Windows XP tabanlı bilgisayarınızı başlattığınızda "İşletim Sistemi Bulunamadı" veya "İşletim sistemi yok" hata iletisi

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 321626 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.

Windows'a yönelik güvenlik güncelleştirmelerini almaya devam etmek için Windows XP Service Pack 3 (SP3) çalıştırdığınızdan emin olun. Daha fazla bilgi için şu Microsoft Web sayfasına bakın: Windows'un bazı sürümlerinin destek ömrü sona eriyor

Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Windows XP tabanlı bir bilgisayarı başlattığınızda, işletim sisteminin bulunamadığını belirten bir hata iletisi alabilirsiniz.

Belirtiler

Windows XP tabanlı bir bilgisayarı başlattığınızda, aşağıdaki hata iletilerinden birini alabilirsiniz.

Hata iletisi 1

İşletim sistemi bulunamadı.

Hata iletisi 2

İşletim Sistemi Yok
Bilgisayarınızı çalışır duruma getirmek için Kurtarma Konsolu'nu başlattığınızda, aşağıdaki hata iletisine benzer bir hata iletisi alabilirsiniz:
Kur, bilgisayarınıza takılı hiçbir sabit disk bulamadı.

Neden

Bu sorun, aşağıdaki koşullardan bir veya daha fazlası doğru olduğunda oluşabilir:
  • Temel giriş/çıkış sistemi (BIOS) sabit diski algılamamaktadır.
  • Sabit disk hasar görmüştür.
  • Fiziksel sabit diskin 0. kesiminde yanlış veya hatalı biçimlendirilmiş bir ana önyükleme kaydı (MBR) bulunmaktadır.

    Not Bazı üçüncü taraf programlar veya disk bozulması MBR'ye zarar verebilir.
  • Uyumsuz bir bölüm Etkin olarak işaretlenmiştir.
  • MBR'nin bulunduğu bölüm artık etkin değildir.

Çözüm

Bu sorunu gidermek için, durumunuza bağlı olarak aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın.

Donanım satıcınıza başvurma

En uygun seçenek, bilgisayarınızın veya sabit diskinizin üreticisine başvurmaktır. Üretici, diskin bozuk alanlarını daha ayrıntılı olarak taramak ve doğru BIOS ayarlarını belirlemek için kullanabileceğiniz bir yardımcı program sağlayabilir. Ancak sabit diskinizdeki arızanın önemli olabileceğini unutmayın. Bu durum, tek çözümün sabit diskinizi değiştirmek olabileceği anlamına gelir.

Kullanılabilir bir düzeltme veya geçici çözüm yoksa, bu sorunu çözümlemeye çalışmak için "Gelişmiş Sorun Giderme" bölümünü kullanabilirsiniz.

Gelişmiş sorun giderme

Bu bölüm ileri düzey bilgisayar kullanıcılarına yöneliktir. Gelişmiş sorun giderme adımları konusunda deneyimli değilseniz, yardım için bir başkasına danışabilir veya destek hizmetlerine başvurabilirsiniz. Microsoft desteğine başvurma konusunda bilgi için, şu Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus/

Yöntem 1: BIOS ayarlarını doğrulayın

Bilgisayarın BIOS ayarlarını doğrulayarak BIOS'un sabit diski tanıdığını ve listelediğini doğrulayın. BIOS ayarlarının nasıl doğrulanacağını konusunda bilgi için bilgisayar belgelerine bakın veya donanım üreticisine başvurun.

Bilgisayarın BIOS'unun sabit diski algıladığını doğruladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve sorunun çözümlenmiş olup olmadığını sınayın. Sorun çözümlenmemişse veya bilgisayarın BIOS'u sabit diski algılayamıyorsa, donanımınızla ilgili sorunlar olabilir. Bu sorunun nasıl çözüleceğini öğrenmek için donanım üreticisine başvurun. Sabit diskinizi değiştirmeniz gerekebilir.

Donanımı üreticilerine başvurma hakkında bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki listede uygun makale numarasını tıklatın:
65416 Donanım ve yazılım satıcıları iletişim bilgileri, A-K (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

60781 Donanım ve yazılım satıcıları iletişim bilgileri, L-P (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

60782 Donanım ve yazılım satıcıları iletişim bilgileri, Q-Z (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

Yöntem 2: Kurtarma Konsolu'nu kullanın

Windows XP Kurtarma Konsolu'nda fixmbr komutunu kullanarak, başlangıç bölümünün MBR'sini onarın.

Uyarı Bir virüs varsa veya bir donanım sorunu oluşmuşsa, bu komut bölüm tablonuza zarar verebilir. Bu komutu kullanırsanız erişilemez bölümler oluşturabilirsiniz. Bu komutu çalıştırmadan önce bir virüsten koruma yazılımı çalıştırmanızı öneririz. Bu komutu çalıştırmadan önce verilerinizi yedeklemeniz de önerilir. Fixmbr komutu geçersiz veya standart dışı bir bölüm tablosu imzası algılarsa, fixmbr komutu MBR'yi yeniden yazmadan önce sizden izin ister. Fixmbr komutu yalnızca x86 tabanlı bilgisayarlarda desteklenir.

Kurtarma Konsolu hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
314058 İleri düzey kullanıcılar için Windows XP Kurtarma Konsolu'nun açıklaması
307654 Windows XP'de Kurtarma Konsolu nasıl yüklenir ve kullanılır

Daha fazla bilgi

Windows XP'de başlatma sorunlarını giderme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
308041 Windows XP'deki genel başlatma sorunlarıyla ilgili ileri düzey sorun giderme adımları

Özellikler

Makale numarası: 321626 - Last Review: 7 Haziran 2013 Cuma - Gözden geçirme: 4.5
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Windows XP Home Edition
  • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbresolve kberrmsg kbprb KB321626

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com