Makale numarası: 315231 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.

Windows güvenlik güncelleştirmelerini almaya devam etmek için Windows XP Service Pack 3'ü (SP3) çalıştırdığınızdan emin olun. Daha fazla bilgi için şu Microsoft web sayfasına bakın: Windows'un bazı sürümlerine yönelik destek sona eriyor

Hepsini aç | Hepsini kapa

GİRİŞ

Bu makalede, Windows XP'nin parolanızı ve diğer ilgili bilgileri kayıt defteri veritabanında depolayarak oturum açma işlemini otomatikleştirmek üzere nasıl yapılandırılacağı anlatılmaktadır. Bu özellik, diğer kullanıcıların bilgisayarınızı başlatmasına ve oluşturduğunuz hesabı kullanarak otomatik olarak oturum açmasına olanak verir.

Önemli Otomatik oturum açma özelliğini etkinleştirirseniz, Windows XP kullanımı kolaylaşır. Ancak bu özelliği kullanmak bir güvenlik riski oluşturabilir.

Daha fazla bilgi

Önemli Bu bölüm, yöntem veya görev kayıt defterini nasıl değiştireceğinizin anlatıldığı adımlar içermektedir. Ancak kayıt defterini hatalı olarak değiştirirseniz önemli sorunlar oluşabilir. Bu nedenle, bu adımları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun. Ek koruma için, kayıt defterini değiştirmeden önce yedeklemeyi unutmayın. Bir sorun oluşursa kayıt defterini daha sonra geri yükleyebilirsiniz. Kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322756 Windows'da kayıt defteri nasıl yedeklenir ve geri yüklenir

Bilgisayarı otomatik olarak oturum açılacak biçimde ayarlarsanız, bilgisayara fiziksel erişimi olan herkes, bilgisayarın bağlı olduğu ağlar da dahil bilgisayar üzerindeki tüm kaynaklara da erişebilir. Ayrıca, otomatik oturum açmayı etkinleştirirseniz, parola kayıt defterinde düz metin olarak saklanır. Bu değerin saklandığı kayıt defteri anahtarı Authenticated Users grubu tarafından uzaktan okunabilir. Bu nedenle, yalnızca bilgisayar fiziksel olarak güvenli bir yerdeyse ve güvenmediğiniz kullanıcıların kayıt defterini uzaktan görüntüleyemediğinden eminseniz bu ayarı kullanın.Otomatik oturum açma özelliğini sizin adınıza etkinleştirmemizi veya devre dışı bırakmamızı isterseniz, Benim adıma düzelt" bölümüne gidin. Sorunu kendiniz gidermeyi tercih ediyorsanız, "Kendim düzeltmek istiyorum" bölümüne gidin.

Benim adıma düzeltBu sorunu otomatik olarak düzeltmek için Bu sorunu düzelt düğmesini veya bağlantısını tıklatın. Dosya Yükleme iletişim kutusunda Çalıştır'ı tıklatın ve Düzelt sihirbazındaki adımları izleyin.

Windows XP'de otomatik oturum açma özelliğini etkinleştirme
Microsoft Düzelt 50529
Windows XP'de otomatik oturum açma özelliğini devre dışı bırakma
Microsoft Düzelt 50532


Notlar
 • Otomatik oturum açma özelliğini kullanmak bir güvenlik riski oluşturabilir.
 • Kullanıcı adınızın ve parolanızın doğru olduğundan emin olun.
 • Windows XP'de oturum açmak için kullanılan CTRL+ALT+DELETE tuş sırasının devre dışı bırakılmış olduğundan emin olun. Daha fazla bilgi için bkz. "Windows XP, Windows Vista ve Windows 7'de oturum açmak için CTRL+ALT+DELETE tuş sırasını etkinleştirme veya devre dışı bırakma".
 • Kullanıcı adı bir etki alanı kullanıcısının adıysa, DefaultUsername değerini belirtirken şu biçimi kullanın: 

  etkialanı\kullanıcıadı
 • Bu sihirbaz yalnızca İngilizce olabilir. Ancak otomatik düzeltme, Windows'un diğer dil sürümleri için de çalışmaktadır.
 • Sorun olan bilgisayarı şu anda kullanmıyorsanız, Düzelt çözümünü bir flash sürücüye veya CD'ye kaydedin ve sonra sorunun yaşandığı bilgisayarda çalıştırın.
Ardından, "Bu işlem sorunu düzeltti mi?" bölümüne geçebilirsiniz.Kendim düzeltmek istiyorum

Yöntem 1:

Oturum açma bilgilerinizi, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, regedit yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Aşağıdaki kayıt defteri anahtarını bulun:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon
 3. Hesap adınızı ve parolanızı kullanarak, DefaultUserName girdisini çift tıklatın, kullanıcı adınızı yazın ve sonra Tamam'ı tıklatın.
 4. DefaultPassword girdisini çift tıklatın, kullanıcı adınızı yazın ve Tamam'ı tıklatın.

