Windows 2000'de bir komut istemi adresindeki bir UNC yolu erişmeye PUSHD komutu nasıl kullanılır

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 317379 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, pushd komutu bir komut isteminde bir Evrensel Adlandırma Kuralı (UNC) yoluna erişim için nasıl kullanılacağı açıklanır.

Komut isteminde bir UNC yolu değiştiremezsiniz. Ancak, pushd komutu, bir ağ yolu erişmek için kullanabilirsiniz. Komut Uzantıları etkinse (Windows 2000'de varsayılan değer budur), pushd komutu, sürücü harfi ve yolu yanında ağ yollarını kabul eder. Bir ağ yolu belirtirseniz, pushd komutu, bir geçici sürücü harfi için ağ kaynağını işaret eder ve sonra yeni bir sürücü harfi için geçerli sürücüyü ve klasörü değiştirir oluşturur. Geçici sürücü harfleri, Z arasında başlangıç ve aracılığıyla alfabenin bulunan ilk kullanılmayan sürücü harfini kullanarak, daha sonra geri ayrılır.

PUSHD komutu nasıl kullanılır?

Pushd komutu kullanmak için <a0></a0>, bir komut isteminde, kullanmak istediğiniz ağ paylaşımının UNC yolunu uncpath olduğu aşağıdaki satırı yazın:
pushd uncpath
Örneğin, Servername adlı bir sunucuda PaylaşımAdı adlı bir paylaşıma bağlanmak için aşağıdaki satırı yazın ve ENTER tuşuna basın:
pushd \\sunucuadı\paylaşımadı
Pushd komutu, bir geçici sürücü harfi ağ paylaşımına işaret eder ve sonra da bu sürücü harfi komut istemini değiştirir oluşturur.

Pushd komutu, bir oturumda, birkaç kez kullanabilirsiniz. Bu klasörler listesi (veya "yığın") oluşturur. Pushd yığınında geçerli durumunu görüntülemek için hiçbir yol adına sahip yazabilirsiniz.

POPD komutu nasıl kullanılır?

Popd komutu, en üstteki klasörü yığından kaldırmak için kullanabilirsiniz. Popd komutu, önceki klasöre verir ve pushd komutu tarafından oluşturulan geçici sürücü harfini kaldırır.

Pushdpopd komutları birlikte çalışır. Pushd komutu, geçerli klasörün adını yakalar. Değiştirmek istediğiniz klasör adını da ekleyebilirsiniz. Örneğin, pushd \data1 yazarak DATA1 klasöre geçiş yapar, ancak geçerli klasör adını anımsar. Bu klasöre geri dönmek için <a0></a0>, popd yazın.

Özellikler

Makale numarası: 317379 - Last Review: 31 Ekim 2006 Salı - Gözden geçirme: 3.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Windows 2000 Server
  • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
  • Microsoft Windows 2000 Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbhowto kbhowtomaster KB317379 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:317379

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com