Makale numarası: 315341

Windows XP'ye yönelik güvenlik güncelleştirmelerini almaya devam etmek için Windows XP Service Pack 3 (SP3) çalıştırdığınızdan emin olun. Daha fazla bilgi için şu Microsoft Web sayfasına bakın: Windows'un bazı sürümlerine yönelik destek sona eriyor

Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

GİRİŞ

Önemli Windows işletim sistemini yeniden yüklemek veya işletim sisteminizin yerinde yükseltmesini gerçekleştirmek, yalnızca doğuracağı sonuçlar ve riskleri tam olarak anlaşıldığı zaman yapılması gereken, uç bir sorun giderme aşamasıdır. Bu adımı uygulamaya karar verirseniz, işletim sisteminizle birlikte gelen orijinal Windows XP yükleme medyanızın ve ürün anahtarınızın olduğundan emin olun. Windows işletim sistemini yeniden yüklemeyi veya onarmayı denemede deneyimli değilseniz, yardım için bilgisayar üreticinize başvurmanız veya bilgisayarınızı profesyonel bir tamirciye götürmeniz gerekir.

Bu makalede, Windows XP'nin yerinde yükseltmesini (yeniden yüklemesini) gerçekleştirmek için iki yöntem açıklanmaktadır. Başka bilgiler bulmayı umarak bu makaleye ulaştıysanız, lütfen sorununuzu çözecek daha uygun bilgiler bulmak için sayfanın üstündeki arama kutusunu kullanın.

Yerinde yükseltmenin bir başka adı onarım yüklemesidir. Bu işlem, Windows XP'yi bilgisayarınızdaki ilk yüklendiği klasöre yeniden yükler. Windows XP kurulumunuzun onarılması gerekiyorsa ve aşağıdaki durumlardan biri doğruysa, yerinde yükseltme gerçekleştirmek isteyebilirsiniz:
 • Windows XP'yi güvenli modda başlatamıyorsunuz. Windows XP tabanlı bilgisayarınızı güvenli modda başlatma hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  315222 Windows XP'de Güvenli Modda Önyükleme seçeneklerinin açıklaması
 • Bir Microsoft yazılım güncelleştirmesi yükledikten sonra Windows XP'yi başlatamıyorsunuz.
 • Sistem Geri Yükleme gibi araçlarla giderilemeyen bir kayıt defteri sorunu bulunuyor. Sistem Geri Yükleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  306084 Windows XP'de işletim sistemini önceki bir duruma geri yükleme (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
 • Windows XP yüklemenize varsayılan (dosya ve kayıt defteri) izinlerini uygulamanız gerekiyor. Bu durum, bilgisayarınızda veya programlarınızda değişiklik veya güncelleştirme yaptıktan sonra eksik veya bozuk program dosyaları olması nedeniyle oluşabilir.
 • COM bileşenlerini ve Windows Dosya Koruması (WFP) dosyalarını kaydetmeniz gerekiyor. Bu durum, eksik veya bozuk sistem dosyaları nedeniyle oluşur.
 • Windows Kurulum programını kullanarak Tak ve Kullan aygıtlarını yeniden numaralandırmanız gerekiyor. Buna donanım özet düzeyi (HAL) de dahildir.
Bu içerik orta ve ileri düzey bilgisayar kullanıcıları için tasarlanmıştır. Bu makalede, sizi ek bilgilerin olduğu diğer makalelere yönlendiren birkaç bağlantı vardır. Önce bu makaleyi yazdırırsanız, adımları uygulamak size daha kolay gelebilir.

Daha fazla bilgi

Sorun giderme

Yeniden yüklemeye başlamadan önce, yeniden yüklemenin gerekip gerekmediğine karar vermek için lütfen bu sorun giderme makalelerini ve aşağıdaki "Ne zaman yeniden yükleme yapmamalısınız" bölümünü inceleyin.

