Birden çok ıntel Pentium 4 işlemcisi bulunan Windows 2000 tabanlı bir bilgisayarda, bellek performans sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 816488 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bu makale arşivlenmiştir. "Olduğu gibi" sunulmaktadır ve bundan sonra güncelleştirilmeyecektir.
Bu makalenin Microsoft Windows Server 2003 sürümü için bkz: 897335.
Önemli Bu makale, kayıt defterini düzenlemeyle ilgili bilgi içerir. Kayıt defterini değiştirmeden önce yedeklemeyi unutmayın. Bir sorun çıkması durumunda kayıt defterini nasıl geri yükleyeceğinizi bildiğinizden emin olun. Kayıt defterini yedekleme, geri yükleme ve değiştirme hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makaleyi inceleyin:
256986Microsoft Windows Kayıt Defteri'nin Açıklaması
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Birden çok ıntel Pentium 4 işlemci bulunan bir Microsoft Windows 2000 tabanlı bir bilgisayarda, aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:
 • Bir beklenmedik biçimde yavaş başlangıç saati.
 • Bellek performans sorunları.
 • Hemen başlatma işleminden sonra oluşan sistem işlemindeki CPU spikes.

Neden

Iş parçacığı zeroing sayfa uzatılmış bellek Yöneticisi arabirimi (XMMI) yönerge kümesini kullanmak üzere yapılandırılırsa, bu sorun oluşabilir.

Sayfalara erişmek istekte bulunan işlem Bellek Yöneticisi'ni sağlar, önce Windows Bellek Yöneticisi, bir işlem sanal bellek ayırır, sanal bellek sayfalarını temizler. Bu adımı, bir işlem sanal bellekteki başka bir işlem tarafından önceden ait veri erişemiyor kesinleştirir.

Temizleme işleminde kullanılan sorumlu olan bir iş parçacığı zeroing sayfa bellek sayfası iki yönerge kümeleri başlatma işleminin başında kullanmak için yapılandırılmalıdır. Varsayılan olarak, iş parçacığının zeroing sayfa Pentium 4 çok işlemcili sistemlerde ayarlamak XMMI yönergenin kullanmak üzere yapılandırılır. Bu kısıtlama nedeniyle, birçok Pentium 4 çok işlemcili sistemlerde performans düşmesiyle neden donanım sorunları var. Belirli koşullar altında XMMI yönerge kümesini yanlış seçilmiştir. Bu sorun daha çok işlemcili ana bilgisayarlarda çalışan tek işlemci sanal makineleri üzerinde ortak olabilir. Sanal makine, tek bir işlemciniz çok işlemcili bir bilgisayarda, başlangıç sırasında algıladığı için sanal makine, yanlış zeroing döngü seçebilirsiniz.

Çözüm

Düzeltme bilgileri

Desteklenen bir düzeltme Microsoft'tan edinilebilir. Ancak bu düzeltmenin, yalnızca bu makalede anlatılan sorunu gidermesi amaçlanmıştır. Bu düzeltmeyi yalnızca bu sorunla karşılaşan sistemlere uygulayın.

Düzeltme karşıdan yüklenebilir ise bu Bilgi Bankası makalesinin başında "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" bölümü bulunur. Bu bölüm görünmüyorsa, düzeltmeyi edinmek üzere Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek ekibine bir istekte bulunun.

Not Ek sorunlar oluşursa veya tüm sorun giderme işlemi gerekmiyorsa, ayrı bir hizmet isteği oluşturmanız gerekebilir. Ek destek sorularına ve bu düzeltme için geçerli olmayan sorunlara normal destek ücretleri uygulanır. Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek telefon numaralarının tam listesi veya ayrı bir hizmet isteği oluşturmak için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
Not "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" formunda, düzeltmenin kullanılabilir olduğu diller görüntülenir. Kendi dilinizi görmüyorsanız, bunun nedeni bu düzeltme, seçtiğiniz dil için kullanılamaz.

