Windows XP'de CD-R veya CD-RW Optik Diske veri yazarken oluşan sorunları giderme

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 324129 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

GİRİŞ

CD-R sürücüsü, CD-RW sürücüsü, DVD sürücüsü veya CD-ROM sürücüsü kullanarak bir diskten okuma yaparken sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki Microsoft Knowledge Base makalesine bakın:

321641 CD, CD-R, CD-RW ve DVD diskleri okuma sorunları nasıl giderilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Bir optik diske veri yazmaya çalıştığınızda, aşağıdaki sorunlarla karşılaşabilirsiniz:
 • Diske yazmayla ilgili çeşitli hata iletileri alabilirsiniz.
 • Sürücüyle ve Windows XP'nin yerleşik kayıt özelliğiyle ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Diske veri yazmak için kullandığınız üçüncü taraf programlarla ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

CD-R Sürücüsü veya CD-RW Sürücüsü Kaydedilebilir Bir Aygıt Olarak Tanınmıyor

CD-R veya CD-RW sürücüsünün kaydedilebilir bir aygıt olarak tanındığından emin olmak için, CD sürücüsü özelliklerinde Kayıt sekmesinin göründüğünü doğrulayın:
 1. Başlat'ı tıklatın ve Bilgisayarım'ı tıklatın.
 2. CD-R veya CD-RW sürücüsünü sağ tıklatın, Özellikler'i tıklatın ve Kayıt sekmesini arayın.
CD-R veya CD-RW sürücüsü Windows XP tarafından bir kayıt aygıtı olarak tanınmıyor, ancak yalnızca CD-ROM olarak tanınıyorsa, CD-R veya CD-RW sürücüsünün Windows XP ile uyumlu olduğunu doğrulayın. (Örneğin, Kayıt sekmesi görünmüyorsa, sürücünün Windows XP ile uyumlu olduğunu doğrulayın.) Bunun için, Microsoft Donanım Uyumluluk Listesi'ne (HCL) bakın. HCL hakkında daha fazla bilgi için, "Donanım Aygıtı ve Aygıt Sürücüsü Uyumluluğu" bölümüne bakın.

Sürücü uyumlu değilse, üçüncü taraf ürünü uyumlu bir program kullanarak veya sürücüleri güncelleştirerek disklere kayıt yapabilirsiniz. Şirket yazılımı veya aygıt sürücüsü güncelleştirmesi için donanımın üreticisine başvurun. Daha fazla bilgi için, bu makalenin "Donanım Aygıtı ve Aygıt Sürücüsü Uyumluluğu" bölümüne bakın.

CD-R veya CD-RW sürücüsü uyumluysa, aşağıdaki Microsoft Knowledge Base makalesinde açıklanan yordamı izleyin:

316529 CD-R veya CD-RW sürücüsü kaydedilebilir bir aygıt olarak tanınmıyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Bu makalede, desteklenen aygıtlar için Kayıt sekmesinin nasıl görünür kılınacağı açıklanmıştır.

Aygıt Yok veya Aygıt Yöneticisi Sürücüyle İlgili Bir Soruna İşaret Ediyor

CD-R, CD-RW, DVD veya CD-ROM sürücüsü Bilgisayarım penceresinde görünmüyorsa veya Aygıt Yöneticisi aygıt sürücüsüyle ilgili bir sorun olduğunu belirtiyorsa, HCL'ye bakarak CD sürücüsünün Windows XP ile uyumlu olduğunu doğrulayın. HCL'ye nasıl erişileceği konusunda bilgi için, "Donanım Aygıtı ve Aygıt Sürücüsü Uyumluluğu" bölümüne bakın.

Sürücü bozulmuş olabilir ve Aygıt Yöneticisi'ni kullanarak sürücüyü kaldırıp yeniden yüklemeniz gerekebilir. Aygıtın şirket yazılımı veya sürücü güncelleştirmesi için aygıtın üreticisine başvurun.