Sorun gidermeyi rahat yapabileceğinizi düşünüyorsanız, yeniden yüklemeye başlamadan önce aşağıdaki Microsoft Bilgi Bankası makalelerini inceleyin:
308041 Windows XP'deki genel başlatma sorunlarıyla ilgili ileri düzey sorun giderme adımları
326841 Destek Web Yayını: Windows XP: Başlatma ve Kapatma Sorunlarını Giderme (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
307654 Windows XP'de Kurtarma Konsolu nasıl yüklenir ve kullanılır
Sorun gidermeyi rahat yapamayacağınızı düşünüyorsanız, sonraki bölüme devam edebilir veya birisinden yardım isteyebilir ya da Microsoft Destek'e başvurabilirsiniz.

Ne zaman yeniden yükleme yapmamalısınız

Yeniden yükleme işlemi karşılaştığınız sorunu çözemeyebilir. Yeniden yüklemenin sizin durumunuza uygun olup olmadığını görmek için lütfen bu bölümü inceleyin.

Bileşeni onarma

Şu an için yüklü olmayan bir bileşeni veya programı onarmak için yeniden yükleme yapmayın. Gerekli izinlere sahipseniz, Denetim Masası'ndaki Program Ekle veya Kaldır aracını kullanın veya Windows yerine bileşeni ya da programı yeniden yükleyin. Windows XP'de Program Ekle veya Kaldır'ı açmak için, Başlat'ı tıklatın, Denetim Masası'nı tıklatın ve sonra Program Ekle veya Kaldır'ı tıklatın.

Kullanıcı hesabı sorunu

Bir kullanıcı hesabı, parolası veya yerel profili ile ilgili bir sorunu gidermeyi denemek amacıyla yeniden yükleme yapmayın. Sorunun bir kullanıcı hesabıyla, parolasıyla veya yerel profille ilişkili olup olmadığını belirlemek için, başka bir kullanıcı hesabı oluşturun (gerekli izinlere sahipseniz) ve sorunun giderilip giderilmediğini görmek için söz konusu hesapla oturum açın. Windows XP'de yeni bir kullanıcı hesabı oluşturma hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
279783 Windows XP'de kullanıcı hesapları nasıl oluşturulur ve yapılandırılır

Sistem Geri Yükleme

Windows XP'yi yeniden yüklüyorsanız, varolan tüm geri yükleme noktaları kaldırılır ve yeniden yükleme tamamlandıktan sonra yeni bir sistem denetim noktası geri yükleme noktası oluşturulur. Sistem Geri Yükleme'yi kullanarak bilgisayarınızı önceki bir durumuna geri yüklemeniz gerekecekse, yeniden yükleme gerçekleştirmeyin. Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
301224 Sistem Geri Yükleme "geri yükleme noktaları" eksik veya silinmiş

Üçüncü taraf programlar

Üçüncü taraflara ait programlar, dosyalar veya kayıt defteri girdileriyle ilgili bir sorunu gidermek için yeniden yüklemeyin. Sorunları çözümlemek için üçüncü taraf programın üreticisine başvurun.

Disk sorunları

Sabit disk sorunlarından kuşkulanıyorsanız, yeniden yüklemeyin. Disk hatalarını denetleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
315265 Windows XP'de disk hatası denetimi nasıl gerçekleştirilir
308041 Windows XP'deki genel başlatma sorunlarıyla ilgili ileri düzey sorun giderme adımları
Sabit disk sorunlarını giderme hakkında daha fazla bilgi için bilgisayar üreticisine de başvurabilirsiniz.

Üçüncü taraf aygıtlar

Üçüncü taraf bir aygıtla ilgili bir sorundan kuşkulanıyorsanız yeniden yüklemeyin. Aygıt için en son aygıt sürücülerinin yüklenmiş olup olmadığını belirleyin. Sorunları çözümlemek için üçüncü taraf aygıtın üreticisine başvurun.

Bu bölümü inceledikten sonra Windows XP'yi yeniden yüklemeniz gerekiyorsa, sonraki bölüme devam edin.

Windows XP'yi yeniden yüklemeden önce

Windows XP'yi yeniden yüklemeden önce aşağıdaki konuları inceleyin. Bu konularda çok fazla bilgi olup karmaşık görünebilir, ancak bu bilgileri okumak neye ihtiyacınız olduğunu ve Windows XP'yi yüklemeden önce neler yapmanız gerektiğini iyi anlamanıza yardımcı olur.

