Makale numarası: 317371 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

™zet

Bu makalede, Windows 2000 veya Microsoft Windows NT 4.0 tabanlı bir yerel ya da uzak bilgisayarın Uzaktan Kapatma aracı (Shutdown.exe) kullanılarak nasıl kapatılacağı ve yeniden başlatılacağı anlatılmaktadır.

Shutdown.exe, Microsoft Windows 2000 Resource Kit içinde bulunur. Bu, Windows 2000 veya Windows NT 4.0 çalışan bir yerel ya da uzak bilgisayarı kapatmak veya yeniden başlatmak için kullanabileceğiniz bir komut satırı aracıdır. Bilgisayarı belirli bir zamanda kapatılacak ve yeniden başlatılacak biçimde zamanlamak isterseniz, at komutuyla Shutdown.exe aracını veya Görev Zamanlayıcısı'nı kullanın.

Shutdown.exe Aracının Açıklaması

Shutdown.exe aşağıdaki sözdizimini kullanır:
shutdown \\bilgisayaradı /l /a /r /t:xx "ileti" /y /c
Shutdown.exe aracıyla aşağıdaki anahtarları kullanabilirsiniz:
 • \\bilgisayaradı: Kapatılacak uzak bilgisayarı belirtmek için bu anahtarı kullanın. Bu parametreyi kullanmazsanız, yerel bilgisayar adı kullanılır.
 • /l (bu karakter, küçük harf "L" karakteridir): Yerel bilgisayarı kapatmak için bu anahtarı kullanın
 • /a: Bir kapatma işleminden çıkmak için bu anahtarı kullanın. Bunu yalnızca zaman aşımı süresinde yapabilirsiniz. Bu anahtarı kullanırsanız, tüm diğer parametreler yok sayılır.
 • /r: Bilgisayarı tümüyle kapatmak yerine yeniden başlatmak için bu anahtarı kullanın.
 • /t:xx: Bilgisayar kapatıldıktan sonraki süreyi (saniye olarak) belirtmek için bu anahtarı kullanın. Varsayılan olarak 20 saniye kullanılır.
 • "ileti": Kapatma işlemi sırasında görüntülenecek iletiyi belirtmek için bu anahtarı kullanın. İleti en fazla 127 karakter içerebilir.
 • /y: Bilgisayardan gelen tüm sorgulara "evet" yanıtı verilmesini zorlamak için bu anahtarı kullanın.
 • /c: Tüm çalışan programlardan çıkmak için bu anahtarı kullanın. Bu anahtarı kullanırsanız, Windows çalışan tüm programlardan çıkmaya zorlar. Değişen verileri kaydetme seçeneği yok sayılır. Bu nedenle, verilerin kaydedilmemiş olduğu tüm programlarda veri kaybı oluşabilir.

Örnekler

 • Yerel bilgisayarı iki dakika sonra kapatmak ve "Bilgisayar kapatılıyor" iletisini görüntülemek için, aşağıdaki satırı bir toplu iş dosyasında kullanın veya bir komut istemine yazın ve ENTER tuşuna basın:
  shutdown /l /t:120 "Bilgisayar kapatılıyor" /y /c
  Kapatma işlemini iptal etmek için, komut istemine aşağıdaki satırı yazıp ENTER tuşuna basın:
  shutdown /l /a /y
 • "Destek" adlı bir uzak bilgisayarı kapatıp yeniden başlatmak için, aşağıdaki satırı bir toplu iş dosyasında kullanın veya komut istemine yazın ve ENTER tuşuna basın:
  shutdown \\destek /r
 • Yerel bilgisayarın 22:00'de kapatılıp yeniden başlatılmasını zamanlamak için, aşağıdaki satırı komut istemine yazın ve ENTER tuşuna basın:
  at 22:00 shutdown /l /r /y /c
 • Yerel bilgisayarın hafta içi her gün 18:00'de kapatılıp yeniden başlatılmasını zamanlamak için, aşağıdaki satırı komut istemine yazın ve ENTER tuşuna basın:
  at 18:00 /every:M,T,W,Th,F shutdown /l /r /y /c

Sorun Giderme

Bilgisayarı kapatmak için Shutdown.exe aracını kullandığınızda, belirtilen bilgisayar kapatılmayabilir. Masaüstünde Bilgisayarın Kilidini Aç iletişim kutusu görüntülenirse veya bilgisayar kilitliyse bu davranış oluşabilir. Bu sorunu giderme hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
307635 Bilgisayarın Kilidini Aç İletişim Kutusu Görüntülendiğinde Oturumu Kapatmadaki Uzaktan Kapatma Sonuçları (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
288180 Bilgisayar Kilitliyse ExitWindowsEx() İşlevi Kullanıcı Oturumunu veya Bilgisayarı Kapatmayabilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

Referanslar

Shutdown.exe hakkında daha fazla bilgi için, komut istemine shutdown /? yazın ve ENTER tuşuna basın.

Windows 2000'de görevleri zamanlamak için AT komutunu kullanma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
313565 Görevleri Zamanlamak için AT Komutu Nasıl Kullanılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
Windows 2000'de bir görevi zamanlamak için Görev Zamanlayıcısı'nı kullanma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
300160 Windows 2000'de Bir Sunucu İşlemi Nasıl Zamanlanır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
Windows 2000 Resource Kit hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/windows2000/techinfo/reskit/default.mspx

Özellikler

Makale numarası: 317371 - Last Review: 21 Kasım 2006 Salı - Gözden geçirme: 6.0
Bu makaledeki bilginin uygulandigi durum:
 • Microsoft Windows 2000 Server
 • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
 • Microsoft Windows 2000 Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhowto kbhowtomaster KB317371

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com