Makale numarası: 315222 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bu makalenin Microsoft Windows 2000 sürümü için bkz: 202485.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

GİRİŞ

Bu makalede, Windows tarafından desteklenen birkaç Güvenli Önyükleme seçeneği anlatılmaktadır. Bu seçenekler, olabildiğince düşük bir sürücü kümesini yükler. Bu seçenekleri kullanarak Windows'u başlatabilirsiniz; bu sayede kayıt defterini değiştirebilir veya sürücüleri yükleyebilir ya da kaldırabilirsiniz.

Daha fazla bilgi

Güvenli Önyükleme seçeneğini kullanmak için şu adımları izleyin:
 1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve klavyenizde F8 tuşunu basılı tutun. Birden çok işletim sistemiyle başlatılacak biçimde yapılandırılmış bir bilgisayarda, Önyükleme Menüsü görüntülendiğinde F8 tuşuna basabilirsiniz.
 2. Windows Gelişmiş Seçenekleri menüsü görüntülendiğinde bir seçenek belirleyip ENTER tuşuna basın.
 3. Önyükleme menüsü yeniden görüntülendiğinde ve ekranın altında mavi renkli "Güvenli Mod" sözcükleri göründüğünde, başlatmak istediğiniz yüklemeyi seçin ve ENTER tuşuna basın.

Güvenli Önyükleme seçeneklerinin açıklaması

 • Güvenli Mod (SAFEBOOT_OPTION=Minimal): Bu seçenek, Windows'u başlatmak için en az sayıda cihaz sürücüsü ve hizmet kullanır.
 • Ağ Desteği ile Güvenli Mod (SAFEBOOT_OPTION=Network): Bu seçenek, ağ hizmetlerini yüklemeniz için gereken tüm sürücülerin yanı sıra Windows'u başlatmak için olabildiğince küçük bir cihaz sürücüsü ve hizmet kümesini kullanır.
 • Komut İstemiyle Güvenli Mod (SAFEBOOT_OPTION=Minimal(AlternateShell)):)): Bu seçenek, Windows Gezgini yerine Cmd.exe dosyasının başlatılması dışında Güvenli mod ile aynıdır.
 • VGA Modunu Etkinleştir: Bu seçenek, geçerli ekran bağdaştırıcısını (Vga.sys sürücüsünü değil) kullanarak Windows'u 640 x 480 modunda başlatır. Görüntü, monitörün görüntüleyemediği bir ayar için yapılandırılırsa yararlıdır.

  Not Bunun yerine, Güvenli mod ve Ağ Desteği ile Güvenli Mod Vga.sys sürücüsünü yükler.
 • Bilinen Son İyi Yapılandırma: Bu seçenek, önceki iyi yapılandırmayı kullanarak Windows'u başlatır.
 • Dizin Hizmeti Geri Yükleme Modu: Bu mod, yalnızca Windows tabanlı etki alanı denetleyicileri için geçerlidir. Bu mod, bir dizin hizmeti onarımı gerçekleştirir.
 • Hata Ayıklama Modu: Bu seçenek, Windows'da hata ayıklama modunu açar. Hata ayıklama bilgileri, hata ayıklayıcının çalıştığı başka bir bilgisayara bir seri kablo aracılığıyla gönderilebilir. Bu mod COM2 kullanacak biçimde yapılandırılır.
 • Önyükleme Günlüğünü Etkinleştir: Bu seçenek, bilgisayar Bilinen En İyi Yapılandırma dışındaki bir Güvenli Önyükleme seçeneğiyle başlatıldığında günlük oluşturma işlevini açar. Önyükleme Günlüğü metni, %SystemRoot% klasöründeki Ntbtlog.txt dosyasına kaydedilir.
 • Windows'u Normal Biçimde Başlat: Bu seçenek, Windows'u normal modunda başlatır.
 • Yeniden Başlat: Bu seçenek bilgisayarı yeniden başlatır.
 • İşletim Sistemi Seçenekleri Menüsüne Dön: Birden fazla işletim sistemini başlatacak biçimde yapılandırılmış bir bilgisayarda, bu seçenek Önyükleme menüsüne döndürür.
Güvenli Önyükleme seçeneklerinden birini kullandığınızda bir ortam değişkeni ayarlanır. Ortam değişkeni SAFEBOOT_OPTION'dır. Bu değişken, Network (Ağ) veya Minimal (En Az) olarak ayarlanır.

Varsayılan Microsoft VGA sürücüsü kullanılarak, 640 x 480 çözünürlük ve 16 renkte görüntü elde edilir. Seçtiğiniz Güvenli Önyükleme moduna bağlı olarak, bir etki alanı veya yerel Güvenlik Hesapları Yöneticisi ile tüm modlarda oturum açmalısınız.

Özellikler

Makale numarası: 315222 - Last Review: 4 Temmuz 2013 Perşembe - Gözden geçirme: 3.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbenv kbinfo KB315222

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com