Önkoşullar

Windows Kurulum CD'si
Başlamadan önce, Windows kurulum CD'nizi ve ürün anahtarınızı hazır bulundurun. Bunlar olmadan Windows'u yeniden yükleyemezsiniz. Windows bilgisayarınıza önceden yüklenmişse, Windows kurulum dosyalarını ve ürün anahtarını edinmenize yardımcı olması için bilgisayarın üreticisine başvurun.
Aygıt sürücüleri
Donanım bileşenlerinizin birçoğu için aygıt sürücüleri Windows'da tümleşik olarak bulunur. Ancak, yazıcı, monitör, grafik kartı, ses kartı, modem, harici disk ve tarayıcı gibi aygıtların genellikle ayrı yükleme CD'leri vardır. Donanım bileşenlerinize ait sürücülerin tümüne sahip değilseniz, sürücüleri Internet'ten karşıdan yükleyip bir CD'ye yazabilirsiniz.

Bilgisayarınız için üçüncü taraf bir yığın depolama aygıtı sürücüsü veya donanım özet katmanı (HAL) gerekiyorsa, yeniden yüklemeyi başlatmadan önce dosyaların bir kopyasını ayrı bir depolama medyasına aldığınızdan emin olun.
Internet Explorer 7
Bilgisayarınızda Internet Explorer 7 yüklüyse, Windows XP'yi yeniden yüklemeden önce onu kaldırmanız gerekir. Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
917964 Internet Explorer 7 yüklüyken Windows XP onarım yüklemesi gerçekleştirme
Programlar
Windows'u yeniden yükledikten sonra programlarınızı yeniden yükleyebilmek için, programların CD'lerini ve ürün anahtarlarını toplayıp uygun bir yerde saklayın. Bu programlar arasında aşağıdakiler bulunabilir:
 • Microsoft Office programları
 • Virüsten koruma yazılımları
 • CD yazma yazılımları
 • Internet Sağlayıcısı yazılımları
Veri yedekleme
Windows'u yeniden yüklemeden önce, tüm önemli verileri farklı bir konuma yedekleyin. Yedeklemek isteyebileceğiniz veriler arasında şunlar olabilir:
 • Belgelerim (belgeler, resimler, müzik, videolar)
 • Program klasörleri (yapılandırma verileri, kullanıcı verileri)
 • Sık Kullanılanlar
 • Adres defterleri
 • E-posta iletileri
 • Belge şablonları
 • Makrolar
 • Şablonlar
Yeniden yükleme tamamlandığında, kayıt defteri dosyalarınızın orijinal yedek kopyaları (%systemroot%\Repair klasöründe bulunur) değiştirilir. Repair klasöründeki bu orijinal kayıt defteri dosyaları, Windows XP başlatıldığı zaman veya sistem durumunu yedeklemek amacıyla Yedekleme yardımcı programını en son kullandığınızda oluşturulan dosyalardır. Yeniden yükleme tamamlandıktan sonra kayıt defteri yedeklerini kullanmak zorunda kalabileceğinizi düşünüyorsanız, yeniden yüklemeyi gerçekleştirmeden önce bu kayıt defteri yedek dosyalarını başka bir konuma kopyalayın.
Ağ ayarları
Windows'u yeniden yükledikten sonra bazı ağ ayarlarını geri yükleyebilirsiniz. Yeniden yüklemeyi başlatmadan önce, bu adım gerekli olduğunda kolayca bulunabilmeleri için bilgisayarınızın ağ ayarlarını kaydedin. Bu ayarlar aşağıdakileri içerir:
 • Bilgisayar adı
 • Çalışma grubu veya etki alanı
 • TCP/IP ayarları
Bu ayarları bulmak için, aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Bu ayarları bulmak için, Başlat'ı sonra da Çalıştır'ı tıklatın.
 2. metin alanına control ncpa.cpl yazın ve ardından Tamam'ı tıklatın.
 3. Yerel Ağ Bağlantısı'nı sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i sağ tıklatın.
 4. Ağ ayarlarını kaydedin.
Internet sağlayıcısı bilgileri
Windows'u yeniden yükledikten sonra Internet'e yeniden bağlanabileceğinizden emin olmak için, Internet sağlayıcınızın bilgilerini kaydedin. Bunlar, kullanıcı adı, parola ve posta sunucularının adları gibi bilgilerdir.
Başlatma sırası
Uyarı Bu yordam, CMOS (Tamamlayıcı Metal Oksit Yarıiletkeni) ayarlarınızın ve BIOS (Temel Giriş/Çıkış Sistemi) ayarlarınızın değiştirilmesini gerektirebilir. Bilgisayarınızın BIOS'unda yapılan hatalı değişiklikler önemli sorunlara neden olabilir. Microsoft, BIOS'un değiştirilmesinden kaynaklanan sorunların çözülebileceğini garanti etmemektedir. CMOS ayarlarınızı değiştirmek kendi sorumluluğunuzdadır. Hatalı veya bozuk CMOS ve BIOS ayarları, başlatma veya kapatma sorunlarına neden olabilir.

