Makale numarası: 314481 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
ÖNEMLİ: Bu makale, kayıt defterini değiştirmeyle ilgili bilgiler içermektedir. Kayıt defterini değiştirmeden önce, yedeklediğinizden ve bir sorun çıkması durumunda kayıt defterini nasıl geri yükleyeceğinizi anladığınızdan emin olun. Kayıt defterini yedekleme, geri yükleme ve düzenleme ile ilgili bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
256986 Microsoft Windows Kayıt Defteri'nin Açıklaması
Hepsini aç | Hepsini kapa

Özet

Bu makalede, Program Ekle veya kaldır aracındaki bir öğeyi kaldırmaya çalıştıktan sonra öğe görüntülenmeye devam ediyorsa, bu öğenin Şu anda yüklü programlar listesinden nasıl el ile kaldırılacağı açıklanmaktadır.

Daha fazla bilgi

Program Ekle veya Kaldır aracındaki Şu anda yüklü programlar listesi, kaldırma programı veya özelliği bulunan Windows uyumlu programların tümünü listeler. Bazen, bir program tamamen kaldırılmayabilir ve programı Şu anda yüklü programlar listesinde görüntülemek için kullanılan kayıt defteri anahtarı kalmaya devam eder. Bu durumda, programı Program Ekle veya Kaldır aracındaki Şu anda yüklü programlar listesinden el ile kaldırmanız gerekebilir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin.

UYARI: Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni yanlış kullanırsanız, işletim sisteminizi yeniden yüklemenizi gerektirebilecek ciddi sorunlara neden olabilirsiniz. Microsoft, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin yanlış kullanımı sonucunda ortaya çıkan sorunları çözebileceğiniz konusunda garanti vermez. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanmak kendi sorumluluğunuzdadır.
 1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.
 2. kutusuna regedt32 yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 3. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde, aşağıdaki kayıt defteri anahtarını bulun:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall
 4. Sol bölmede Uninstall kayıt defteri anahtarını tıklatın ve Dosya menüsünde Ver'i tıklatın.
 5. Görüntülenen Kayıt Defteri Dosyası Ver iletişim kutusunda, Konum listesinde Masaüstü öğesini tıklatın, Dosya adı kutusuna Kaldır yazın ve sonra Kaydet'i tıklatın.
 6. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin sol bölmesinde Uninstall altında listelenen her anahtar Program Ekle veya Kaldır aracının Şu anda yüklü programlar listesinde görüntülenen bir programı temsil eder. Her bir anahtarın temsil ettiği programı belirlemek için, ilgili anahtarı tıklatın ve sonra sağdaki ayrıntılar bölmesinde aşağıdaki değerlere bakın:
  DisplayName: DisplayName anahtarının değer verisi Program Ekle veya Kaldır'da listelenen addır.

  -ve-

  UninstallString: UninstallString anahtarının değer verisi programı kaldırmak için kullanılan programdır.
 7. Kaldırmanıza karşın Program Ekle veya Kaldır'ın Şu anda yüklü programlar listesinde görüntülenmeye devam eden programı temsil eden kayıt defteri anahtarını belirledikten sonra, Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sol bölmesinde anahtarı sağ tıklatın ve ardından Sil'i tıklatın.

  "Bu anahtarı ve tüm alt anahtarlarını silmek istediğinizden emin misiniz?" iletisine yanıt olarak Evet'i tıklatın.
 8. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkmak için Dosya menüsünde, Çıkış'ı tıklatın.
 9. Başlat'ı, Denetim Masası'nı ve sonra da Program Ekle veya Kaldır'ı tıklatın.

  Şu anda yüklü programlar listesinde, kayıt defteri anahtarını sildiğiniz programın artık listelenmediğini doğrulayın.
 10. Aşağıdakilerden birini yapın:
  • Program Ekle veya Kaldır'daki program listesi doğru değilse, kayıt defterindeki özgün program listesini geri yüklemek için 5. adımda masaüstünüze kaydettiğiniz Kaldır.reg dosyasını çift tıklatın.

   -veya-
  • Program Ekle veya Kaldır'daki program listesi doğruysa, masaüstünüzdeki Kaldır.reg dosyasını sağ tıklatın ve ardından Sil'i tıklatın.
Windows XP tabanlı bilgisayara program ekleme veya kaldırma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
305548 Windows XP'de Bilgisayara Bileşen ve Programlar Nasıl Eklenir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
307895 Windows XP'de bir program nasıl değiştirilir veya kaldırılır

Özellikler

Makale numarası: 314481 - Last Review: 7 Haziran 2013 Cuma - Gözden geçirme: 1.5
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional x64 Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbdisplay kbhowto kbinfo kbui KB314481

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com