ÖNKOŞULLAR

Bu düzeltmenin yüklenebilmesi için <a0></a0>, Windows 2000 Service Pack 3 veya Windows 2000 Service Pack 4 çalıştırıyor olmanız gerekir. (SP4) Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
260910En son Windows 2000 hizmet paketi nasıl elde edilir

Yeniden başlatma gereksinimi

Bu düzeltmeyi yükledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir.

Düzeltme Değiştirme Bilgileri

Bu düzeltme ilk olarak Windows 2000 SP4 includedwith olan düzeltmenin yerini alır.

DOSYA BİLGİLERİ

Bu düzeltmenin İngilizce sürümü, aşağıdaki tabloda listelenen dosya özniteliklerine (veya daha yeni dosya özniteliklerine) sahiptir. Bu dosyaların tarihleri ve saatleri Koordinatlı Evrensel Saat'e (UTC) göre listelenir. Dosya bilgilerini görüntülediğinizde yerel saate dönüştürülür. UTC ve yerel saat arasındaki farkı bulmak için <a0></a0>, Denetim Masası'ndaki Tarih ve Saat aracında saat dilimi sekmesini kullanın.
   Date     Time  Version     Size    File name 
   --------------------------------------------------------------
   10-Feb-2004 19:47  5.0.2195.6897   30,160  Mountmgr.sys 
   05-Apr-2004 20:39  5.0.2195.6921  1,700,928  Ntkrnlmp.exe 
   05-Apr-2004 20:39  5.0.2195.6921  1,700,608  Ntkrnlpa.exe 
   05-Apr-2004 20:39  5.0.2195.6921  1,722,176  Ntkrpamp.exe 
   05-Apr-2004 20:39  5.0.2195.6921  1,677,824  Ntoskrnl.exe 

Daha fazla bilgi

Uyarı Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni veya başka bir yöntemi kullanarak kayıt defterini hatalı olarak değiştirirseniz önemli sorunlar oluşabilir. Bu sorunlar, işletim sisteminizi yeniden yüklemenizi gerektirebilir. Microsoft bu sorunların çözülebileceğini garanti etmemektedir. Kayıt defterini kendi sorumluluğunuzda değiştiriniz.

Bu düzeltmeyi uyguladıktan sonra eklemek ve XMMI zeroing işlevini devre dışı bırakmak için XMMIZeroingEnable kayıt defteri girdisini yapılandırmanız gerekir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Çalıştır ' ı tıklatın, kutusuna regedit yazın ve sonra Tamam ' ı tıklatın.
 2. Aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarını bulun:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\kernel
 3. Sol bölmede, Çekirdek ' ı sağ tıklatın, Yeni ' nin üzerine gidin ve DWORD değeri ' ni tıklatın.
 4. Tür XMMIZeroingEnable giris adi ve sonra ENTER tuşuna basın.
 5. Sağ XMMIZeroingEnable ve sonra Değiştir ' i tıklatın.
 6. XMMI zeroing devre dışı bırakmak için <a0></a0>, 2 <a2>Değer verisi</a2> kutusuna yazın ve Tamam ' ı tıklatın.

  Not XMMI zeroing yeniden etkinleştirmek için <a0></a0>, Değer verisi1 yazın kutusunu ve sonra Tamam ' ı tıklatın.
 7. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.
 8. Bilgisayarı yeniden başlatın.
Bu makalede adı geçen üçüncü taraf ürünleri Microsoft'tan bağımsız şirketler tarafından üretilmektedir. Microsoft bu ürünlerin performans veya güvenilirliğiyle ilgili hiçbir garanti vermemektedir.

Durum

Microsoft, "Geçerli Olduğu Ürünler" bölümünde listelenen Microsoft ürünlerinde bu sorunun olduğunu onaylamıştır.

Özellikler

Makale numarası: 816488 - Last Review: 24 Ocak 2014 Cuma - Gözden geçirme: 6.7
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
 • Microsoft Windows 2000 Professional Edition
 • Microsoft Windows 2000 Server
Anahtar Kelimeler: 
kbnosurvey kbarchive kbmt kbautohotfix kbhotfixserver kbqfe kbwin2000sp5fix kbwin2000presp5fix kboswin2000fix kbfix kbbug KB816488 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:816488

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com