Yürütülebilir dosyaları bulma, öncelik sırası

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 35284 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede aşağıdaki konular açıklanır:

 • Nasıl COMMAND.COM yürütülebilir dosyaları bulur.
 • Bu aramaya ilgili öncelik sırası
 • MS-DOS sürüm 4.x ve sonraki sürümlerinde sipariş nasıl kılınabilir
 • Dosyaadı tanımaya COMMAND.COM MS-DOS EXEC sistemi arasındaki fark arayın.

Daha fazla bilgi

Command.com

Komut satırında veya bir satırı bir toplu iş dosyası olarak yazılmış olan bir dosya, COMMAND.COM çalıştırabilirsiniz.

MS-DOS sürümleri, sürüm 4.0 daha önceki bir sürümü

Bir dosya adı belirtilmediğinde, uzantı sağlanan olup olmadığını COMMAND.COM yalnızca temel adı korur. ([Örnek için dosya adı "FILE.EXE" ise "FıLE" kalır] varsa, dosya adı uzantısı COMMAND.COM kaldırır). Sonra temel adı varsa, bu adı taşıyan bir yürütülebilir dosya için aşağıdaki sırada COMMAND.COM arar:
  .COM .EXE .BAT
				
, COMMAND.COM bu dosya, geçerli sürücünün geçerli dizininde bulunamıyor, AUTOEXEC.BAT dosyasındaki YOL ortam değişkeni belirtilen dizinlerin arama başlar. Böyle bir dosya bulunursa, aşağıdaki hata iletisi görüntülenir:
Hatalı komut veya dosya adı
Örneğin, geçerli dizinde üç dosya,: FILE.COM FILE.EXE ve FILE.BAT ve siz FILE.COM, <a2>FILE.EXE</a2>, <a4>FILE.BAT yazarak herhangi biri yürütülecek deneyin veya FILE, COMMAND.COM yürütür yalnızca FILE.COM, çünkü bu bulduğu ilk dosya.

MS-DOS sürüm 4.0 ve da sonraki sürümü

MS-DOS sürüm 4.0 ve daha sonra size BAT EXE COM öncelik uzantısı olan komut yazarak geçersiz kılabilirsiniz.

Örneğin, geçerli dizinde üç dosya,: FILE.COM, FILE.EXE, yazarak herhangi biri yürütülecek FILE.COM FILE.EXE ve FILE.BAT ve siz deneyin veya belirttiğiniz bir FILE.BAT, COMMAND.COM yürütür. Hiçbir dosya adı uzantısı verilir, ancak normal öncelik kullanılan (.com, .exe ve .bat) sırasıdır.

Bu davranış bir yan etkisi dosyaları yürütme bazı yanlış veya expedient yollar artık çalışmıyor ' dir. Örneğin, 4. 0'dan önceki MS-DOS sürümlerinde, FILE.BAT bunu izleyen bir nokta ile dosya adını yazarak FILE. çalıştırabilirsiniz. Ancak, MS-DOS 4.0 ve daha sonra yazarsanız, FILE, MS-DOS arar, bu adda bir dosya bir bulunamıyor ve bir "hatalı komut veya dosya adı" hata iletisi döndürüyor.

MS-DOS sürüm 5.0 ve da sonraki

MS-DOS sürüm 5.0 ve sonraki sürümleri aşağıdaki sırada dosyaları arayın:
  DOSKEY Macro .COM .EXE .BAT
				
geçerli dizinde üç dosya, örneğin: FILE.COM FILE.EXE ve FILE.BAT ve DOSYA adında, DOSKEY makro de vardır, makro öncelik verilir, FILE, geçerli dizinin komut satırından çalıştırıldığında yürütülen. Hiçbir DOSKEY makro özelliği haliyle bu MS-DOS, önceki sürümlerinde doğru değil.

Ayrıca, MS-DOS sürüm 5.0 ve daha sonra DOSKEY makrolarını önceliği iç komutlar vardır. DOSKEY makro geçersiz kılmak için <a0></a0>, komutunun öncesine bir veya daha fazla boşluk yazın.

EXEC işlevi

MS-DOS EXEC işlevi (21 h hizmet 4Bh kesme) dosya adı uzantıları anlamak; bu nedenle, yalnızca çağrıldığında belirtilen dosya adını alır ve çalıştırmak çalışır.

Bu dosya adı bilgileri yetersiz yürütülebilir dosyaları olan programları bir üstünlüktür. Bu, aygıt sürücülerini (normalde .SYS uzantısı olması) veya (normalde .OVL uzantısına sahip olan) dosyalarının yerpaylaşımı dosyalarıdır. COMMAND.COM bu dosyaları yürütülemiyor; yalnızca açıkça EXEC işlev çağrısı programları gibi programları çalıştırabilir.

EXEC işlevi, çoğu durumda yalnızca .com ve .exe uzantılı dosyaları anlar. .BAT dosyaları yürütmek mümkün değildir; bu özellikle dosyalar "yürütülen", COMMAND.COM göre her defasında bir satır.

Özellikler

Makale numarası: 35284 - Last Review: 10 Mayıs 2003 Cumartesi - Gözden geçirme: 2.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft MS-DOS 4.0 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 4.01 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 5.0 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 0.12acres
 • Microsoft MS-DOS 6.0 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 6.2 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 6.21 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 6.22 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt KB35284 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:35284
Kullanım Dışı Bilgi Bankası İçeriği Yasal Uyarı
Bu makale, Microsoft'un artık destek sağlamadığı ürünler ile ilgili olarak yazılmıştır. Bu nedenle, bu makale "olduğu gibi" sağlanmıştır ve bundan sonra güncelleştirilmeyecektir.

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com