"Chybí operační systém" a "Bez ROM BASIC" chybové zprávy

Překlady článku Překlady článku
ID článku: 80304 - Produkty, které se vztahují k tomuto článku.
Rozbalit všechny záložky | Minimalizovat všechny záložky

Na této stránce

Příznaky

Při spuštění počítače se může zobrazit následující chybové zprávy:

 • Chybí operační systém
 • Chyba disku nebo jiné systémový disk
 • Spouštěcí chyba stisknutím F1 opakovat
 • ŽÁDNÉ ROM BASIC
 • Neplatný typ média
 • Pevný disk řadič selhání

Příčina

Chybí operační systém

K této chybě dochází při spouštěcí záznam podpis hlavního spouštěcího záznamu neodpovídá určité hodnoty v určité umístění. V tomto případě je spouštěcí sektor neplatný a nemůže spuštění počítače. Tato chyba může také dojít, Jestliže žádný aktivní oddíl definované v tabulce oddílů.

-Systémový Disk nebo Disk Error

Tato chyba je generované systémem BIOS v počítači při spouštěcí sektor nebo hlavní spouštěcí záznam spouštěcí jednotky je poškozen nebo chybí. K této chybě může dojít také v případě spouštěcí zařízení nesprávně nakonfigurován v systému BIOS. V tomto případě platné a nepoškozeného mohou být data v oddílu, ale není žádný spouštěcí oddíl.

Poznámka: Tato zpráva také dochází při bez spustitelného disku v jednotce A zůstane během spuštění. Pokud se zobrazí tato chybová zpráva, zkontrolujte, zda je vložena v jednotce není disk a restartujte počítač.

Spouštěcí chyba stisknutím F1 opakovat

Tato chyba generováno systém BIOS počítače při hlavní spouštěcí záznam nebo spouštěcí sektor chybí pevného disku nebo je problém přístupu spouštěcí jednotky.

ŽÁDNÉ ROM BASIC

Pokud je definován žádný aktivní oddíl, hlavní spouštěcí záznam vrátí chybu systému BIOS. V některých případech hlavní spouštěcí kód pokusy po nalezen žádný spustitelný disk přejít ROM Basic. Od některých počítačích nemají ROM Basic, zobrazují NO ROM BASIC nebo jiných chybová zpráva. Zobrazí zpráva je závislá na systém BIOS počítače.

Neplatný typ média

Pokud je poškozený spouštěcí sektor oddílu definované, zobrazí se chybová zpráva. Chybová zpráva je obvykle přijatých pomocí nový oddíl, který není formátován. Však poškozený spouštěcí sektor oddílu se může zobrazit neformátovaný operačního systému a je generována chybová zpráva.

Chyba řadiče disku

Tato chybová zpráva označuje buď řadič pevného disku se nezdařilo řadič pevného disku není nastavena správně v systému BIOS nebo řadič nemůže komunikovat s připojenou jednotku. V tomto případě neprovádějte následující kroky řešení potíží. Místo toho dokumentaci součástí počítače nebo Další informace získáte od výrobce počítače.

Řešení

Každý výše uvedené chybové zprávy mohou označovat potíže s rozsahu od konfigurace hardwaru nesprávné informace o oddílu poškozeného pevného disku. Následující kroky lze vyřešit problém. Však Pokud tyto kroky problém nevyřeší, obraťte se na výrobce hardwaru nebo mít jednotku obsluhován podřízení služba profesionální.

 1. Spusťte počítač pomocí záchranné spouštěcí diskety systému Windows 95 (EBD) nebo pomocí spouštěcí diskety systému MS-DOS, která obsahuje nástroj Fdisk.exe, Format.com, Sys.com a ScanDisk.exe (MS-DOS verze 6.2 x pouze).

