Sürücü /3GB anahtarıyla yüklenmeyebilir

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 319043 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

2 GB'den daha fazla sanal adres alanı kullanabilen bir programı desteklemek üzere Boot.ini dosyasında /3GB anahtarını kullanırsanız, Windows başlatıldığında bir sürücü yüklenmeyebilir. Bu durumun video bağdaştırıcısı sürücüleriyle oluşma olasılığı daha yüksektir. Özellikle de donanım aygıtları kart üzerinde arabellek olarak kullanılan çok fazla rasgele erişim belleği (RAM) içeriyorsa oluşabilir.

Neden

Bu sorun, sürücü aygıtın arabelleğiyle eşlemek üzere çekirdek adres alanında büyük boyutlu bir bitişik sanal bellek adresleri bloğu ayırmaya çalıştığı için oluşur. /3GB anahtarını kullandığınızda, çekirdek tarafından kullanılabilen bellek miktarı yarıya iner. Çekirdek, sürücünün isteğini karşılamak için yeterince büyük bir bellek bloğu ayıramayabilir.

Çözüm

Bu sorunu gidermek için, en son Windows XP hizmet paketini edinin. Ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322389 En son Windows XP hizmet paketi nasıl elde edilir

Düzeltme bilgileri

Desteklenen bir düzeltme Microsoft'tan edinilebilir. Ancak bu düzeltmenin, yalnızca bu makalede anlatılan sorunu gidermesi amaçlanmıştır. Bu düzeltmeyi yalnızca bu sorunla karşılaşan sistemlere uygulayın. Bu düzeltmeye ek sınama uygulanabilir. Bu nedenle, sorundan ciddi olarak etkilenmiyorsanız, bu düzeltmeyi içeren bir sonraki yazılım güncelleştirmesini beklemeniz önerilir.

Karşıdan yüklenebilecek bir düzeltme varsa, bu Bilgi Bankası makalesinin başında "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" bölümü bulunur. Bu bölüm görünmüyorsa, düzeltmeyi edinmek üzere Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek ekibine başvurun.

Not Ek sorunlar oluşursa veya sorun giderme işlemleri gerekirse, ayrı bir hizmet isteği oluşturmanız gerekebilir. Ek destek sorularına ve bu düzeltme için geçerli olmayan sorunlara normal destek ücretleri uygulanır. Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek telefon numaralarının tam listesi veya ayrı bir hizmet isteği oluşturmak için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
Not "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" formunda, düzeltmenin kullanılabilir olduğu diller görüntülenir. Kendi dilinizi görmüyorsanız, bunun nedeni bu dil için kullanılabilir bir düzeltme bulunmamasıdır.

Dosya bilgileri

Bu düzeltmenin İngilizce sürümünde aşağıdaki dosya öznitelikleri veya üstü bulunur:
  Tarih    Saat  Sürüm    Boyut   Dosya adı
  -------------------------------------------------------
  10 Haz 2002 15:44 5.1.2600.48 1.836 KB Ntoskrnl.exe
  10 Haz 2002 15:44 5.1.2600.48 1.804 KB Ntkrnlmp.exe
  10 Haz 2002 15:44 5.1.2600.48 1.858 KB Ntkrnlpa.exe
  10 Haz 2002 15:44 5.1.2600.48 1.831 KB Ntkrpamp.exe
				

Bu düzeltmeyi yükledikten sonra, yeni /USERVA bellek yönetimi anahtarını kullanabilirsiniz. Bu anahtarı kullanarak, Kullanıcı modu için 2 GB'den daha fazla ayrılmış ve çekirdekten alınmış olan belleği ayarlayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, sürücünün yüklenmesine izin veren bir değer bulabilirsiniz.

Örneğin, Boot.ini dosyasında /USERVA=2800 anahtarını kullandığınızda, Kullanıcı modu sanal adres alanı olarak 2800 MB ve Çekirdek modu sanal adres alanı olarak 1196 MB yapılandırılır.

Durum

Microsoft, bu makalenin başında listelenen Microsoft ürünlerinde bir sorun olduğunu onaylamıştır. Bu sorun ilk olarak Windows XP Service Pack 1'de giderilmiştir.

Referanslar

/USERVA anahtarını kullanma hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki Microsoft Bilgi Bankası makalesine bakın:
316739 Boot.ini Dosyasında /USERVA Anahtarını Kullanarak /3GB Yapılandırmaları Ayarlama (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

Özellikler

Makale numarası: 319043 - Last Review: 31 Aralık 2008 Çarşamba - Gözden geçirme: 2.3
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbautohotfix kbhotfixserver kbqfe kbbug kbfix kboswin2000fix kbwinxpsp1fix KB319043

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com