NASIL yapılır: UNIX dosya hizmetlerini Windows istemcilerine sağlamak amacıyla NFS ağ geçidini ayarlayın

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 324085 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

UNIX'ten Windows'a geçiş için bir dosyaya verip olan dosya paylaşımı. Sonra bu paylaşım kullanılabilir tüm Windows bilgisayarlara ağ üzerinde ek bir yazılım yüklemeden yapabilirsiniz nfs paylaşılan dosyalarla bir UNIX bilgisayarınız varsa. Tek bir Windows Server ağ geçidi nfs Sunucusu'nu yükleyerek UNIX bilgisayarda Windows istemciler arasındaki ağ geçidi gibi davranabilir. Windows sunucu üzerinde ağ geçidi nfs Sunucusu'nu yükleyerek, diğer Windows istemcileri üzerinde herhangi bir ek yazılım yüklemeye gerek kalmadan nfs kaynaklarınıza erişim sağlayabilir. NFS ağ geçidi yalnızca Windows sunucularında desteklenir ve Windows NT Workstation, Windows 2000 Professional veya Windows xp yüklü.

Ağ geçidi nfs Sunucusu'nu yükleyin.

Windows Services for UNIX sürüm 3.0 yükleme için Microsoft Installer kullanır. Sonuç olarak, bireysel modülleri ürünün komut satırından yükleyebilirsiniz. Önceki bileşenleri, Windows Services for UNIX yüklüyse, bu bileşenlerin ADDLOCAL = (,) virgülle ayrılmış yükleme komut satırı parametresini eklemeniz gerekir. Bunu yaparsanız, bu ürünlerin nfs ağ geçidi'nin yüklenmesi sırasında kaldırılır.

Not: istemci nfs ve ağ geçidi için nfs Sunucusu'nu aynı bilgisayarda; uygulamasını yükleyemezsiniz Ancak, NFS ağ geçidi bilgisayarı akış Windows tabanlı istemciler için nfs kaynaklarına erişim sağlarken bir nfs istemcisi olarak davranmasına etkinleştirir.NFS İstemcisi'ni yükleme hakkında ek bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
324055 NASIL yapılır: Windows üzerinde UNIX'ten Windows'a geçiş için NFS İstemcisi yükleme
Ağ geçidi nfs Sunucusu'nu komut satırından yüklemek için:
 1. Windows tabanlı bir sunucuya yönetici düzeyinde bir hesap kullanarak oturum açın.
 2. Başlat' ı tıklatın, Çalıştır' ı türü cmd, sonra da Tamam' ı tıklatın.
 3. Windows Services for UNIX sürüm 3.0 cd (Bu örnekte kullanır d sürücüsü) cd sürücüsüne yerleştirin.
 4. Komut isteminden ağ geçidi nfs Sunucusu'nu yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

      Msiexec /I D:\sfusetup.msi /qb addlocal = "NFSGateway" [TARGETDIR = "yükleme yolu"]
  Not: ADDLOCAL = yukarıdaki msiexec gösterisi büyük/küçük harf ve küçük harf duyarlı alan parametresidir. Yukarıdaki tam durum etmeyen, yükleme başarısız olur.
 5. Varsayılan yükleme yolu "\sfu" dir.

  Not: Services for UNIX sfu bazı bileşenleri ile ilgili sorunları önlemek için yolunda boşluk içermeyen bir dizine yüklenmelidir. Microsoft, varsayılan dizine yüklemenizi önerir.
 6. Komut satırında ürün anahtarı eklemek için ekleme PIDKEY =anahtar, burada anahtar 25 karakterlik ürün anahtarını tire olmadan olur.

Not: Telnet isteminden (grafik kullanıcı arabirimi [GUI] kullanılabilir olmadığı) veya bir komut dosyası kullanarak yüklüyorsanız, kullanıcı etkileşimi gerektirmeyen bir yükleme gerçekleştirmek için aşağıdaki komut satırını kullanın:

    Msiexec /I D:\sfusetup.msi /q addlocal = "NFSGateway" PIDKEY = "key" [TARGETDIR = "yükleme yolu"]

Not:Windows Services for UNIX'in bazı bileşenleri, Windows Services for UNIX ile sorunları önlemek için klasörün yolunu herhangi bir boşluk içermeyen bir klasöre yükleyin. Varsayılan yükleme \sfu noktadır.

Not:daha önce açıklanan msiexec komutunu ADDLOCAL = parametresi duyarlıdır ve boşluk-duyarlı yükleme değil tam olarak bu makalede yazıldığı şekliyle komutu kullanmazsanız başarılı. Not:Microsoft, Windows ve UNIX kullanıcı adları birbirine eşlemek için ağınızdaki en az bir kullanıcı adı eşleme hizmeti yüklemenizi önerir. Lütfen bizim başvurular bölümünde kullanıcı adı eşleme hizmeti hakkında bizim kb makalesine bakın.


Sorun giderme


Aşağıdaki sorun giderme ipuçlarını nfs yükleme için bir ağ geçidi ile sorunlarını gidermenize yardımcı.
 • Tüm kullanıcı istekleri adsız olarak aktarılır.
  Nedeni: Kimlik doğrulaması düzgün yapılandırılmamış.
  Çözüm: Eşlemeleri doğru kullanıcı adı eşleme ayarlandığından ve NFS ağ geçidi doğru kullanıcı adı eşleme sunucusunu kullanacak şekilde yapılandırıldığından emin olun.