  DefaultPassword değeri yoksa oluşturun. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
  1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde, sırasıyla Düzen'i, Yeni'yi ve ardından Dize Değeri'ni tıklatın.
  2. Değer adı olarak DefaultPassword yazın ve ENTER tuşuna basın.
  3. Yeni oluşturulan anahtarı çift tıklatın ve Değer Verisi kutusuna parolanızı yazın.
  Not: DefaultPassword kayıt defteri girdisi yoksa, Windows XP, AutoAdminLogonkayıt defteri anahtarının 1 (true) olan değerini 0 (false) olarak otomatik değiştirerek, bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra AutoAdminLogon özelliğini kapatır.
 5. AutoAdminLogon girdisini çift tıklatın, Değer Verisi kutusuna 1 yazın ve Tamam'ı tıklatın.

  AutoAdminLogon girdisi yoksa, oluşturun. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
  1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde, sırasıyla Düzen'i, Yeni'yi ve ardından Dize Değeri'ni tıklatın.
  2. Değer adı olarak AutoAdminLogon yazın ve ENTER tuşuna basın.
  3. Yeni oluşturulan anahtarı çift tıklatın ve Değer Verisi kutusuna 1 yazın.
 6. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.
 7. Sırasıyla Başlat'ı, Yeniden Başlat'ı ve ardından Tamam'ı tıklatın.
Bilgisayarınız yeniden başlatılıp Windows XP başladıktan sonra otomatik olarak oturum açabilirsiniz.

Farklı bir kullanıcı olarak oturum açmak için otomatik oturum açma işlemini atlamak isterseniz, oturumunuzu kapattıktan veya Windows XP yeniden başlatıldıktan sonra SHIFT tuşunu basılı tutun. Bu yordamın yalnızca ilk oturum açma için geçerli olduğunu unutmayın. Bu ayarın sonraki oturum açma işlemlerinde de kullanılmasını sağlamak için, yönetici aşağıdaki kayıt defteri anahtarını ayarlamalıdır:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon


Değer:ForceAutoLogon
Tür: REG_SZ
Veri: 1

Yöntem 2:

Windows XP Home Edition ve Windows XP Professional'da, etki alanına bağlı olmayan bir bilgisayarda kayıt defterini düzenlemeden de otomatik oturum açma özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:  
 1. Başlat'ı ve ardından Çalıştır'ı tıklatın.
 2. kutusuna control userpasswords2 yazın ve Tamam'ı tıklatın.

  Not Windows XP Home Edition'da kullanıcılar Kullanıcı Hesapları penceresinde yardım bilgilerini görüntülemeye çalıştığında, yardım bilgileri görüntülenmez. Kullanıcılar ayrıca aşağıdaki hata iletisini alır:
  Sürücü:\Windows\System32\users.hlp Yardım dosyası bulunamıyor. Dosyanın sabit disk sürücünüzde bulunduğunu doğrulayın. Yoksa, yeniden yüklemeniz gerekir.
 3. "Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir" onay kutusunu temizleyin ve Uygula'yı tıklatın.
 4. Otomatik Oturum Aç penceresindeki Parola kutusuna parolayı yazın ve Parolayı Onayla kutusuna yeniden yazıp onaylayın.
 5. Tamam'ı tıklatıp Otomatik Oturum Aç penceresini kapatın ve sonra yine Tamam'ı tıklatıp Kullanıcı Hesapları penceresini kapatın.

Bu işlem sorunu düzeltti mi?

 • Sorunun giderilip giderilmediğini denetleyin. Sorun düzeltilmişse bu bölümle işiniz bitti demektir. Sorun düzeltilmemişse, destek hizmetlerine başvurabilirsiniz.
 • Görüşleriniz bizim için önemlidir. Görüşünüzü veya bu çözümle ilgili sorunları bildirmek için, "Benim adıma düzelt" Web günlüğüne bir yorum yazın veya bize bir e-posta gönderin.

Özellikler

Makale numarası: 315231 - Last Review: 29 Ekim 2010 Cuma - Gözden geçirme: 6.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Professional x64 Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbacwsurvey kbregistry kbhowto kbenv kbinfo kbui kbmsifixme kbfixme KB315231

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com