Seçici Askıya Alma seçeneği etkinleştirildiğinde bilgisayar düzgün kapatılmıyor

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 315664 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

Bir klavye, fare veya USB tabanlı başka bir giriş aygıtı bağladıktan sonra, bilgisayarınız artık düzgün kapatılmayabilir. Örneğin, Kapat veya Yeniden Başlat'ı tıklattıktan sonra bilgisayarınız yanıt vermeyebilir (askıda kalabilir).

Neden

Bu sorun, seçici askıya alma işlevi onu desteklemeyen bir aygıtta etkinleştirildiğinde ortaya çıkabilir. Bu durum, iki veya daha çok USB tabanlı aygıt aynı üretici ve ürün kimlik numaralarına sahip olduğunda ve bu aygıtlardan yalnızca biri seçici askıya alma işlevini desteklediğinde ortaya çıkabilir.

ge‡ici ‡”zm

Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için, USB hub'ının güç yönetimini devre dışı bırakın.

Not Aşağıdaki yordamı uyguladığınızda bilgisayarınız düzgün kapatılabilir. Ancak, bu yordam taşınabilir bilgisayarınızın pil ömrünü de azaltabilir.

USB hub'ında güç yönetimini devre dışı bırakmak için:
  1. Bilgisayarım'ı sağ tıklatın, Özellikler'i tıklatın, Donanım sekmesini tıklatın ve sonra da Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın.
  2. Evrensel Seri Yol Denetleyicisi'ni çift tıklatarak genişletin, USB Kök Hub'ı sağ tıklatın ve sonra da Özellikler'i tıklatın.
  3. Güç Yönetimi sekmesini tıklatın.
  4. Güç kazancı sağlamak için, bilgisayarın bu aygıtı kapatmasına izin ver onay kutusunu tıklatıp temizleyin ve Tamam'ı tıklatın.

Daha fazla bilgi

Windows XP'de, USB çekirdek yığını Seçici Askıya Alma işlevini destekler. Sürücü, denetlediği USB aygıtı boş duruma geldiğinde, bilgisayar tam işlem gücü durumunda (S0) kalsa da aygıtı kapatmak için bu işlevi kullanabilir. Örneğin, bir sürücü şu aygıtları boş duruma getirebilir: ana bilgisayar denetleyicisi, boş USB hubları (kök hub'ı dahil) ve işletim sistemince desteklenen her türlü USB aygıtı. Seçici askıya alma işlevi, öncelikle taşınabilir bilgisayarlarda pil gücünden tasarruf etmek amacıyla düşünülmüştür. USB denetleyicileri, bilgisayara hiçbir aygıt bağlı olmadığında da genelde fazla miktarda pil gücü tüketir.

Bu soruna bir örnek, Aspire Mouse ve Mobile Mouse'ta ortaya çıkabilir. İki aygıt da aynı üretici ve ürün kimliğine sahiptir, ancak yalnızca Aspire Mouse seçici askıya alma işlevini destekleyebilir. Mobile Mouse yüklendiğinde, Aspire Mouse olarak bildirilir ve ardından seçici askıya alma işlevi etkinleştirilir. Mobile Mouse bu işlevi desteklemediği için, bilgisayar kapatıldığında bilgisayarın yanıt vermeyi kesmesine neden olur.

Özellikler

Makale numarası: 315664 - Last Review: 15 Haziran 2006 Perşembe - Gözden geçirme: 3.0
Bu makaledeki bilginin uygulandigi durum:
  • Microsoft Windows XP Home Edition
  • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbenv kbprb KB315664

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com