Nasıl yapılır: Belirtilen Web kaynaklarını erişmesini belirli kullanıcılara sınırla

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 815151 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu adım adım makalede, belirli kullanıcıların, belirtilen Web kaynaklarına erişmesini sınırlamak için adım açıklar.

ASP.NET'e esas alan web uygulamaları, kimliği doğrulanmış ve kaynaklarına erişmek için yetkili kullanıcılar için birçok yol sağlar. Kaynaklara erişimi yolu, kullandığınız kimlik doğrulama yöntemine bağlı olarak değişir. Örneğin, Microsoft Windows kimlik doğrulaması'nı kullanın ve kimliğe bürünme özelliğini etkinleştirmek için uygulama, erişim denetimi için NTFS dosya izinlerini kullanabilirsiniz. Ancak, form kimlik doğrulaması kullandığınız bir uygulama için erişimi sınırlamak için Web.config dosyasını değiştirmeniz gerekir. Bu makalede, bu <a0>ASP.NET</a0> kimlik doğrulama yöntemlerinin her ikisi için yetkilendirme denetimi nasıl kaldırılır.

Dosya izinleri kullanarak yetkilendirmeyi denetleme

Windows kimlik doğrulamasını kullanın ve kimliğe bürünme özelliğini etkinleştirmek, ASP.NET Web uygulamaları için standart NTFS dosya izinleri, kimlik doğrulaması gerektirme ve dosya ve klasörlere erişimi sınırlamak için kullanabilirsiniz:
 • Kimlik doğrulaması istemek için <a0></a0>, ASPNET kullanıcı hesabı çubuğundaki erişim izinleri dosya veya klasör için Ek Yardım düğmesini kaldırın.
 • Belirli bir Windows kullanıcı hesaplarını veya grup hesaplarına erişimi kısıtlamak için <a0></a0>, vermek veya bu dosyalara ve klasörlere okuma NTFS dosya izinleri reddetmek.


Kimlik doğrulama ve yetkilendirme denetlemek için NTFS izinleri'ni kullanma hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
300985Nasıl yapılır: kullanıcı ve grup erişimi Windows NT 4. 0'da bir intranet üzerinde veya Windows 2000'i yapılandırma

Web.config dosyasını değiştirme yetkilendirmeyi denetleme

Form kimlik doğrulamasını kullanan ASP.NET uygulamaları için erişimi sınırlamak için <a0></a0>, <authorization>öğe çubuğundaki uygulamanın Web.config dosyasında düzenleyin. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Not Defteri gibi bir metin düzenleyicisini başlatın ve sonra uygulamayı çubuğundaki kök klasöründe bulunan Web.config dosyasını açın.

  Not Web.config dosyası yoksa, bir Web.config oluşturmak bir ASP.NET uygulaması için bir dosya.
 2. Tüm uygulama için yetkilendirme denetlemek istiyorsanız, Web.config dosyasında <a1><system.web></a1> öğesine <authorization>) yapılandırma öğesi ekleyin.
 3. <authorization>Öğesinde, <allow>) yapılandırma öğesi ve <deny>) yapılandırma öğesi ekleyin. Usekullanıcı adları virgülle sınırlanmış bir liste belirtmek için kullanıcıların özniteliği. Soru işareti (?), herhangi bir kullanıcı adı ile eşleşen bir joker karakter olarak kullanabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki kodu Kullanıcı1 ve kullanıcı2 dışındaki tüm kullanıcıların erişimini engeller:
  <authorization>
    <allow users="user1, user2"/>
    <deny users=”?”/>
  </authorization>
 4. Web.config dosyasını kaydedin.

  Not Özel dizin ve dosya özel yapılandırma ayarları hakkında daha fazla bilgi için bu makaledeki <a1>References</a1> bölümüne bakın.

Referanslar

Ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
315736Bir ASP.NET uygulamasının güvenliğini sağlamak için Windows güvenliği nasıl kullanılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
315588Nasıl yapılır: istemci tarafı sertifikalar'ı kullanarak bir ASP.NET uygulamasının güvenli
815178Nasıl yapılır: bir ASP.NET uygulamasının yapılandırmasını düzenle
815179Web.config dosyası bir ASP.NET uygulaması için nasıl kullanılır
815174Nasıl yapılır: uygulama ve dizin özel yapılandırma ayarları bir ASP.NET uygulaması yap
818014.NET Framework üzerinde oluşturuldu, uygulamalar güvenli nasıl kullanılır

Özellikler

Makale numarası: 815151 - Last Review: 15 Temmuz 2004 Perşembe - Gözden geçirme: 3.4
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft ASP.NET 1.0
 • Microsoft ASP.NET 1.1
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbweb kbacl kbvalidation kbconfig kbuser kbhowtomaster KB815151 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:815151

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com