  Pokud počítač nelze spustit z jednotky nebo zobrazí chybová zpráva podobná jedné výše uvedené při spuštění z jednotky A:, obraťte se na výrobce počítače.
 2. Použijte nástroj Fdisk.exe zobrazit oddíly na pevném disku provedením následujících kroků:

  1. Spusťte nástroj Fdisk.exe ze EBD nebo spouštěcí disketu systému MS-DOS.

   Poznámka: Pokud pevný disk rozdělen není pomocí nástroj Fdisk.exe, použít příslušný software pro vytváření oddílů jiného výrobce k zobrazení oddíly pevného disku. Pokyny týkající se vytváření oddílů softwaru výrobců prosím dokumentaci software.
  2. Vyberte možnost 4 (oddíl zobrazit informace o).
  3. Pokud nejsou uvedeny oddíly, zkontrolujte, zda spouštěcí oddíl je definována jako aktivní (hledejte velká A ve stavu sloupec.)
  4. Pokud nejsou žádné oddíly uvedeny, použijte nástroj Fdisk.exe vytvořit nové oddíly a použití Format.com formátovat oddíl, který chcete spustit.

   Upozornění: Použijete-li nástroj Fdisk.exe nebo Format.com vytvořit nové oddíly nebo formátování jednotky, ztratíte všechna data na danou jednotku nebo oddíl.
  5. Pokud se zobrazí všechny oddíly v nástroj Fdisk.exe a je definován jako aktivní, pokračujte dalším krokem.
 3. Spusťte příkaz SYS na pevném disku z EBD nebo MS-DOS spouštěcí disk. Zadejte například následující příkaz:
  a:\sys c:
  Pokud se zobrazí zpráva "System přenesené", vyjměte disketu z jednotky a restartujte počítač. Pokud se zobrazí stejná chybová zpráva po restartování počítače, může nesprávně nakonfigurován nebo poškozen pevný disk.

  Pokud obdržíte zprávu "System přenesené" nebo pokud se zobrazí chybová zpráva, ScanDisk spustit ze EBD nebo MS-DOS spouštěcí disk (MS-DOS verze 6.20 nebo novější) zkontrolovat fyzické poškození na pevném disku zadáním následujícího příkazu:
  a:\scandisk c:
  Pokud budete vyzváni k provedení kontroly povrchu, zvolte možnost Ano. Pokud ScanDisk hlásí fyzické poškození na pevném disku, mají zaškrtnuto profesionální podřízení služba pevného disku.

Vlastnosti

ID článku: 80304 - Poslední aktualizace: 16. listopadu 2006 - Revize: 2.1
Informace v tomto článku jsou určeny pro produkt:
 • Microsoft MS-DOS 3.1
 • Microsoft MS-DOS 3.2 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 3.21 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 3.3 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 3.3a
 • Microsoft MS-DOS 4.0 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 4.01 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 5.0 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 5.0a
 • Microsoft MS-DOS 6.0 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 6.2 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 6.21 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 6.22 Standard Edition
 • Microsoft Windows 95
Klíčová slova: 
kbmt kbdiskmemory kbfaq kbscandisk KB80304 KbMtcs
Strojově přeložený článek
Důležité: Tento článek byl přeložen pomocí software společnosti Microsoft na strojový překlad, ne profesionálním překladatelem. Společnost Microsoft nabízí jak články přeložené překladatelem, tak články přeložené pomocí software na strojový překlad, takže všechny články ve Znalostní databázi (Knowledge Base) jsou dostupné v češtině. Překlad pomocí software na strojový překlad ale není bohužel vždy dokonalý. Obsahuje chyby ve skloňování slov, skladbě vět, nebo gramatice, podobně jako když cizinci dělají chyby při mluvení v češtině. Společnost Microsoft není právně zodpovědná za nepřesnosti, chyby nebo škody vzniklé chybami v překladu, nebo při použití nepřesně přeložených instrukcí v článku zákazníkem. Společnost Microsoft aktualizuje software na strojový překlad, aby byl počet chyb omezen na minimum.
Projděte si také anglickou verzi článku:80304
Právní omezení pro obsah znalostní báze týkající se produktů, jejichž podpora byla ukončena
Tento článek byl napsán o produktech, pro které společnost Microsoft již neposkytuje nadále podporu. Článek je tedy nabízen v takovém stavu, v jakém je, a nebude již nadále aktualizován.

Dejte nám zpětnou vazbu

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com