Při pokusu o instalaci aktualizace Service Pack v systému Windows XP se zobrazí chybová zpráva: Systém Windows zjistil, že nejméně jeden chráněný základní systémový soubor (jádro) v počítači byl změněn

Překlady článku Překlady článku
ID článku: 327101 - Produkty, které se vztahují k tomuto článku.
Rozbalit všechny záložky | Minimalizovat všechny záložky

Příznaky

Je možné, že se při instalaci aktualizace Service Pack pro systém Windows XP zobrazí chybová zpráva podobná následující:
Systém Windows zjistil, že nejméně jeden chráněný základní systémový soubor (jádro) v počítači byl změněn. Aktualizace Service Pack obsahuje aktualizované verze těchto souborů, které poskytují stabilní prostředí pro aplikace. Z důvodu této změny nebude aktualizace Service Pack nainstalována. Další informace naleznete v článku znalostní báze Knowledge Base číslo Q327101 na adrese http://support.microsoft.com.

Příčina

K tomuto chování může dojít, pokud je v počítači změněná verze souboru Ntoskrnl.exe, která v souboru Boot.ini používá přepínač /KERNEL. K tomuto stavu může dojít v případě, že byl do počítače nainstalován program jiného výrobce, který upravuje obrázek zobrazený při spouštění počítače. Mezi programy jiných výrobců, které mohou způsobit tento stav, patří následující:
 • BootXP,
 • LogonUI Boot Randomizer.

Řešení

Chcete-li tyto potíže vyřešit, musíte z počítače odebrat program jiného výrobce, který způsobuje potíže.

Upozornění: Následující postup obsahuje kroky, které mění obsah souboru Boot.ini. Nesprávná konfigurace souboru Boot.ini můžete způsobit, že počítač nelze spustit. Před provedením těchto změn doporučujeme zálohovat soubor Boot.ini. Další informace o zálohování a úpravách souboru Boot.ini naleznete v následujícím článku znalostní báze Microsoft Knowledge Base:
289022 Úpravy souboru Boot.ini v systému Windows XP
 1. Kliknutím na tlačítko OK zavřete chybovou zprávu.
 2. Klikněte na tlačítko Start, dále na příkaz Spustit, zadejte příkaz appwiz.cpl a potom klikněte na tlačítko OK.
 3. Klepněte na program upravující obrázek při spuštění a pak klepněte na tlačítko Odebrat.
 4. Restartujte počítač a zkuste aktualizaci Service Pack nainstalovat znovu. V případě, že problém přetrvává, přejděte ke kroku 5.
 5. Na ploše klikněte pravým tlačítkem myši na položku Tento počítač a pak klikněte na příkaz Vlastnosti.
 6. Na kartě Upřesnit klikněte ve skupinovém rámečku Spuštění a zotavení systému na tlačítko Nastavení.
 7. Ve skupinovém rámečku Spuštění systému klikněte na tlačítko Upravit.

  Soubor Boot.ini se otevře v Poznámkovém bloku.
 8. Vyhledejte přepínač /KERNEL=název_souboru a odstraňte ho.

  Poznámka: Přepínač /KERNEL=název_souboru je volitelný parametr. Obvykle je používán pouze programy jiných výrobců, které upravují jádro. Je bezpečné odstranit celý parametr přepínače, který může připomínat /kernel=kernel.exe. Následuje ukázkový soubor Boot.ini z počítače se systémem Windows XP Professional, který obsahuje přepínač /KERNEL=název_souboru:
  [boot loader] timeout=30 default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS [operating systems] multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /kernel=ntkrnlmp.exe
  Po odstranění přepínače /KERNEL=název_souboru vypadá ukázkový soubor boot.ini takto:
  [boot loader] timeout=30 default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS [operating systems] multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect 
  Další informace o možnostech přepínačů naleznete v následujícím článku znalostní báze Microsoft Knowledge Base:
  833721 Možnosti přepínačů v souboru Boot.ini v systémech Windows XP a Windows Server 2003
 9. Uložte soubor Boot.ini a zavřete ho.
 10. Restartujte počítač.
 11. Zkuste nainstalovat aktualizaci Service Pack systému Windows XP.
Poznámka: Po dokončení kroků k řešení tohoto problému se aktualizace Service Pack nainstaluje správně. Je-li však v počítači spuštěn upravený soubor Ntoskrnl.exe, může se při pokusu o instalaci aktualizace Service Pack zobrazit zpráva. V této zprávě je uvedeno, že instalační program této aktualizace Service Pack nahradí upravený soubor Ntoskrnl.exe aktualizovanou verzí. Další informace naleznete v části Další informace.

Prohlášení

Toto chování je záměrné.

Další informace

Další informace o tom, k čemu dojde při použití upraveného souboru Ntoskrnl.exe, naleznete v následujícím článku znalostní báze Microsoft Knowledge Base:
327120 Chybová zpráva: Aktualizace Windows Service Pack 1 zjistila, že nejméně jeden chráněný základní systémový soubor v počítači byl změněn

K chybě popsané v části Příznaky v článku 327120 znalostní báze Microsoft Knowledge Base může rovněž dojít při pokusu o instalaci aktualizace Windows XP Service Pack 2 (SP2) nebo Windows XP Service Pack 3 (SP3).

Produkty jiných výrobců popisované v tomto článku vyrábějí společnosti, které jsou nezávislé na společnosti Microsoft. Společnost Microsoft neposkytuje žádnou záruku (implicitně předpokládanou ani jinou) týkající se výkonu a spolehlivosti těchto produktů.

Vlastnosti

ID článku: 327101 - Poslední aktualizace: 4. ledna 2010 - Revize: 6.1
Informace v tomto článku jsou určeny pro produkt:
 • Microsoft Windows XP Service Pack 3
 • Microsoft Windows XP Home Edition SP1
 • Microsoft Windows XP Professional SP1
 • Microsoft Windows XP Home Edition SP2
 • Microsoft Windows XP Professional SP2
Klíčová slova: 
kbenv kberrmsg kbbug kbnofix KB327101

Dejte nám zpětnou vazbu

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com