Kaybolan bir CD-ROM, DVD, CD-R veya CD-RW aygıtı hakkında veya sürücüyü kaldırma konusunda ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
320553 Windows XP'yi Yükledikten Sonra CD-ROM veya DVD-ROM Sürücüsü Kayboldu (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Belirli Hata İletileri

Diske yazma hata iletilerindeki sorunları gidermek için, söz konusu hata iletisini not alın ve Microsoft Knowledge Base'e bu iletiyle ilgili bilgi arayın. Microsoft Knowledge Base'de arama yapmak için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/?LN=tr&x=5&y=15
Aşağıdaki liste sık karşılaşılan hata iletilerini ve ilgili sorun giderme başvurularını içerir:
 • Sürücüye erişilemiyor, yanlış işlev
  Bu hata iletisi genellikle, bir CD-R veya CD-RW diske yazmaya çalıştığınız sırada, Windows XP'nin yerleşik kayıt özelliği CD sürücüsünü kayıt yapılabilir bir sürücü olarak tanımadığında görülür. Bu hata iletisi ayrıca üçüncü taraf ürünü belirli programlar yüklüyse de oluşabilir. Bu sorunu giderme konusunda ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
  316529 CD-R sürücüsü veya CD-RW sürücüsü kaydedilebilir bir aygıt olarak tanınmıyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
  315350 CD-ROM, DVD-ROM veya CD-RW sürücüsüne erişirken "Yanlış İşlev" hata iletisi görüntüleniyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
 • Dosya veya Klasör Silme Hatası.
  Dosya adı silinemiyor. Bu CD-ROM sürücüsündeki dosyalar salt okunur. Bu CD-ROM sürücüsüne dosya kopyalayamaz ya da taşıyamazsınız.
  Bu hata iletisi, CD-RW diskten dosyalar tek olarak silinemediği için görüntülenebilir. Windows XP'nin CD disk kaydı özelliğini, diske yazarken rasgele erişimli depolama için kullanamazsınız.

  Bu soruna geçici bir çözüm için, bu özelliği destekleyen, üçüncü taraf bir program kullanın veya yazmadan önce CD-RW diski silin. Ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
  303008 CD-RW ortamındaki bir dosya veya klasörü sildiğinizde bir hata iletisi görüntülenebilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
  306641 Windows XP'de CD-RW diskten nasıl dosya silinir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
 • SCSI hatası: SCSI ana bilgisayar bağdaştırıcısı bulunamadı
  Bu hata iletisinde Tamam'ı tıklattığınızda, "CD kaydedicisi bulunamadı" iletisi alırsınız.

  Bu hata iletisi, CD-R veya CD-RW kayıt programlarının Windows XP ile uyumlu olmayan bazı sürümlerinde görüntülenebilir. Bu sorunu çözmek için, aygıtınızın en yeni sürümünü yüklediğinizden emin olun ve yazılımın üreticisine başvurarak programın uyumlu bir güncelleştirmesini alın. Bu sorunu giderme hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  316393 CD kaydetmeyi denediğinizde "SCSI Hatası: SCSI Ana Bilgisayar Bağdaştırıcısı Bulunamadı" hatası görüntüleniyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
 • Hata: CD yazma sihirbazı tamamlanamıyor.
  Bu hata iletisi, IMAPI CD Yazıcı hizmeti kapatılmışsa ortaya çıkabilir. Bu sorunu çözmek için, hizmetin kapatılmadığından ve çalışmakta olduğundan emin olun. Varsayılan olarak, hizmet El ile ayarındadır. IMAPI CD Yazıcı hizmetini başlatın ve bir CD-R veya CD-RW diske yazarak hizmeti sınayın. Hizmet çalışıyorsa, El ile modunda başlamadığı taktirde Otomatik'e ayarlamanız gerekebilir. Hizmeti Otomatik'e ayarlamak için şu adımları izleyin:
  1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, kutusuna services.msc /s yazın ve Tamam'ı tıklatın.
  2. IMAPI CD-Yazma COM Hizmeti'ni çift tıklatın.
  3. Hizmet Durumu'nun altında, Başlat'ı tıklatın.
  4. Bir CD'ye yazmayı deneyin.