Bilgisayarınızın BIOS başlatma sırasını kurulum CD'sinden başlayabilecek şekilde ayarlamanız gerekirse, bu sıranın şu düzende olması gerekir:
 • CD sürücüsü
 • Sabit disk
 • Disket sürücüsü
Başlatma sırasında, BIOS yükleyebileceği bir işletim sistemine sahip bir disk arar. İşletim sistemi yüklü olan bir bilgisayarda, bu genellikle sabit disktir. BIOS, bilgisayardaki diskleri başlatma sırası denilen belirli bir sıraya göre arayacak şekilde yapılandırılmıştır. Bilgisayar sabit diski BIOS'ta başlatma sırasındaki ilk disk olarak yapılandırılmışsa, bilgisayar sabit diski kullanarak başlatılır ve CD sürücüsünde bir başlangıç diski aramaz.

BIOS'u, sabit diski aramadan önce CD sürücüsünde bir başlangıç diski arayacak şekilde yapılandırmak için, şu adımları izleyin:
 1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 2. Bilgisayar ilk başlatıldığında, açılış sırasında kendi kendini sınama (POST) gerçekleştirir. Bu sınama tüm bağlı aygıtların çalışıp çalışmadığını denetler. POST'un parçası olarak bellek de denetlenir. Bellek sınaması sırasında, BIOS'a nasıl erişileceğini bildiren bir ileti görünür. Örneğin, aşağıdaki iletiyi veya BIOS kurulumunun nasıl başlatılacağını açıklayan benzer bir iletiyi görebilirsiniz:
  PRESS DEL TO ENTER SETUP (Kuruluma Girmek İçin Del Tuşuna Basın)
  Bu örnekte, kurulum işlemini başlatmak için bellek sınaması biter bitmez DEL tuşuna basmanız gerekir. BIOS kurulumuna kesin olarak girmek için tuşa birkaç kez basmanız gerekebilir.

  İpucu BIOS'a erişim sağlayan başka tuşlar da vardır. Bu tuşlar şunlardır:
  • F1
  • F2
  • F10
  • CTRL+ENTER
  • ALT+ENTER
  • CTRL+ALT+ESC
  • CTRL+ALT+INSERT
  BIOS kurulumuna nasıl girileceğinden emin değilseniz, bilgisayarınızın ana kartının kullanıcı kılavuzuna bakın.
 3. Başlatma sırası ayarlarını (önyükleme sırası olarak da bilinir) arayın. Genellikle ok tuşlarını kullanarak menüler ve ayarlar arasında gezinebilirsiniz.
 4. Başlatma sırası ayarını bulduğunuzda, genellikle ENTER tuşuna basarak değiştirebilirsiniz. Başlangıç diski olarak CD sürücüsü seçilene dek ARTI İŞARETİ (+) veya EKSİ İŞARETİ (-) tuşuna basın.

