Windows XP'de Otomatik Tamamla Özelliğini Komut İstemiyle Kullanma

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 310530 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

™zet

Bu makalede, Windows XP'nin bir komut istemine yazdığınız dosya ve klasör adlarını otomatik olarak tamamlayacak biçimde nasıl yapılandırılacağı anlatılmaktadır. Bu özelliği kullanmak için, özelliği çağıran bir denetim karakteri yazılmalıdır.

Otomatik Tamamla Özelliğini Etkinleştirmek İçin

Örneğin, Program Files klasörüne geçiş yapmak için, cd \pro denetim_karakteri yazabilirsiniz. Ya da Dosyam.txt dosyasının içeriğini görüntülemek için, type dos denetim_karakteri yazabilirsiniz. Yazdığınız karakterlerle eşleşen birden çok dosya veya klasör varsa, denetim karakterini yeniden yazarak sonraki eşleşen örneği görüntüleyebilirsiniz. Doğru dosya veya klasör görüntülendiğinde, ENTER tuşuna basarak komutu tamamlayın. Yazdığınız karakterlerle eşleşen bir dosya veya klasör yoksa bip sesi duyarsınız.

Bu özelliği bir bilgisayar, bir kullanıcı veya yalnızca geçerli komut oturumu için etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Otomatik Tamamla Özelliğini Geçerli Oturumda Etkinleştirmek İçin

Otomatik tamamla özelliğini geçerli komut oturumu için etkinleştirmek üzere cmd /f yazın. Daha sonra, bir klasör adını tamamlamak için CTRL+D veya bir dosya adını tamamlamak için CTRL+F yazın.

Otomatik tamamla özelliğini devre dışı bırakmak için cmd /f:off yazın.

Otomatik Tamamla Özelliğini Kalıcı Olarak Etkinleştirmek İçin

UYARI: Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni yanlış kullanırsanız, işletim sisteminizi yeniden yüklemenizi gerektirebilecek ciddi sorunlara neden olabilirsiniz. Microsoft, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin yanlış kullanımı sonucunda ortaya çıkan sorunları çözebileceğiniz konusunda garanti vermez. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanmak kendi sorumluluğunuzdadır.
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, regedit yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Otomatik tamamla özelliğini bilgisayar için etkinleştirmek üzere HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Command Processor anahtarını bulup tıklatın.
 3. Otomatik tamamla özelliğini geçerli kullanıcı için etkinleştirmek üzere HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Command Processor anahtarını bulup tıklatın.
 4. Klasör adını tamamlamak için, CompletionChar değerini çift tıklatın. Kullanmak istediğiniz denetim karakterini onaltılı düzende yazın.

  Örneğin denetim karakteri olarak TAB tuşunu kullanmak isterseniz, denetim karakteri 0x9'dur (değer olarak 9 yazın; Windows bu değeri onaltılı düzene dönüştürür). Tek bir komut oturumunda aynı denetim karakterlerini kullanmak isterseniz, CTRL+D için 0x4 ve CTRL+F için 0x6 yazın. Aynı denetim karakterini hem klasör hem de dosya adı tamamlama işlemleri için kullanabilirsiniz.
 5. Dosya adını tamamlamak için, PathCompletionChar değerini çift tıklatın. Kullanmak istediğiniz denetim karakterini onaltılı düzende yazın.

  Örneğin denetim karakteri olarak TAB tuşunu kullanmak isterseniz, denetim karakteri 0x9'dur (değer olarak 9 yazın; Windows bu değeri onaltılı düzene dönüştürür). Tek bir komut oturumunda aynı denetim karakterlerini kullanmak isterseniz, CTRL+D için 0x4 ve CTRL+F için 0x6 yazın. Aynı denetim karakterini hem klasör hem de dosya adı tamamlama işlemleri için kullanabilirsiniz.
 6. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.
Bu özelliği bilgisayar için etkinleştirirseniz, özellik tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Ancak özelliği herhangi bir kullanıcı için devre dışı bırakabilir veya bu kullanıcı için bilgisayara uyguladığınızdan farklı denetim karakterleri kullanabilirsiniz. Kullanıcı ayarları, bilgisayar ayarlarından daha önceliklidir.

Ek Bilgiler

Klasör ve dosya adı tamamlama işlemleri arasında şu farklılıklar bulunmaktadır:
 • Dosya adı tamamlama özelliği klasörlerde de kullanılabilir, çünkü bu özellik tam yolu arar ve dosya ve klasör adı eşleşmelerini bulur.
 • Dosya tamamlama denetim karakterini yalnızca klasörlerle kullanılan bir komutla kullanırsanız (örneğin, cd veya rd komutu), yalnızca klasör adları aranır.
 • Klasör tamamlama özelliği yalnızca klasör adlarıyla eşleştirilir. Böylece, eşleşen dizelere sahip olan hem dosyalar hem de klasörler varsa, klasör tamamlama özelliği dosya adı tamamlama özelliğine göre daha hızlı çalışır.

Özellikler

Makale numarası: 310530 - Last Review: 20 Kasım 2007 Salı - Gözden geçirme: 1.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhowto kbhowtomaster KB310530

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com