Dosyalar Diske Tutarsız Şekilde Kaydediliyor

Bir CD-R veya CD-RW diske dosya veya klasör kopyalamak üzere CD kaydedici kullanırken zaman zaman sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunların kaynağı aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:
 • Sabit diskte geçici dosyaları oluşturmak için yeterli yer yoktur.
 • Kullanmakta olduğunuz optik disk ortamının türüyle ilgili sorunlar vardır.
 • CD sürücüsünün kayıt becerileriyle ilgili sorunlar vardır.
Bu sorunları çözmek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:
 • Farklı bir disk ortamı kullanın.
 • Aygıtın yazma hızını değiştirin.
 • Diski temizleyin.
 • Geçici dosyaları depolama konumunu taşıyın.
Kayıt sorunları hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
320174 Windows XP'de kaydedilen CD'de eksik dosya veya klasörler var veya CD okunamıyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Depolama klasörünü taşıma ve yazma hızını değiştirme hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
308572 Windows XP'de CD kaydı için geçici dosyaların konumu nasıl değiştirilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
309522 Windows XP'de CD-R sürücüsünün yazma hızı nasıl ayarlanır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Bu makalelerde, bu bölümde açıklanan sorunlar ve ayrıca aşağıdaki sorunlar açıklanmıştır:
 • Diske kayıt işlemi sürekli başarısız oluyor.
 • Diski Microsoft Windows 95 veya Microsoft Windows 98 kullanarak okuyamıyorsunuz, ancak Windows XP kullanarak okuyabiliyorsunuz.
 • Diski MP3-çalarda okuyamıyorsunuz, ancak Windows XP'de okuyabiliyorsunuz.
 • Diski MP3-çalar kullanarak okuyabiliyorsunuz, ancak diskteki tüm dosyalar kullanılamıyor. Ancak, diski Windows XP kullanarak okuduğunuzda, diskteki tüm dosyalar kullanılabiliyor.
 • Veri içeren bir diske dosya veya klasör eklediğinizde, bazı dosyalar kayboluyor. Aşağıdaki koşullardan biri veya her ikisi de doğruysa bu sorun oluşabilir:
  • Diske bir dosya ekleniyor ve dosyanın adı diskte varolan bir klasörün adıyla aynı.
  • Diske bir klasör ekleniyor ve klasörün adı diskte varolan bir dosyanın adıyla aynı.

Donanım Aygıtı ve Aygıt Sürücüsü Uyumluluğu

CD-R veya CD-RW sürücünüzün Windows XP ile uyumlu olduğundan emin olmak için HCL'ye bakın. Microsoft Knowledge Base'de CD-R veya CD-RW sürücüsünün marka ve modelini arayın. En yeni HCL'deki desteklenen aygıtlar listesini görüntülemek için, şu Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/whdc/hcl/default.mspx
Belirli sürücülerle ilgili bilinen sorunlar hakkında bilgi için Microsoft Knowledge Base'de arama yapabilirsiniz. Ayrıca, disk sürücünüzün üreticisi tarafından sağlanan destek bilgilerini de arayabilirsiniz. Aygıtın şirket yazılımı güncelleştirmesi veya sürücü güncelleştirmesi için donanım üreticisine başvurun. Belirli sorunlar hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
308591 Samsung CD-RW sürücüsü kullanılarak CD-ROM yazılamıyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
309325 Hewlett-Packard CD-yazıcı sürücünüzle ses CD'si oluşturduğunuzda sorun çıkıyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Bir CD-R veya CD-RW diske yazmaya çalıştığınızda, sürücü bozuksa aşağıdaki hata iletisi görüntülenebilir:
Sürücüde disk yok. Lütfen sürücüye yazılabilir bir CD takın.
Aygıt sürücüsü bozulmuşsa, HCL'ye bakarak sürücü için HCL'de listelenen sürücü yazılımının Windows XP ile uyumlu olup olmadığını belirleyin. Microsoft tarafından sağlanan bir sürücü değil de üreticiden gelen sürücüyü kullanıyorsanız, sürücünün elinizde hazır bulunduğundan emin olun. Bozuksa, sürücüyü kaldırıp yeniden yüklemeyi düşünebilirsiniz.

