Windows XP DVD-RW diskleri tanımıyor

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 818733 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Microsoft Windows XP tabanlı bir bilgisayarın DVD sürücüsüne bir DVD-RW diski taktığınızda, Windows XP diski tanımaz. Örneğin, diskteki hiçbir dosyayı görmezsiniz.

Bu sorunla DVD-VR olarak biçimlendirilmiş DVD-RW disklerde de karşılaşabilirsiniz. Tüketicilere yönelik bazı DVD kaydedicisiler DVD-VR biçimini kullanır.

Neden

Bu sorun, Evrensel Disk Biçimi sürücüsünün (Udfs.sys), DVD-RW diskini 16 blok uzunluğunda paketler yerine 32 blok uzunluğunda paketler kullanarak okumaya çalışmasından kaynaklanmaktadır. CD-RW 32 blok uzunluğunda paketler kullanır, DVD-RW ise 16 blok uzunluğunda paketler kullanır.

Çözüm

Hizmet paketi bilgileri

Bu sorunu gidermek için, en son Windows XP hizmet paketini edinin. Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322389 En son Windows XP hizmet paketi nasıl elde edilir

Düzeltme bilgileri

Desteklenen bir düzeltme Microsoft'tan edinilebilir. Ancak bu düzeltmenin, yalnızca bu makalede anlatılan sorunu gidermesi amaçlanmıştır. Bu düzeltmeyi yalnızca bu sorunla karşılaşan sistemlere uygulayın. Bu düzeltmeye ek sınama uygulanabilir. Bu nedenle, sorundan ciddi olarak etkilenmiyorsanız, bu düzeltmeyi içeren bir sonraki yazılım güncelleştirmesini beklemeniz önerilir.

Karşıdan yüklenebilecek bir düzeltme varsa, bu Bilgi Bankası makalesinin başında "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" bölümü bulunur. Bu bölüm görünmüyorsa, düzeltmeyi edinmek üzere Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek ekibine başvurun.

Not Ek sorunlar oluşursa veya sorun giderme işlemleri gerekirse, ayrı bir hizmet isteği oluşturmanız gerekebilir. Ek destek sorularına ve bu düzeltme için geçerli olmayan sorunlara normal destek ücretleri uygulanır. Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek telefon numaralarının tam listesi veya ayrı bir hizmet isteği oluşturmak için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
Not "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" formunda, düzeltmenin kullanılabilir olduğu diller görüntülenir. Kendi dilinizi görmüyorsanız, bunun nedeni bu dil için kullanılabilir bir düzeltme bulunmamasıdır. Bu düzeltmenin İngilizce sürümü, aşağıdaki tabloda listelenen dosya özniteliklerine (veya daha yenisi) sahiptir. Bu dosyalarla ilgili tarihler ve saatler UTC (eşgüdümlü evrensel saat) kullanılarak listelenmiştir. Dosya bilgilerini görüntülediğinizde yerel saate dönüştürülür. UTC ve yerel saat arasındaki farkı bulmak için, Denetim Masası'ndaki Tarih ve Saat aracında Saat Dilimi sekmesini kullanın. Düzeltme yüklendikten sonra, bu dosya aşağıdaki özniteliklerine (veya daha yenisi) sahip olacaktır:
  Tarih    Saat   Sürüm      Boyut  Dosya adı  SP Düzeyi 
  ------------------------------------------------------------------- 
  13 May 2003 01:42  5.1.2600.114  64.000 Udfs.sys   SP dışı 
  13 May 2003 00:36  5.1.2600.1222  64.000 Udfs.sys   SP1


Daha fazla bilgi

Windows XP tabanlı sisteminiz DVD-RW diskini okumaya çalıştığında sorun yaşamaya devam ederseniz, kullanabileceğiniz bellenim güncelleştirmeleri olup olmadığını öğrenmek için DVD kaydedicisinin üreticisine başvurun.

Durum

Microsoft bu sorunun, bu makalenin başında listelenen Microsoft ürünlerinde bulunduğunu onaylamıştır.

Bu sorun ilk olarak Windows XP Service Pack 2'de giderilmiştir.

Özellikler

Makale numarası: 818733 - Last Review: 31 Aralık 2008 Çarşamba - Gözden geçirme: 3.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition SP1
 • Microsoft Windows XP Professional SP1
Anahtar Kelimeler: 
kbautohotfix kbhotfixserver kbqfe kbwinxppresp2fix kbwinxpsp2fix kbqfe kbfix kbbug KB818733

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com