  İpucu Kullanıcı kılavuzunuzda BIOS'u değiştirme hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Genellikle menülerin açıklamaları ve seçenekleri değiştirmeyle ilgili yönergeler içerir. BIOS'un kendisi genellikle her bir adımda bağlama duyarlı Yardım bilgileri içerir.
 5. CD sürücüsünü başlatma diski için aranacak ilk konum olarak belirtir belirtmez, genellikle ESC tuşuna basarak menülere dönebilirsiniz. Ana menüde, SAVE AND EXIT SETUP (Kaydet ve Kurulumdan Çık) seçeneğini veya benzer bir seçeneği belirleyin. SAVE TO CMOS AND EXIT (CMOS'a Kaydet ve Çık) onayı veya benzer bir seçenek göründüğünde YES'i (Evet) seçin.
 6. YES'i (Evet) seçemiyorsanız, y harfine basın.

  Not BIOS, QWERTY klavye düzenini kullanır. Klavye ayarlarınız farklı bir düzendeyse, Y tuşuna QWERTY klavyedeki yerinde basmanız gerekir.
 7. BIOS kurulumundan çıktıktan sonra, bilgisayarınız yeniden başlatılır.
 8. Bilgisayarın CD sürücüsünü kullanarak başladığından emin olun. Windows XP kurulum CD'sini yerleştirin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bu başarılı olursa, Windows XP'yi yeniden yüklemeye başlayabilirsiniz.
Bu işlemi rahat yapamayacağınızı düşünüyorsanız, tanıdığınız birisinden yardım isteyebilirsiniz. Veya bu sorunun çözümünde yardımcı olması için Microsoft Destek ile bağlantı kurabilirsiniz.
Windows XP önceden yüklü
Windows XP bilgisayarınıza önceden yüklenmişse, yeniden yüklemeye devam etmeden önce aşağıdaki makaleye bakın:
312369 Windows XP'yi Yeniden Yükledikten, Onardıktan veya Yükselttikten Sonra Verileri veya Program Ayarlarını Kaybedebilirsiniz
Not Windows XP bilgisayarınıza önceden yüklenmişse, yeniden yükleme işlemi sırasında gerekebilecek Onar seçeneği sizde bulunmayabilir. Onarım yüklemesi için yükleme CD'sine sahip olduğunuzdan emin olmak için bilgisayarınızın üreticisine başvurun.
Windows XP Service Pack 2
Windows XP Service Pack 2 (SP2) bilgisayarınızda zaten yüklüyse, Windows XP'yi yeniden yükledikten sonra SP2'yi yeniden yüklemelisiniz. Bunu yapmanın bir yolu, SP2 dosyalarını Windows XP dosyalarıyla birleştirip aynı anda yeniden yüklemektir. Bu yöntemi denemek için bu bölümdeki bağlantıları izleyin.

Not Windows XP'yi yeniden yükledikten sonra SP2'yi ayrıca yeniden yüklemek için iki yöntem daha vardır. Bu iki yöntemi "Windows XP'yi yeniden yükledikten sonra" bölümünde bulabilirsiniz.

Not Hizmet paketleri birikimlidir. Her yeni hizmet paketi, önceki hizmet paketleriyle ve yeni düzeltmelerle birlikte verilen tüm düzeltmeleri içerir. En son sürümünü yüklemeden önce hizmet paketinin önceki bir sürümünü yüklemenize gerek yoktur. Örneğin, yalnızca Windows XP Service Pack 2'yi (SP2) yüklemeniz yeterlidir, Windows XP Service Pack 1a'yı (SP1a) yüklemeniz gerekmez.

Windows XP'yi yeniden yükleme

Windows XP'yi yeniden yüklemek için, aşağıdaki yöntemlerden birini deneyin. İlk yöntem işe yaramazsa, ikincisini deneyin.

Not Yükleme sırasında Internet bağlantısını kesmeniz uygun olabilir. Bu, kötü amaçlı kullanıcılardan korunmanıza yardımcı olur.