CD-R veya CD-RW sürücüsünün aygıt sürücüsü yazılımını kaldırıp yeniden yüklemek için:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, kutusuna sysdm.cpl yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Donanım sekmesinde Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın.
 3. Kaldırmak istediğiniz aygıt sürücüsü yazılımını kullanan sürücüyü tıklatın.
 4. Eylem menüsünde, Kaldır'ı tıklatın.

  Kaldırmayı onaylamanız istendiğinde Tamam'ı tıklatın.
 5. Eylem menüsünde, Donanım değişikliklerini tara'yı tıklatın.
Microsoft, HCL'de bulunmayan aygıtları kullanmanızı önermese de, bazen, Windows XP-uyumlu bir sürücü almak için doğrudan aygıt üreticisine başvurabilirsiniz. Donanım üreticinizle bağlantı kurma konusunda bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki listeden ilgili makale numarasını tıklatın:
65416 Donanım ve Yazılım Satıcıları İletişim Bilgileri, A-K

60781 Donanım ve Yazılım Satıcıları İletişim Bilgileri, L-P (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

60782 Donanım ve Yazılım Satıcıları İletişim Bilgileri, Q-Z (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
CD veya DVD sürücüsünü programlı giriş/çıkış (PIO) modundan doğrudan bellek erişimi (DMA) moduna geçirirseniz, bu sorunu çözebilirsiniz. Bilgisayarınızın sürücü denetleyicisini DMA moduna geçirme konusunda ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
310751 Windows XP'de aygıt ayarları zor bulunuyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

CD Kayıt Programları Uyumluluğu

Sürücünüz, Windows XP disk kaydetme özelliği tarafından desteklenmiyorsa, üçüncü taraf bir program kullanarak CD-R veya CD-RW disklere yazabilirsiniz. CD-R veya CD-RW kayıt programları kullanıyorsanız, Microsoft Knowledge Base'de veya program satıcısının Web sitesinde programla ilgili bilinen sorunları arayın. Bazen, programın belirli sürümlerinde veya belirli sürücülerde sorunlar çıkabilir.
Windows XP'de üçüncü taraf ürünü belirli programlarla ilgili bilinen sorunlar hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
310628 Easy CD Creator 5.0 programı Windows XP'de çalışmıyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
321640 Windows XP'de CD-ROM sürücüsü UDF olarak biçimlendirilmiş diski okuyamayabilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
314993 DVD sürücüsündeki bir disk Roxio Easy CD Creator 5.1 ve Norton Anti-Virus 2002 ile otomatik olarak yürütülmeyebilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
315345 Windows'u başlattığınızda "CD Kayıt Yazılımı Windows'un Kararsız Olmasına Neden Olacak" hata iletisi (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
314060 Windows XP'de Easy CD Creator Kaldırıldıktan Sonra CD-ROM Erişimi Kayboluyor ve Hata Kodu 31, Kod 32, Kod 19 veya Kod 39 İletileri Alınıyor
Üçüncü taraflara ait belirli kayıt programlarıyla ilgili sorunlar hakkında daha fazla bilgi için "Belirli Hata İletileri" bölümüne bakın.

REFERENCES

Ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
314096 Windows XP'de CD-ROM sürücüsü sorunları nasıl giderilir(Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
308012 Windows XP'de DVD sorunlarını gidermek için kaynaklar
306318 Windows XP için Windows Media Player'da DVD kayıttan yürütme sorunlarını giderme
306319 Windows XP için Windows Media Player'da Ses CD'si oluşturma sorunları nasıl giderilir
302711 Windows XP CD-R veya CD-RW ortamına yazmadan önce sınamayı desteklemiyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
300779 Dosyalar düzeylendirme alanına kopyalanırken "CD'ye Yaz" seçeneği kullanılabilir durumda (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
306641 Windows XP'de CD-RW diskten nasıl dosya silinir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Özellikler

Makale numarası: 324129 - Last Review: 1 Şubat 2005 Salı - Gözden geçirme: 4.1
APPLIES TO
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhardware kbtshoot kbhowtomaster KB324129

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com