Windows XP ve Windows Server 2003 kurulumu sırasında F6 tuşuyla kısıtlı OEM sürücü desteği sağlanıyor

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 314859 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

™zet

Microsoft Windows XP veya Microsoft Windows Server 2003'ü yeni bir bilgisayara veya en son SCSI ya da IDE denetleyicisi teknolojisinin kullanıldığı bir bilgisayara yüklerken, yükleme işlemine devam edebilmeniz için yeni bir toplu depolama denetleyicisi gibi öğeleri desteklemek için bir OEM aygıt sürücüsü kullanmanız gerekebilir. OEM aygıt sürücüsünü yüklemeniz gerektiğini gösteren belirtiler şunlardır:
 • Metin modunda Kur tamamlandıktan sonra bilgisayar sürekli olarak yeniden başlatılabilir ve hiçbir zaman GUI yüklemesini başlatmayabilir.
 • Kur programı durdurulabilir ve denetleyiciyi doğru biçimde algılamazsa bir hata iletisi alabilirsiniz.
 • Yükleme disketlerinden veya CD-ROM'dan önyükleme yapıyorsanız, aşağıdaki hata iletisini alırsınız:
  Kur sisteminizde yüklü bir sabit disk sürücüsü bulamadı
  Winnt32.exe dosyasını kullanarak yükseltiyorsanız veya Winnt.exe dosyasını kullanarak yeni bir yükleme gerçekleştiriyorsanız, aşağıdaki Dur hatasını alırsınız:
  Dur 0x0000007B Inaccessible_boot_device
Bu davranış, desteklenen bir SCSI denetleyicisinin ürün yazılımı güncelleştirildikten sonra bu güncelleştirme Windows'un içerdiği SCSI sürücüsü ile uyumluluk sorunlarına neden olursa da oluşabilir.

Daha fazla bilgi

Kurulum işleminin metin modu aşamasında, Windows kısa bir süre için duraklatılır ve F6 tuşuna basmanız istenir. Bu seçenek, durum satırında görüntülenir ve bir OEM toplu depolama denetleyicisi sürücüsü kullanmanıza olanak tanır. F6 seçeneği, yalnızca toplu depolama denetleyicileri için OEM sürücülerini yüklemek amacıyla sağlanır. Bu, işletim sistemini yükleme işleminin devam edebilmesi için gereklidir. Microsoft, toplu depolama denetleyicisi sürücüleri dışında bir aygıt sürücüsünün yüklenmesi amacıyla F6 kullanılmasını desteklemez.

Not Toplu depolama denetleyicisi sürücüleri, F6 tuşu kullanılarak yalnızca disketlerden yüklenebilir. USB flash sürücülerde, USB sabit disklerde veya diğer harici depolama aygıtlarında depolanan sürücüleri yüklemek için F6 tuşu kullanılamaz.

OEM sürücüsünün kullanılması, özgün olarak desteklenmeyen veya Windows'un içerdiği bir sürücüyle eşleşmeyen sürücüler yüklenmesiyle sınırlıdır. OEM sürücüsünün daha yeni bir sürümünü kullanırsanız ve bu yeni OEM sürücüsünün Windows'un içerdiği bir sürücüyle aynı adı veya Tak ve Çalıştır Tanımlayıcısı varsa, Kur programı yeni OEM sürücüsünü yoksayar ve Windows'un içerdiği sürücüyü kullanır. Bu nedenle, Özet bölümünde açıklanan hata iletisini alırsınız.

İstendiğinde F6 tuşuna basarsanız, uygun sürücünün yüklenebilmesi için sürücünün bir diskette bulunmasını ve disketin sürücüye yerleştirilmesini gerektiren bir ekran görüntülenir.

Windows XP Kur önyükleme disketleri yalnızca Microsoft'tan karşıdan yüklenerek edinilebilir. Kur önyükleme disketleri, Kur programını önyüklenebilir CD-ROM desteği olmayan bilgisayarlarda çalıştırabilmeniz içindir. Kur önyükleme disketlerini edinme ve kullanma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
310994 Windows XP Kur önyükleme disketleri nasıl edinilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
Windows tarafından özgün olarak desteklenen ama kurulum sırasında algılanmayan varolan bir denetleyiciyi desteklemek üzere güncelleştirilmiş bir OEM sürücüsü kullanmanız gerekirse, denetleyicinin Windows sürücüsünü yeni OEM sürücüsüyle değiştirmeniz gerekir. Denetleyicinin Windows sürücüsünü altı Windows Kur önyükleme disketinden birinde veya geçici yükleme klasöründe ($WIN_NT$.~BT) bulabilirsiniz. Bu değiştirme işlemi, Windows'un metin modunda kurulum sırasında güncelleştirilmiş bir OEM sürücüsü kullanmasına olanak tanır; ancak yükleme işleminin grafik modunda kuruluma devam edebilmesi için, aynı güncelleştirilmiş OEM sürücüsünü son Windows yüklemesinin System32\Drivers klasörüne kopyalamanız gerekir.

Kurulum sırasında NTFS dosya sistemini kullanan bölümü biçimlendirmeyi seçerseniz, daha yeni olan OEM sürücüsünü metin modunda kurulum tamamlandıktan sonra System32\Drivers klasörüne kopyalayamayacağınızı unutmayın. Bunun nedeni, Windows Kur programının dosyaları kopyalamadan önce bölümü NTFS olarak biçimlendirmesidir. Bu kısıtlamaya geçici bir çözüm için, Windows'u 2 GB boyutundan daha küçük bir dosya ayırma tablosu (FAT) bölümüne veya 32 GB boyutundan daha küçük bir FAT32 bölümüne yükleyin. Bu, Microsoft Windows 98 veya Microsoft Windows Millennium Edition'dan (Me) bir başlangıç disketi kullanılarak erişime olanak tanır. Windows yüklendikten sonra, aşağıdaki komutu kullanarak FAT veya FAT32 bölümünü NTFS'ye dönüştürün:
convert c: /fs:ntfs

Özellikler

Makale numarası: 314859 - Last Review: 1 Aralık 2007 Cumartesi - Gözden geçirme: 4.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows Server 2003 Standard Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 Datacenter Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 Web Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Professional x64 Edition
 • Microsoft Windows Server 2003, Enterprise Edition for Itanium-based Systems
 • Microsoft Windows Server 2003, Datacenter Edition for Itanium-Based Systems
Anahtar Kelimeler: 
kberrmsg kbinfo kbhardware kbsetup KB314859

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com