Nasıl yapılır: Windows Server 2003 ve Windows 2000 Server'da Active Directory Tanılama olay günlüğünü yapılandırma

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 314980 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu adım adım makalede, Microsoft Windows 2000 ve Microsoft Windows Server 2003'de oturum Tanılama olay Active Directory'nin yapılandırma açıklamaktadır.

Active Directory Dizin Hizmetleri günlüğüne Olay Görüntüleyicisi'nin olayları kaydeder. Tanılamanıza ve olası sorunları gidermek veya Active Directory ile ilgili olayları sunucunuzun etkinliğini izlemek amacıyla günlüğünde toplanmış bilgileri kullanabilirsiniz.

Varsayılan olarak, Active Directory dizin hizmeti günlüğünde yalnızca önemli olaylar ve hata olaylarını kaydeder. Active Directory'nin diğer olayları için yapılandırmak için <a0></a0>, kayıt defterini düzenleyerek günlüğe kaydetme düzeyini yükseltmek gerekir.

Active Directory Tanılama olay günlüğü

Active Directory için Tanılama günlük kaydını yönetmek, kayıt defteri girdileri aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarında depolanır:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NTDS\Diagnostics
Aşağıdaki REG_DWORD değerlerinin Tanılama alt anahtarının altında her bir olay günlüğe yazılan olay türünü gösterir:
1 Bilgi Tutarlılığı Denetleyicisi'nin (KCC)
2. Güvenlik olayları
3 ExDS arabirimi olayları
4 MAPI arabirimi olayları
5 Çoğaltma olayları
6 Çöp toplama
7 Iç yapılandırma
8 Dizin erişimi
9 Iç işleme
10 Performans sayaçları
11 Başlatma/sonlandırma
12 Hizmet denetimi
13 Ad çözümlemesi
14 Yedekleme
15 Alan Mühendisliği
16 LDAP Arabirimi olayları
17 Kur
18 Genel katalog
Siteler arası ileti 19
Yeni Windows Server 2003:
20 Grup önbellekleme
21 Bağlı değer çoğaltması
22 DS RPC istemcisi
23 DS RPC sunucusu
24 DS şeması

Günlük düzeyleri

Her girdi 0 ile 5 arasında bir değer atanabilir ve bu değer, günlüğe kaydedilen olay ayrıntı düzeyini belirler. Günlük düzeyleri olarak açıklanmaktadır:
 • 0 (Yok): Bu düzeyde, yalnızca önemli olaylar ve hata olaylarını günlüğe kaydedilir. Tüm girişler için varsayılan ayar budur ve yalnızca incelemek istediğiniz bir sorun çıkması durumunda değiştirilmesi.
 • 1 (En az): Bu ayar olay günlüğüne çok yüksek düzeyde olayları kaydedilir. Olay hizmeti tarafından gerçekleştirilen her önemli görev için bir ileti içerebilir. Sorun konumunu biliyorsanız, bir araştırma başlatmak için bu ayarı kullanın.
 • 2 (Temel)
 • 3 (Extensive): Bu düzey alt düzeyleri, bir görevi tamamlamak için gerçekleştirilen adımlar gibi daha ayrıntılı bilgi kaydeder. Sorun bir hizmet ya da kategori grubu daraltıldığı bu ayarı kullanın.
 • 4 (Ayrıntılı)
 • 5 (Iç:): Bu düzeyi hata ayıklama dizeler ve yapılandırma değişikliklerini de dahil olmak üzere, tüm olayların günlüğe kaydeder. Hizmetin tam günlük kaydedilir. Küçük bir kategori için belirli bir kategori için sorun izlenmesini bu ayarı kullanın.

Active Directory Tanılama olay günlüğünü yapılandırma

Active Directory Tanılama olay günlüğünü yapılandırmak için şu adımları izleyin.

Önemli Bu bölüm, yöntem veya görev kayıt defterini nasıl söyleyin adımları içerir. Ancak kayıt defterini hatalı olarak değiştirirseniz önemli sorunlar oluşabilir. Bu nedenle, bu adımları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun. Ek koruma için, kayıt defterini değiştirmeden önce yedeklemeyi unutmayın. Bir sorun oluşursa kayıt defterini daha sonra geri yükleyebilirsiniz. Kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322756Windows'da kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme
 1. Başlat ' ı tıklatın ve sonra da <a2>Çalıştır</a2>'ı tıklatın.
 2. kutusuna regedit yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
 3. Aşağıdaki kayıt defteri anahtarını bulup tıklatın:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NTDS\Diagnostics
  Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sağ bölmesinde görüntülenen her giriş, bir Active Directory oturum olay türünü temsil eder. Tüm girdileri için varsayılan değer olarak 0 (yok) olarak ayarlanır.
 4. Olay günlüğü için uygun bileşen yapılandırın:
  1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin sağ bölmesinde, oturum istediğiniz olay türünü gösteren bir girişi çift tıklatın. Örneğin, Güvenlik olayları.
  2. Günlüğe kaydetme düzeyi (örneğin, 2) istediğiniz yer <a1>Değer verisi</a1> kutusuna yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
 5. Günlüğe kaydetmek istediğiniz her bileşen için adım 4'ü yineleyin.
 6. Kayıt defteri) menüsünde, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkmak için Çık ' ı tıklatın.
Notları
 • Sorunu incelemektedir sürece düzeyleri oturum 0 (hiçbiri) varsayılan değer olarak ayarlanmalıdır.
 • Günlük düzeyini artırmak için her iletinin ve olay günlüğüne yazılan iletilerin sayısını ayrıntılarını da artırır. Bu düzeylerde günlüğe kaydetme, daha fazla sistem kaynağı gerektiren ve sunucunuzun performansını düşürebilir çünkü BIR tanılama düzeyi 3 veya daha büyük önerilmez. Sorunu incelemektedir bitirdikten sonra girişleri 0 olarak Sıfırla emin olun.

Referanslar

Olay Görüntüleyicisi'nde günlükleri görüntüleme ve yönetme konusunda daha fazla bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
302542Microsoft Windows 2000'de Olay Görüntüleyicisi ile sistem sorunları nasıl tanılanır
235427Kayıtlı Dizin Hizmeti, DNS Sunucusu ve Dosya Çoğaltma Hizmeti olay günlüklerini Windows 2000 tabanlı başka bir bilgisayardan görüntüleme
Windows 2000 uygulama dağıtımı hata ayıklama aşağıdaki makaledeki günlüğünü etkinleştirme hakkında bilgi bulabilirsiniz. Duyuru, yayımlama veya atama, Windows ınstaller programları Windows 2000 Grup ilkesi'ni kullanarak ilgili tüm sorunları yararlı olabilir.
249621Hata ayıklama ile Windows 2000 uygulama yönetimi yüklemeleri günlük yazılım giderilir nasıl

Özellikler

Makale numarası: 314980 - Last Review: 31 Ekim 2006 Salı - Gözden geçirme: 4.5
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows Server 2003 Standard Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 Datacenter Edition
 • Microsoft Windows 2000 Server
 • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
 • Microsoft Windows 2000 Datacenter Server
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbhowtomaster KB314980 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:314980

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com