Windows XP'de 16-Bit Windows Programlarıyla İlgili Sorunlar Nasıl Giderilir

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 314495 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bu makalenin Microsoft Windows 2000 sürümü için bkz:103656.
Hepsini aç | Hepsini kapa

™zet

Microsoft Windows 3.1 altında çalışacak biçimde tasarlanmış birçok farklı 16-bit program Windows XP'de sınanmıştır. Windows XP'de düzgün çalışmayan Windows tabanlı bir 16-bit programla ilgili sorun giderirken aşağıdaki öğeleri göz önüne alın:
 • Mümkünse, programın Microsoft Windows 3.0 ve Windows 3.1 altında düzgün çalıştığını doğrulayın.
 • Program için bir sanal aygıt sürücüsü (VxD) gerekiyorsa, programın Windows XP altında düzgün çalışmayacağını unutmayın.
 • Denetim Masası'nda bir varsayılan yazıcının seçili olduğundan emin olun. Windows için Microsoft Word sürüm 2.0 gibi bazı programlar, bir varsayılan yazıcı seçilmemişse Windows XP altında düzgün çalışmaz. Daha eski olan bazı 16-bit programlar, program seçeneklerinden bir yazıcı seçmenizi gerektirir.
 • Program tarafından kullanılan dinamik bağlantı kitaplıklarının (DLL) güncel ve program tarafından erişilebilir (sistem yolunda veya program ya da çalışma dizini içinde açıkça tanımlanmış) olduğundan emin olun.
 • Config.nt ve Autoexec.nt dosyalarının içerdiği varsayılan öğelerin bulunduğundan ve uygun sırada olduğundan emin olun.

  Windows XP'de, Config.nt dosyası varsayılan olarak aşağıdaki komutları içerir:
    dos=high, umb
    device=%SystemRoot%\system32\himem.sys
    files=40
  					
  Autoexec.nt dosyası, varsayılan olarak aşağıdaki komutları içerir:
    @echo off
    lh %SystemRoot%\system32\mscdexnt.exe
    lh %SystemRoot%\system32\redir
    lh %SystemRoot%\system32\dosx
    SET BLASTER=A220 I5 D1 P330 T3
  					
 • Windows tabanlı programın gereksinim duyduğu tüm ortam değişkenleri, Autoexec.nt dosyasında bulunmalıdır; bu konumda bulunuyorlarsa, Windows bu dosyaları uygun biçimde kullanır.

  Windows 3.0 veya Windows 3.1 alt sistemiyle (Wowexec.exe) ilişkili değişkenlerde değişiklik yapılırsa, bu değişikliklerin uygulanabilmesi için bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebileceğini unutmayın.
 • Windows'un tek başına bir işletim sistemi olarak mı yoksa önceki bir Windows 3.0 veya Windows 3.1 kurulumunun yükseltmesi olarak mı yüklendiğini belirleyin. Yükseltme olarak yüklenmişse, Win.ini ve/veya System.ini dosyalarındaki bilgiler Windows Kayıt Defteri veritabanına doğru kopyalanmamış olabilir.

  Bu sorunu çözümlemek için, bu ayarları yeniden geçirmeniz veya çalışmayan programı yeniden yüklemeniz gerekebilir.

  Program bilgilerini Windows Kayıt Defteri'ne geçirme ile ilgili yardım için, Microsoft Bilgi Bankası'nda aşağıdaki başvuru sözcüklerini sorgulayın:
  geçiş ve Win.ini
 • Programı ayrı bir bellek alanında çalıştırın. Bunu yapmak için, simge veya kısayol özelliklerini düzenleyin: Genel sekmesinde, Gelişmiş düğmesini tıklatın ve sonra uygun onay kutusunu tıklatıp işaretleyin.

Daha fazla bilgi

16-bit programları geçirme hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
102884 Yükleme Sonrasında Windows 3.1 Gruplarını Geçirme (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Özellikler

Makale numarası: 314495 - Last Review: 7 Eylül 2005 Çarşamba - Gözden geçirme: 1.0
Bu makaledeki bilginin uygulandigi durum:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kb3rdparty kbhowto kbinfo kbinterop KB314495

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com