811493 (MS03-013) güvenlik güncelleştirmesini yükledikten sonra performans sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 819634 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Microsoft Windows XP Service Pack 1 (SP1) çalıştıran bir bilgisayara 811493 (MS03-013) güvenlik güncelleştirmesi paketini yükledikten veya 811493 güvenlik güncelleştirmesinin zaten yüklü olduğu Microsoft Windows XP tabanlı bir bilgisayarı SP1'e yükselttikten sonra bilgisayar performansının yavaşladığını görebilirsiniz.

Neden

Bu sorunun, virüsten koruma programları gibi üçüncü taraf programların bazı özelliklerini kullandığınızda ortaya çıkma olasılığı daha fazladır. Örneğin bu sorun, virüsten koruma programınız açılan (veya çalıştırılan) tüm dosyaları tarayacak biçimde yapılandırılmışsa ortaya çıkabilir. Buna bazen "gerçek zamanlı" tarama adı verilir.

Bu sorun, özgün 811493 güvenlik güncelleştirmesinin içerdiği Windows XP SP1 sürümü çekirdek dosyalarındaki (Ntoskrnl.exe, Ntkrnlmp.exe, Ntkrnlpa.exe ve Ntkrpamp.exe) bir gerileme hatası nedeniyle oluşur. Microsoft 28 Mayıs 2003 tarihinde bu sorunu gidermek amacıyla Windows XP SP1 için 811493 güvenlik güncelleştirmesinin gözden geçirilmiş bir sürümünü yayımladı.

Bu güvenlik düzeltme eki hakkında ek bilgi almak için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
811493 MS03-013: Windows çekirdeği ileti işlemesinde arabellek taşması ayrıcalık yükselmesine neden olabilir

Notlar

 • Özgün 811493 güvenlik güncelleştirmesi, Windows XP tabanlı bilgisayarlardaki (SP1 ile ve SP1 olmadan) MS03-013 güvenlik bülteninde anlatılan ve ayrıcalık düzeyinin yerel olarak değişmesi nedeniyle oluşan güvenlik açığını yine de giderir.
 • Windows XP için 811493 güvenlik güncelleştirmesi, Windows XP ve Windows XP SP1'in özgün sürümleri için güncelleştirilmiş çekirdek dosyalarını içeren çift modlu bir düzeltme paketidir. (Windows XP SP1, Windows Media Center Edition ve Windows XP Tablet PC Edition'ı içerir). Özgün 811493 güvenlik güncelleştirmesindeki gerileme hatası yalnızca Windows XP SP1 çekirdek dosyalarını etkiler.

  Windows XP için çift modlu düzeltme paketleri hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  328848 Windows XP için çift modlu güncelleştirme paketlerinin açıklaması (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Çözüm

Bu sorunu gidermek için, 811493 güvenlik güncelleştirmesinin düzeltilmiş sürümünü yükleyin.

811493 güvenlik güncelleştirmesinin düzeltilmiş sürümünü elde etme ve yükleme hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'de bulunan makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
811493 MS03-013: Windows çekirdeği ileti işlemesinde arabellek taşması ayrıcalık yükselmesine neden olabilir

Pratik Çözüm

Not Microsoft, 811493 güvenlik güncelleştirmesinin düzeltilmiş sürümünü olabildiğince çabuk yüklemenizi önerir. 811493 güvenlik güncelleştirmesinin düzeltilmiş sürümünü hemen yükleyemezseniz, aşağıdaki geçici çözümlerden birini kullanabilirsiniz.

Yöntem 1: Özgün 811493 güncelleştirmesini geçici olarak kaldırma

MS03-013 güvenlik bültenini inceleyip, çalışma ortamınıza 811493 güvenlik güncelleştirmesini yüklemeniz gerekip gerekmediğini doğrulayın. Risk düzeyiniz düzeltme ekinin dağıtılmasını ertelemenize izin veriyorsa, özgün düzeltme ekini geçici olarak kaldırın.

Örneğin, bilgisayarınızı kullanan tek kişi sizseniz veya bilgisayarınızın tüm kullanıcıları bilgisayar yöneticisiyse (veya yerel yöneticiler grubunun üyeleriyse), bu güncelleştirmeyi yüklemeniz çok önemli değildir. Güvenlik açığının kapsamı hakkında ek bilgi için, MS03-013 güvenlik bültenine bakın. Bülteni görüntülemek için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/technet/security/bulletin/MS03-013.mspx
Düzeltme ekinin dağıtılmasını erteleyebileceğinizi belirlerseniz, düzeltme ekinin yenilenmiş sürümünü yükleyene kadar özgün 811493 güvenlik güncelleştirmesini geçici olarak kaldırın.

Not Windows çekirdek dosyalarınız 811493 güvenlik güncelleştirmesinin Windows XP SP1 sürümü için listelenen sürümlerden farklıysa, bilgisayarınızın performans sorunlarının nedeni bu makalede anlatılan sorun değildir. Bu durumda, 811493 güvenlik güncelleştirmesini kaldırmanız gerekmez.

Özgün 811493 güvenlik güncelleştirmesini kaldırmak için:
 1. Denetim Masası'nda, Program Ekle veya Kaldır'ı çift tıklatın.
 2. Program Değiştir veya Kaldır'ı tıklatın.
 3. Windows XP Düzeltmesi (SP1) Q811493 (veya Windows XP Düzeltmesi (SP2) Q811493) öğesini ve sonra da Kaldır'ı tıklatın.
 4. İleri'yi tıklatın ve sonra Son'u tıklatıp bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Sistem yöneticileri bu düzeltme ekini kaldırmak için Spuninst.exe yardımcı programını kullanabilir. Spuninst.exe yardımcı programı %Windir%\$NTUninstallQ811493$\Spuninst klasöründe bulunur. Yardımcı program aşağıdaki anahtarları destekler:
 • /? Yükleme anahtarlarının listesini göster.
 • /u Katılımsız modu kullan.
 • /f Bilgisayar kapatıldığında diğer programları da kapat.
 • /z Yükleme tamamlandığında yeniden başlatma.
 • /q Sessiz modu kullan (kullanıcı etkileşimi olmadan).
Örneğin, 811493 düzeltme ekini Katılımsız modda ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza gerek kalmadan kaldırmak için şu komutu kullanın:
%windir%\$ntuninstallq811493$\spuninst\spuninst.exe /u /z
Not Bu durumda, özgün 811493 güvenlik güncelleştirmesini tümüyle kaldırmak için bilgisayarınızı el ile yeniden başlatmalısınız.

Yöntem 2: Virüsten koruma programınızın gerçek zamanlı taramasını geçici olarak kapatma

Virüsten koruma programınızın gerçek zamanlı taramasını geçici olarak kapatma hakkında bilgi için, virüsten koruma programınızın belgelerine bakın veya programın üreticisine başvurun.

Ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
49500 Virüsten koruma yazılımı satıcılarının listesi
Not Gerçek zamanlı taramayı kapatırsanız, virüsten koruma programınız dosyaları açtığınızda veya çalıştırdığınızda dosyaları otomatik olarak taramaz. Ancak dilediğiniz zaman virüsten koruma programınızı çalıştırıp güvenli olmadığını düşündüğünüz dosyaları açmadan veya çalıştırmadan önce el ile tarayabilirsiniz.

Durum

Microsoft bu sorunun, özgün 811493 güncelleştirmesinde bulunduğunu onaylamıştır.

Özellikler

Makale numarası: 819634 - Last Review: 9 Kasım 2004 Salı - Gözden geçirme: 4.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Media Center Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Tablet PC Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbenv kbprb KB819634

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com