Yöntem 1: Yeniden yüklemeyi Windows XP'den başlatma

Windows XP CD'sini kullanarak Windows XP'yi yeniden yüklemek için, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Bilgisayarınızı başlatın.
 2. Windows XP CD'sini bilgisayarınızın CD veya DVD sürücüsüne yerleştirin.
 3. Windows XP'ye Hoş Geldiniz sayfasında, Windows XP'yi Yükle'yi tıklatın.
 4. Windows Kur'a Hoş Geldiniz sayfasında, Yükleme Türü kutusunda Yükseltme (Önerilen) seçeneğini (henüz seçili değilse) ve sonra da İleri'yi tıklatın.
 5. Lisans Sözleşmesi sayfasında, Sözleşmeyi kabul ediyorum'u ve sonra da İleri'yi tıklatın.
 6. Ürün Anahtarınız sayfasında, Ürün anahtarı kutularına 25 karakter uzunluğundaki ürün anahtarını yazıp İleri'yi tıklatın.
 7. Güncel Kur Dosyalarını Al sayfasında, kullanmak istediğiniz seçeneği belirleyip İleri'yi tıklatın.
 8. Ekranda görüntülenen yönergeleri izleyerek Windows XP'yi yeniden yükleyin.
Yeniden yüklemeyi başarıyla tamamladıysanız, kutlarız. Neredeyse bitirdiniz. Lütfen tamamlamak için "Windows XP'yi yeniden yükledikten sonra" bölümüne devam edin.

Bir hata aldıysanız veya yeniden yükleme tamamlanmadıysa, 2. yöntemi deneyin.

Yöntem 2: Bilgisayarınızı Windows XP CD'sinden başlatarak Windows XP yüklemesini onarma

Not Windows XP bilgisayarınıza önceden yüklenmişse, yeniden yüklemek için kurulum CD'sine ihtiyacınız olabilir. Onarım yüklemesi için kurulum CD'sine sahip olduğunuzdan emin olmak için bilgisayarınızın üreticisine başvurun.

Bilgisayarınızı Windows XP CD'sinden başlatarak Windows XP'yi yeniden yüklemek için şu adımları izleyin:
 1. Windows XP CD'sini bilgisayarınızın CD veya DVD sürücüsüne yerleştirin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 2. Ekranda "CD'den önyükleme yapmak için bir tuşa basın" iletisini aldığınızda, bir tuşa basıp bilgisayarınızı Windows XP CD'sinden başlatın.
 3. Kur'a Hoş Geldiniz ekranında aşağıdaki ileti görünür:
  Kur programının bu bölümü, Microsoft Windows XP ürününü bilgisayarınızda çalışması için hazırlar: Windows XP'yi şimdi kurmak için ENTER tuşuna basın. Kurtarma Konsolu'nu kullanarak Windows XP yüklemesini onarmak için R tuşuna basın. Windows XP'yi yüklemeden Kur'dan çıkmak için, F3 tuşuna basın.
 4. Windows XP'yi kurmak için ENTER tuşuna basın.
 5. Windows XP Lisans Sözleşmesi ekranında, F8 tuşuna basarak lisans sözleşmesini kabul edin.
 6. Geçerli Windows XP kurulumunuzun kutuda seçili olduğundan emin olun ve sonra Windows XP'yi onarmak için R tuşuna basın.
 7. Ekranda görüntülenen yönergeleri izleyerek Windows XP'yi yeniden yükleyin. Windows XP'yi onardıktan sonra Windows XP kopyanızı yeniden etkinleştirmeniz gerekebilir. Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  310064 Windows 98 veya Windows Millennium Edition'dan Windows XP'ye yükseltirken yükleme sırasında oluşan sorunlar nasıl giderilir
Yeniden yüklemeyi başarıyla tamamladıysanız, kutlarız. Neredeyse bitirdiniz. Lütfen tamamlamak için "Windows XP'yi yeniden yükledikten sonra" bölümüne devam edin.

Hata aldıysanız veya yeniden yükleme tamamlanmadıysa, bu makale ne yazık ki sorununuzu çözmemiştir. Sonraki adımlarınızda, tanıdığınız birisinden yardım isteyebilirsiniz. Veya bu sorunun çözümünde yardımcı olması için Microsoft Destek ile bağlantı kurabilirsiniz.

Windows XP'yi yeniden yükledikten sonra

Yeniden yüklemeyi tamamladıktan sonra, aşağıdaki son işlemleri gerçekleştirin.

