Windows XP'de en iyi duruma getirme ve kurtarma amacıyla disk belleği dosyaları nasıl yapılandırılır

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 314482 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bu makalenin Microsoft Windows NT ve Windows 2000 sürümü için bkz:197379.
Hepsini aç | Hepsini kapa

™zet

Disk belleği dosyası (Pagefile.sys), bilgisayarınızın sabit diskinde bulunan ve Windows XP'nin rasgele erişim belleği (RAM) gibi kullandığı gizli bir dosyadır. Disk belleği dosyası ve fiziksel bellek, sanal belleği oluşturur. Varsayılan olarak, Windows disk belleği dosyasını önyükleme bölümünde (işletim sistemini ve destek dosyalarını içeren bölümde) saklar. Varsayılan veya önerilen disk belleği dosyası boyutu, toplam RAM miktarının 1,5 katına eşittir. Bu makalede, sistemin en iyi duruma getirilmesi ve kurtarma amacıyla disk belleği dosyasının nasıl yapılandırılacağı açıklanır.

Performansı artırmak için, disk belleği dosyasının farklı bir bölüme ve farklı bir fiziksel sabit disk sürücüsüne yerleştirilmesi iyi bir uygulamadır. Böylece Windows, birden çok G/Ç isteğini daha hızlı işleyebilir. Disk belleği dosyası önyükleme bölümünde olduğunda, Windows'un hem sistem klasöründe hem de disk belleği dosyasında disk okuma ve diske yazma isteklerini gerçekleştirmesi gerekir. Disk belleği dosyası farklı bir bölüme taşındığında, okuma ve yazma işlemleri arasında daha az rekabet oluşur.

Ancak, disk belleği dosyasını önyükleme bölümünden kaldırırsanız, bir çekirdek modu Dur Hatası iletisi oluştuğunda Windows hata ayıklama bilgilerini yazabileceği bir döküm dosyası (Memory.dmp) oluşturamaz. Dolayısıyla, Dur hata iletisinde sorun gidermek amacıyla hata ayıklamanız gerekiyorsa sistemin çalışır durumda kalma süresi azalacaktır.

En uygun çözüm, önyükleme bölümünde saklanan bir disk belleği dosyası oluşturmak ve ardından farklı bir fiziksel sabit disk kullanılabiliyorsa bu fiziksel sabit diskteki daha az erişilen bir bölümde başka bir disk belleği dosyası oluşturmaktır. Ayrıca, ikinci disk belleği dosyasını hiçbir veri veya işletim sistemine özgü dosya olmadan kendi bölümünde saklanacak biçimde oluşturmak en uygunudur. Tasarım gereği, Windows, daha fazla erişilen disk bölümündeki disk belleği dosyası yerine, daha az erişilen bölümdeki disk belleği dosyasını kullanır. Sanal bellek yönetimi amacıyla hangi disk belleği dosyasının kullanılacağını belirlemek üzere bir iç algoritma kullanılır.

Disk belleği dosyasını ayrı bir bölüme yerleştirdiğinizde, disk belleği dosyası parçalanmaz ve bu da önemli bir avantajdır. Disk belleği dosyası başka veriler içeren bir bölümde bulunuyorsa, ek sanal bellek gereksinimini karşılamak üzere boyutu artarken parçalanabilir. Parçalanmamış bir disk belleği dosyası, sanal belleğe daha hızlı erişim sağlar ve döküm dosyasının önemli hatalar oluşmadan yakalanma olasılığını artırır.

Bu önerileri uygularsanız, en iyi duruma getirme ve kurtarmaya yönelik aşağıdaki disk belleği dosyası yapılandırma hedeflerini karşılayabilirsiniz:
  • Sistem, bilgisayarda bir çekirdek modu Dur Hatası oluşursa bir Memory.dmp dosyasını yakalayacak biçimde doğru yapılandırılmıştır.
  • Daha az erişilen bir bölümdeki disk belleği dosyası, daha az meşgul olan bir bölümde olduğu için en fazla kullanılır.

Daha fazla bilgi

Windows XP'de disk belleği dosyasını taşıma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
307886 Windows XP'de disk belleği dosyası nasıl taşınır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Windows XP'de performans seçeneklerini ayarlama hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
308417 Windows XP'de performans seçenekleri nasıl ayarlanır
Windows XP'de kurtarma tekniklerini yapılandırma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
307973 Windows'ta Sistem Hatası ve Kurtarma Seçenekleri Nasıl Yapılandırılır

Özellikler

Makale numarası: 314482 - Last Review: 7 Eylül 2005 Çarşamba - Gözden geçirme: 2.0
Bu makaledeki bilginin uygulandigi durum:
  • Microsoft Windows XP Home Edition
  • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbenv kbhowto kbinfo KB314482

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com