NASIL YAPILIR: Windows XP'de Windows Gezgini'ni Kullanarak Birden Çok Dosyayı Yeniden Adlandırma

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 320167 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

™zet

Bu adım adım makalede, Windows XP'de Windows Gezgini'ni kullanarak birden çok dosyanın nasıl yeniden adlandırılacağı açıklanır.

Windows Gezgini'ni Kullanarak Birden Çok Dosyayı Yeniden Adlandırma

  1. Windows Gezgini'ni başlatın. Bunu yapmak için, Başlat'ı tıklatın, Tüm Programlar'ın üzerine gelin, Donatılar'ın üzerine gelin ve sonra Windows Gezgini'ni tıklatın.
  2. Bir klasördeki birden çok dosyayı seçin. Bunu yapmak için, CTRL tuşunu basılı tutarak dosyaları tıklatın.
  3. Dosyaları seçtikten sonra F2 tuşuna basın.
  4. Yeni adı yazın ve ENTER tuşuna basın.
NOT: Yukarıdaki adımları tamamladığınızda, biri dışında tüm dosyaların vurgusu kaldırıldığından yalnızca tek bir dosyayı yeniden adlandırıyormuşsunuz gibi görünebilir. Ancak ENTER tuşuna bastıktan sonra, tüm dosyalar yeniden adlandırılır. Birden çok dosyayı yeniden adlandırdığınızda, bu dosyaların tümüne aynı ad verilir, ancak bununla birlikte yeni dosya adının benzersiz olmasını sağlamak için ada parantez içinde bir sayı eklenir. Örneğin, yeni ad olarak BÜTÇE yazarsanız, ilk dosya BÜTÇE olarak adlandırılır. Geri kalan seçili dosyaların tümü BÜTÇE(x) olarak adlandırılır; burada x 1'den başlayan benzersiz bir sayıdır.

Notlar

Birden çok dosyayı yeniden adlandırmaya çalışırken bir hata yaparsanız CTRL+Z tuşlarına basarak veya Düzen menüsünde Geri Al Ad Değiştir'i tıklatarak dosya yeniden adlandırma işlemini geri alabilir ve bu işlemi gerektiği kadar yineleyebilirsiniz.

Windows Gezgini'ndeki Yeniden Adlandır işlevi, komut isteminde kullanabileceğiniz REN komutunun davranışıyla aynı değildir. Örneğin etikana.doc, etikanb.doc ve etikanc.doc olarak adlandırılmış dosyalarınız varsa, ren etikan*.doc etykane*.doc komutunu kullanabilirsiniz. Tüm dosya adları otomatik olarak etykanea.doc, etykaneb.doc ve etykanec.doc olarak yeniden adlandırılır.

Windows XP Yeniden Adlandır işlevini Windows Gezgini'nde kullanarak üç "etikan" dosyasını seçer ve etikana.doc dosyasını etykanea.doc olarak yeniden adlandırırsanız, seçili olan diğer dosyalar etykanea(x).doc olarak adlandırılır. a, b, c eklerinin kullanıldığı özgün dosya adı yapısına dönmek için her dosyayı tek tek yeniden adlandırmalısınız.

Özellikler

Makale numarası: 320167 - Last Review: 20 Kasım 2007 Salı - Gözden geçirme: 1.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Windows XP Professional Edition
  • Microsoft Windows XP Home Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhowto kbhowtomaster kbenv KB320167

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com