Not Internet Explorer'da güvenlik duvarını etkinleştirmek de isteyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
283673 Windows XP'de güvenlik duvarı nasıl açılır veya kapatılır

Windows XP Service Pack 2'yi yeniden yükleme

Windows XP Service Pack 2 (SP2) bilgisayarınıza Windows XP yeniden yüklenmeden önce yüklenmişse, SP2'yi yeniden yüklemeniz gerekir. SP2'yi önceki bölümde Windows XP ile birlikte yüklemediyseniz, SP2'yi şimdi yeniden yüklemek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın.
Yöntem 1: Hizmet paketi CD'sini edinme ve Windows XP'yi yeniden yükledikten sonra hizmet paketini yeniden yükleme
Windows Service Pack 2'yi CD'de sipariş etmek için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/updates/sp2/cdorder/en_us/default.mspx
Yöntem 2: Windows XP'yi yeniden yükledikten sonra hizmet paketini karşıdan yükleme
Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322389 En son Windows XP hizmet paketi nasıl elde edilir

Tüm Windows güncelleştirmelerini yeniden yükleme

Windows XP'yi yeniden yükledikten sonra, tüm Windows güncelleştirmelerini de yeniden yüklemeniz gerekir. Windows güncelleştirmelerini yeniden yüklemek için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://update.microsoft.com

Internet Explorer 7'yi yeniden yükleme

Windows XP onarıldığında ve doğru şekilde çalışmaya başladığında, Internet Explorer 7'yi yeniden yükleyin. Bunu yapmak için, Internet Explorer 7 kurulum paketinizin olması gerekir. Bu paket Windows Update aracılığıyla edinilebilir. Ayrıca, paket Internet Explorer 7'yi ilk yüklediğinizden beri bilgisayarda olabilir. Dosyaları kaydettiğiniz klasördeki kurulum paketini bulun ve programı yeniden yükleyin.

Not Bu paket Temporary Internet Files klasöründe olabilir. Internet Explorer 7 yükleme paketini bulamıyorsanız, paketi edinmek için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/windows/internet-explorer/default.aspx
Microsoft yükleme sitesine bağlanmak için çalışır durumda bir Web tarayıcınız olması gerekir. Internet Explorer 7'yi yüklemenizden sonra bilgisayarınızda Internet Explorer 6 çalışmıyorsa, Internet Explorer 7 yükleme paketini karşıdan yükleyemezsiniz. Bu durumda, Internet Explorer 7 yükleme paketini karşıdan yüklemek için çalışır durumda bir Web tarayıcısı olan bir bilgisayarı kullanabilirsiniz. Sonra programı onarılan bilgisayara kurmak için bir paylaşılan ağ sürücüsünü kullanın. Bu amaçla paylaşılan ağ sürücüsü kullanamıyorsanız, Internet Explorer 7 kurulum paketini CD'ye kopyalayın ve Internet Explorer 7'yi onarılan bilgisayara CD'den yükleyin.

Bu son adımları tamamlamada güçlük çektiyseniz, bu içerik ne yazık ki size daha fazla yardımcı olamaz. Birisinden yardım isteyebilir veya Destek hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Daha fazla bilgi

Belirli Windows XP Kurulum sorunlarını giderme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
312369 Windows XP'yi Yeniden Yükledikten, Onardıktan veya Yükselttikten Sonra Verileri veya Program Ayarlarını Kaybedebilirsiniz
312368 Windows XP'yi yeniden yükledikten, onardıktan veya yükselttikten sonra veri kaybı oluyor
Windows XP Kurulum programı hakkında daha bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
286463 Pro.txt dosyasındaki Windows XP Kurulum sürüm notları (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
306824 Home.txt Dosyasındaki Windows XP Kurulum Sürüm Notları (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
286647 Windows XP Read1st.txt dosyası içeriği (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

Özellikler

Makale numarası: 315341 - Last Review: 3 Şubat 2011 Perşembe - Gözden geçirme: 6.5
Anahtar Kelimeler: 
kbexpertiseinter kbresolve kbfirewall kbhowto kbenv kbinfo ocsso KB315341

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com