SSL veya form tabanlı kimlik doğrulaması Exchange Server 2003 için gerekli olduğunda Exchange ActiveSync ve Outlook Mobile Access hataları oluşur.

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 817379 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Duyuru
Exchange uzak bağlantı Çözümleyicisi Aracı, bir Microsoft Exchange Server dağıtımında bağlantı sorunlarını gidermenize yardımcı olur. Aracı birden çok istemci oturum açma ve posta akışı senaryoları simüle eder. Test başarısız olduğunda, birçok sorun giderme ipuçları BT yöneticisi yardımcı olabilecek hataları göster sorununu giderin. (Ekran görüntüsündeki Bu adım için aşağıda listelenen).
Bu resmi kapatBu resmi aç
Ekran görüntüsü için Uzak bağlantı Çözümleyicisi


Bu aracı kullanmak için ziyaret edin http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=154308.


Exchange Server Uzak bağlantı Çözümleyicisi (ExRCA) aracı hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft TechNet Web sitelerini ziyaret edin:
Exchange Server uzaktan bağlantı çözümleyicisinin yayın Duyurusu

Exchange uzak bağlantı Çözümleyicisi Aracı

Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

Microsoft Office Outlook Mobile Access veya Exchange ActiveSync kullanarak bir Microsoft Exchange Server 2003 bilgisayarına erişmeye çalıştığınızda, bağlantı veya Eşitleme sorunları yaşarsınız. Exchange Server ActiveSync ve Exchange Outlook Mobile Access (OMA) / Exchange sanal dizini OWA şablonlar ve DAV kullanıcının posta kutusunun bulunduğu Exchange arka uç sunuculara erişmek için kullanın. Aşağıdaki koşullardan biri doğru olduğunda Exchange Server ActiveSync ve OMA bu sanal dizin erişemiyor:
  • Exchange sanal dizinini bir Exchange arka endserver üzerinde SSL gerektirecek biçimde yapılandırılmış.
  • Form tabanlı kimlik doğrulaması etkindir.
Bu resmi kapatBu resmi aç
2683283
Not: Ön uç sunucuda Exchange sanal dizininde bu aynı koşullar doğruysa, bu sorunlar oluşmaz.

Bu sorun oluştuğunda, Exchange Server ActiveSync veya Outlook Mobile Access aşağıdaki belirtilerden biriyle karşılaşabilirsiniz.

Outlook Mobile Access Belirtiler


Exchange ActiveSync Belirtiler

Çözüm

Bu sorunu gidermek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın.

Bu resmi kapatBu resmi aç
2683283
Not SSL gerektirecek biçimde ve ön uç sunucuda form tabanlı kimlik doğrulamasını etkinleştirmek için bir ön uç sunucusunu yapılandırmak için "Çözüm" bölümünde açıklanan yöntemlerden birini gerçekleştirmeniz gerekmez.

Bu resmi kapatBu resmi aç
2683283
Not Microsoft Small Business Server 2003 çalıştırıyorsanız, yöntem 1 ve yöntem 2 "Çözüm" bölümünde açıklanan yapılandırmalar kurulumu sırasında otomatik olarak yapılandırılır. Small Business Server 2003'te "Belirtiler" bölümünde açıklanan hata alıyorsanız, e-posta yapılandırma ve Internet Bağlantı Sihirbazı'nı çalıştırın. Sihirbaz, sanal dizin/Exchange ve Outlook Mobile Access ve Exchange ActiveSync ile çalışmak için form tabanlı kimlik doğrulamasını yapılandırmak yardımcı olmalıdır.

Yöntem 1


Yöntem 2

Daha fazla bilgi

Bir kullanıcının posta kutusu içeriğini erişmek için Exchange Server 2003, Microsoft-Server-ActiveSync ve Outlook Mobile Access sanal dizinlerini olun açık bir DAV oturum açma'ndeki Exchange sanal dizininde. Çağrıyı aşağıdakine benzer:
http://netbios_name_of_mailbox_server/Exchange/mailbox_alias
Exchange sanal dizinini SSL gerektirecek şekilde yapılandırılmışsa, kullanıcının posta kutusu içeriğini Microsoft-Server-ActiveSync ve Outlook Mobile Access sanal dizinlerini erişemiyor. Microsoft-Server-ActiveSync ve Outlook Mobile Access sanal dizinler sadece Exchange sanal dizini ile 80 (HTTP), TCP bağlantı noktası üzerinden bağlanmaya olmayan TCP bağlantı noktası 443 (HTTPS) üzerinden deneyin.