 • nfs hizmeti için ağ geçidi ile iletişim kurmak için bir girişim hatayla üretti.
  Nedeni: Ağ geçidi için nfs hizmeti başlatılmadı.
  Çözüm: UNIX Yönetim Hizmetleri, ağ geçidi nfs Sunucusu'nu sağ tıklatın ve sonra Başlat'ı tıklatın.

 • 1722 Sistem oluştu. Uzaktan yordam çağrısı (rpc) sunucusu kullanılamıyor.
  Nedeni: Ağ geçidi için nfs hizmeti başlatılmadı.
  Çözüm: UNIX Yönetim Hizmetleri, ağ geçidi nfs Sunucusu'nu sağ tıklatın ve sonra Başlat'ı tıklatın.

 • Paylaşılan dizini takma denemesi ağ hatası 53 veya 67 üretti.
  Nedeni: Dizin paylaşılmadı veya sunucu istemci adını çözümleyemiyor.
  Çözüm: Ağ dosya sistemi (nfs) sunucusunda paylaşılan dizin adlarını göstermek için showmount -e server komutunu kullanın. Ağ geçidi nfs Sunucusu'nu çalıştıran bilgisayarın Internet Protokolü (IP) adresi ya da nfs sunucusu dosya/Etc/Hosts veya dns veritabanında uygun olarak belirtildiğinden emin olun.

 • Bir rpc aldım: zaman aşımına uğrandı veya rpc: Bağlantı Noktası Eşleyicisi hatası-rpc: zaman aşımına ileti.
  Neden: bağlantı noktası Eşleyici veya ağ dosya sistemi (nfs) sunucusu araçları nfs sunucusu. üzerinde çalıştırmayan Çözüm: arka plan programları çalıştırıldığından emin olun.

 • Ağ dosya sistemi (nfs) sunucusunda (/) paylaşılan kök dizinini takmak olamaz.
  Nedeni: NFS ağ geçidi standart yol sözdizimini kullanarak kök dizini bağlayamaz.
  Çözüm: Bu komutu kullanarak kök dizinini takmak: net use * \\server\!
  Paylaşım adı, bir ünlem işareti (!) olması gerekir.

 • Bir hizmetin başlatılamadığını belirten bir hata iletisi aldım.
  Nedeni: Nfsrdr hizmeti başlatılamadı veya Hizmet Yöneticisi yanlışlıkla hizmeti başlatmak başarısız olduğunu bildirdi. Olay Görüntüleyicisi olay günlüğü iletisi içerebilir:
  The NfsRdr service failed to start due to the following error: The system cannot find the file specified.
  						

  Çözüm: nfs hizmeti için ağ geçidi başlatıldı olup olmadığını belirlemek için denetleyin. Başlamışsa, bu iletiyi yoksayar. Başlatılmamışsa, ağ geçidi için nfs hizmeti başlatın.

 • Sunucu yeniden başlatıldıktan sonra Sunucu hizmeti başlatılmadı ve nfs paylaşımları için ağ geçidi değil kesilince bir hata iletisi gösterir.
  Nedeni: NFS ağ geçidi önce sunucu hizmeti başlatıldı.
  Çözüm: Her iki ağ geçidi sunucusu ve nfs Hizmetleri başlatılmışsa emin olmak için denetleyin, sonra ağ geçidi için nfs paylaşımlarına yeniden bağlayın.

 • Kimliği doğrulanmış kullanıcılar nfs kaynaklarına veya adsız olarak erişeceğiniz olamaz.
  Nedeni: Kullanıcı Adı Eşleme düzgün bu bilgisayarla çalışmak için yapılandırılmamış.
  Çözüm: Kullanıcı Adı Eşleme'yi çalıştıran bilgisayardaki .maphosts dosyasında adı veya kullanıcı adı eşleme aracılığıyla kullanıcı hesaplarıyla eşleyebilirsiniz bilgisayarların Internet Protokolü (IP) adreslerini belirttiğinden emin olun. Kullanıcılar zaman zaman nfs kaynaklarına erişemiyor ve .maphosts dosyasını yapılandırma sorunu çözmüyorsa, çok sayıda istemci bilgisayar kullanıcı adı eşleme aynı anda erişmek çalışıyor olabilirsiniz.


Referanslar

UNIX'ten Windows'a geçiş sonrasında bakım görevlerini gerçekleştirme hakkında ek bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
324539 NASIL yapılır: UNIX'ten Windows'a geçiş sonrasında Bakım ve yardımcı görevleri gerçekleştirme

Kullanıcı adı eşleme hizmetini yükleme ve yapılandırma hakkında ek bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
324073 NASIL yapılır: Kullanıcı Adı Eşleme sunucusu UNIX'ten Windows'a geçiş için yapılandırın.


Özellikler

Makale numarası: 324085 - Last Review: 16 Ocak 2013 Çarşamba - Gözden geçirme: 3.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows 2000 Server
 • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
 • Microsoft Windows Services for UNIX 3.0 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhowto kbhowtomaster kbmt KB324085 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 324085

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com