Po zainstalowaniu czytnika kart inteligentnych Gemplus PCMCIA 400 pojawia się komunikat o błędzie "To urządzenie nie może odnaleźć za mało wolnego zasobów"

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 810186 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Symptomy

Po połączeniu z czytnika kart inteligentnych Gemplus PCMCIA 400 do komputera przenośnego Toshiba z systemem Windows XP, Windows XP może być niemożliwe Zainicjowanie urządzenia. Menedżer urządzeń może zawierać listę urządzeń z żółty znak wykrzyknika. Pojawi się następujący komunikat o błędzie podczas przeglądania właściwości urządzenia w Menedżerze urządzeń:
Nie można tego urządzenia znaleźć odpowiednich wolnych zasobów, których można używać. Jeśli chcesz używać tego urządzenia, użytkownik należy wyłączyć jedno z innych urządzeń w systemie. (Kod 12)
Ten problem może wystąpić z dowolnego komputera przenośnego Toshiba następujące komputery:
  • Portege 2000
  • Portege 4000
  • Portege 3500 komputer typu Tablet

Przyczyna

Podczas instalacji sterowników Gemplus korzysta z systemu Windows XP informacje zawarte w Smartcrd.inf i Gempcc.inf pliki (z czytnika Gemplus) do instalowania i zainicjować czytnika kart inteligentnych. Te pliki konfiguracji zawierają informacje, takie jak przerwania sprzętowe i pamięci wejścia/wyjścia (I/O) zakresów, które można użyć urządzenia. Konflikt występuje, ponieważ pliki Smartcrd.inf i Gempcc.inf listy zasobów, które są już używane przez składniki sprzętowe Toshiba produktów wymienionych w sekcji "Symptomy" sekcja.

Rozwiązanie

Obsługiwana poprawka jest dostępna w firmie Microsoft. Jednak ta poprawka jest przeznaczona do usunięcia tylko problemu opisanego w tym artykule. Tylko do systemów, w których występuje ten problem, należy zastosować tę poprawkę. Ta poprawka może być dodatkowo testowana. Jeśli dany system nie jest poważnie narażony na ten problem, firma Microsoft zaleca, aby poczekać na następną aktualizację oprogramowania zawierającą tę poprawkę.

Jeśli poprawka jest dostępna do pobrania, jest sekcja "Poprawka dostępna do pobrania" na początku tego artykułu z bazy wiedzy Knowledge Base. Ta sekcja nie jest wyświetlany, skontaktuj się z działem pomocy technicznej firmy Microsoft w celu uzyskania poprawki.

Uwaga Wystąpienia dodatkowych błędów lub konieczności rozwiązania problemu, należy utworzyć osobne zlecenie usługi. Zwykłe technicznej będą pobierane dodatkowych pytań i problemów, które nie kwalifikują się do tej poprawki. Aby uzyskać pełną listę numerów telefonów pomocy technicznej firmy Microsoft lub utworzyć osobne zlecenie usługi odwiedź następującą witrynę firmy Microsoft w sieci Web:
http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
Uwaga "Poprawka dostępna do pobrania" zawiera listę języków, dla których poprawka jest dostępna. Jeśli język nie jest widoczny, jest to, ponieważ poprawka nie jest dostępna dla danego języka.

Stan

Microsoft potwierdziła, że jest to problem występujący w produktach firmy Microsoft, które są wymienione na początku tego artykułu.

Więcej informacji

Produkty omówione w tym artykule są wytwarzane przez spółki, które są niezależne od firmy Microsoft. Firma Microsoft nie udziela żadnych gwarancji, domniemanych ani innych, dotyczących wydajności lub niezawodności tych produkty.

Właściwości

Numer ID artykułu: 810186 - Ostatnia weryfikacja: 23 czerwca 2011 - Weryfikacja: 2.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Windows XP Home Edition
  • Microsoft Windows XP Professional
  • Microsoft Windows XP Tablet PC Edition
Słowa kluczowe: 
kbautohotfix kbhotfixserver kbqfe kbfix kberrmsg kbmt KB810186 KbMtpl
Przetłumaczone maszynowo
WAŻNE: Ten artykuł nie został przetłumaczony przez człowieka, tylko przez oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego firmy Microsoft. Firma Microsoft oferuje zarówno artykuły tłumaczone przez ludzi, jak i artykuły tłumaczone maszynowo, dzięki czemu każdy użytkownik może uzyskać dostęp do całej zawartości bazy wiedzy Knowledge Base we własnym języku. Prosimy jednak pamiętać, że artykuły przetłumaczone maszynowo nie zawsze są doskonałe. Mogą zawierać błędy słownictwa, składni i gramatyki, przypominające błędy robione przez osoby, dla których język użytkownika nie jest językiem ojczystym. Firma Microsoft nie odpowiada za wszelkie nieścisłości, błędy lub szkody spowodowane nieprawidłowym tłumaczeniem zawartości oraz za wykorzystanie tej zawartości przez klientów. Oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego jest często aktualizowane przez firmę Microsoft.
Anglojęzyczna wersja tego artykułu to:810186

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com