Excel'de ARA işlevini kullanma

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 324986 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makale, bir Microsoft Excel çalışma sayfasında Ara işlevini kullanmayı anlatır.

Daha fazla bilgi

Ara işlevinin bir satır ya da tek-sütunlu bir aralıktan ya da bir diziden bir değer verir. Ara fonksiyonunun iki sözdizimi biçimi vardır: vektör ve dizi. Ara işlevinin vektör biçimi (vektör olarak bilinir) bir tek-satırlı ya da tek-sütunlu bir değeri arar ve sonra ikinci bir satır veya bir sütun aralığı aynı konumda bir değer verir. Ara işlevinin dizi biçimi ilk satır veya sütun belirlenen değeri bir dizinin arar ve sonra son satır veya sütun aralığında aynı konumundaki değeri döndürür.

ARA işlevinin vektör biçimi

Ara işlevinin vektör biçimi (vektör olarak bilinir) bir tek-satırlı ya da tek-sütunlu bir değeri arar ve sonra ikinci bir satır veya bir sütun aralığı aynı konumda bir değer verir. Eşleştirmek istediğiniz değerleri içeren aralığı belirlemek istediğinizde Ara işlevinin bu biçimini kullanın.

Vektör biçimi için sözdizimi

ARAMA)Aranan_değer,Bakılan_vektör,Sonuç_vektör)
 • Aranan_değer bir Arama için ilk vektörde aradığı bir değerdir.Aranan_değer bir sayı, metin, mantıksal bir değer bir ya da bir değere başvuruda bulunan başvuru olabilir.
 • Bakılan_vektör bir aralığı içeren tek bir satır ya da sütun var. DeğerlerBakılan_vektör metin, sayı ya da logicalvalues olabilir.

  Önemli Değerler Bakılan_vektör beplaced artan sırada olmalıdır. Örneğin, -2, -1, 0, 1, 2 veya A-Z veya yanlış, doğru.Bunu yaparsanız, Arama doğru değeri vermeyebilir. Büyük ve küçük harf metin areequivalent.
 • Sonuç_vektör bir aralığı içeren tek bir satır veya sütun var. Aynı büyüklükte olması gerekirBakılan_vektör.
Not
 • Arama bulamıyorsanız, Aranan_değer, itmatches en büyük değeri de Bakılan_vektör Bu isless veya eşit Aranan_değer.
 • Eğer Aranan_değer küçük olandan en küçük değer Bakılan_vektör, Ara #yok hata değerini verir.
Örnek
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
AB
1FrekansRenk
24.14kırmızı
34.19Turuncu
45.17Sarı
55.77Yeşil
66,39Mavi
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
FormülAçıklama (sonuç)
=LOOKUP(4.19,A2:A6,B2:B6)4.19'u A sütununda arar ve aynı sırada (Turuncu) olan B sütunundan değerini döndürür.
=LOOKUP(5.00,A2:A6,B2:B6)5.00 A sütununda arar ve aynı sırada (turuncu) B sütununda bulunan değeri verir.
=LOOKUP(7.66,A2:A6,B2:B6)7.66 a sütununda arar, en yakın küçük değeri (6,39) eşleşir ve aynı sırada (mavi) B sütununda bulunan değeri verir.
=LOOKUP(0,A2:A6,B2:B6)0 A sütununda arar ve 0 (#N/A) a2: a7 Aranan_vektördeki en küçük değerden daha küçük olduğu için hata verir.

ARA işlevinin dizi biçimi

Ara işlevinin dizi biçimi ilk satırı veya sütunu değeri bir dizinin belirtin ve ardından son satır veya sütun aralığında aynı konumda bir değer verir bakar. Eşleştirmek istediğiniz değerleri ilk satır veya sütun aralığında Ara işlevinin bu biçimini kullanın.

Dizi biçimi için sözdizimi

ARAMA)Aranan_değer,dizi)
 • Aranan_değerArama için bir dizide aradığı bir değerdir. Aranan_değerbir sayı, metin, mantıksal bir değer veya bir ad veya değer için başvuran başvuru olabilir.
  • Arama bulamıyorsanız, Aranan_değer, dizideki değerden küçük veya bu değere eşit en büyük değeri kullanır Aranan_değer.
  • Eğer Aranan_değer en küçük değerden daha küçük ilk satır veya sütunda (dizi boyutları) bağlı olarak, Arama fonksiyonu #yok hata değerini verir.
 • Dizi hücreleri içeren metin, sayı veya karşılaştırmak istediğiniz mantıksal değerler aralığıAranan_değer.

  Ara işlevinin dizi biçimi YATAYARA ve DÜŞEYARA işlevlerine benzer. YATAYARA arar olduğunu fark vardır. Aranan_değer firstrow DÜŞEYARA ilk sütunda arar ve Arama boyutlarına göre arar.dizi.
  • Eğer dizi uzunluğundan daha geniş bir alanı kapsar (satırdan çok sütun), Arama arar Aranan_değer ilk satırı.
  • Eğer dizi kare veya boyunun eninden büyük olacağı (sütundan çok satır), ilk sütununda Arama arar.
  • YATAYARA ve DÜŞEYARA İŞLEVLERİ, aşağı veya üzerinde dizin oluşturabilirsiniz, ancak Arama her zaman en son değeri satır veya sütunu seçer.
  Önemli Değerler dizi inascending siparişin verilmesi gerekir. Örneğin, -2, -1, 0, 1, 2 veya A-Z veya yanlış, doğru. Sizin donot yaparsanız Arama doğru değeri vermeyebilir. Büyük ve küçük harf metin areequivalent.
Örnek
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
AB
1a1
2b2
3c3
4d4
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
FormülAçıklama (sonuç)
=Lookup("c",a1:B4)Dizinin ilk sırasında "C" arar ve son sırada aynı sütunda (3) yer alan değeri geri döndürür.
=Lookup("bump",a1:B4)Dizinin ilk satırında "yumru" bakar ve son sütunda (2) aynı satırda yer alan değeri geri döndürür.

Özellikler

Makale numarası: 324986 - Last Review: 9 Şubat 2014 Pazar - Gözden geçirme: 13.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Office Excel 2007
 • Microsoft Office Excel 2003
 • Microsoft Excel 2010
Anahtar Kelimeler: 
kbfunctions kbhowto kbmt KB324986 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, Microsoft Makine Çevirisi Düzenleme yazılımı tarafından tercüme edilmiş olup, yüksek olasılıkla profesyonel bir çevirmen yerine CTF teknolojisi kullanılarak, Microsoft Topluluğu tarafından düzenlenmiştir. Microsoft, Bilgi Bankamız içindeki tüm makaleleri kendi dilinizde okuyabilmeniz için size hem profesyonel çevirmenler tarafından tercüme edilen hem de makine tarafından tercüme edildikten sonra Topluluk tarafından kontrol edilen makaleler sunar. Bununla birlikte, makine tarafından tercüme edilen, hatta Topluluk tarafından kontrol edilen bir makale bile her zaman mükemmel dil kalitesinde olmayabilir. Makalede dilinizi konuşan yabancı birisinin yapabileceği türden sözcük, söz dizimi veya dilbilgisi hataları bulunabilir. Microsoft, içeriğin hatalı tercümesinin veya müşterilerimiz tarafından kullanımının doğurabileceği olası yanlış anlamalar, hatalar veya zararlardan sorumlu değildir. Öte yandan Microsoft, Makine Çevirisi Düzenleme işlemini geliştirmek amacıyla Makine Çevirisi Düzenleme yazılımını ve araçlarını sık sık güncelleştirmektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 324986

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com