Outlook Mobile Access Exchange sanal dizini için aşağıdaki kimlik doğrulama yöntemlerini kullanarak bağlanmaya çalışır:
  • Kerberos
  • NTLM
  • Temel
Exchange Server 2003'te form tabanlı kimlik doğrulamasını yapılandırdığınızda, Exchange sanal dizini için kimlik doğrulama yöntemi temel kimlik doğrulaması ve varsayılan etki alanı için ters eğik çizgi karakterini ayarlamak için ayarlanır. Microsoft-Server-ActiveSync sanal dizin Exchange sanal dizini için yalnızca Kerberos kimlik doğrulamasını kullanarak bağlanabilir.

Outlook Mobile Access (OMA) hata iletileri ile ilgili sorunlar hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
842023 Bir e-posta iletisi oluşturmak çalıştığınızda deneyin yeni bir ilgili kişi eklemek için yeni görev eklemeyi denerseniz, Outlook Mobile Access Exchange Server 2003'te yeni bir randevu oluşturmaya çalıştığınızda bir hata iletisi alıyorsunuz
898131 Bir Exchange 2003 bilgisayarında Outlook Mobile Access Web sitesine bağlanmaya çalıştığınızda "bir sistem İsteğiniz işlenirken hata oluştu" hata iletisini alabilirsiniz
Exchange ActiveSync (EAS) hatalarıyla ilgili sorunlar hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki listede uygun makale numarasını tıklatın:
886346 Mobil aygıtınızı Microsoft Exchange Server 2003 ile eşitlerken bir HTTP 500 hata iletisi alıyorsunuz
826974 Bir mobil aygıtı Exchange 2000 sunucusu ile eşitlemeye çalıştığınızda "eşitleme sunucudaki bir hata nedeniyle başarısız oldu" hata iletisi

Daha fazla bilgi

Bu resmi kapatBu resmi aç
Windows Mobile Forum
Ziyaret bizim Windows Phone forumları daha yararlı ipuçları ve fikirler için.

Özellikler

Makale numarası: 817379 - Last Review: 4 Eylül 2013 Çarşamba - Gözden geçirme: 2.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Exchange Server 2003 Enterprise Edition
  • Microsoft Exchange Server 2003 Standard Edition
  • Microsoft ActiveSync 4.1
  • Microsoft ActiveSync 4.5
  • Windows Mobile 6.5 Standard
Anahtar Kelimeler: 
kbtshoot kbprb kbmt KB817379 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, Microsoft Makine Çevirisi Düzenleme yazılımı tarafından tercüme edilmiş olup, yüksek olasılıkla profesyonel bir çevirmen yerine CTF teknolojisi kullanılarak, Microsoft Topluluğu tarafından düzenlenmiştir. Microsoft, Bilgi Bankamız içindeki tüm makaleleri kendi dilinizde okuyabilmeniz için size hem profesyonel çevirmenler tarafından tercüme edilen hem de makine tarafından tercüme edildikten sonra Topluluk tarafından kontrol edilen makaleler sunar. Bununla birlikte, makine tarafından tercüme edilen, hatta Topluluk tarafından kontrol edilen bir makale bile her zaman mükemmel dil kalitesinde olmayabilir. Makalede dilinizi konuşan yabancı birisinin yapabileceği türden sözcük, söz dizimi veya dilbilgisi hataları bulunabilir. Microsoft, içeriğin hatalı tercümesinin veya müşterilerimiz tarafından kullanımının doğurabileceği olası yanlış anlamalar, hatalar veya zararlardan sorumlu değildir. Öte yandan Microsoft, Makine Çevirisi Düzenleme işlemini geliştirmek amacıyla Makine Çevirisi Düzenleme yazılımını ve araçlarını sık sık güncelleştirmektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 817379

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com