makalesine bakın:
   310353 Windows XP'de Temiz Önyükleme Nasıl Gerçekleştirilir
 2. Bellek sızıntıları oluşturan programlar çalıştırıp çalıştırmadığınızı belirleyin. Bir veya daha çok programı çalıştırıp bu programdan veya programlardan çıktıktan sonra bilgisayarınız yavaşlıyorsa, bilgisayarınızda bellek sızması olabilir. Bir programı çalıştırmadan önce bilgisayarınız iyi çalışıyor, ancak sonra programdan çıktığınızda dikkat çekecek biçimde yavaşlıyorsa, programda bir bellek sızıntısı olabilir.

  Bellek sızıntılarını belirlemek üzere performans izleyicisini kullanma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  130926 Havuz Sızıntısını Belirlemek İçin Performans İzleyicisini Kullanma (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
  Bu sorunu gidermek için, sorun hakkında bir çözümün olup olmadığını sormak üzere programın üreticisine danışın. Bu sorunu geçici olarak çözmek için, programdan çıktıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 3. Minimum miktarda RAM veya yavaş CPU kullanıyorsanız, bilgisayarınıza RAM ekleyebilir veya daha hızlı bir CPU edinip takabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi için, bilgisayar üreticinize danışın veya bilgisayarınızla birlikte gelen belgelere bakın.

Daha fazla bilgi

Performansla ilgili sorunlar hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
130926 Havuz Sızıntısını Belirlemek İçin Performans İzleyicisini Kullanma (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
310353 Windows XP'de Temiz Önyükleme Nasıl Gerçekleştirilir

Özellikler

Makale numarası: 310419 - Last Review: 1 Aralık 2007 Cumartesi - Gözden geçirme: 2.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional x64 Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbperformance kbenv kbprb KB310419

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com