Sådan kontrolleres versionen af Office 2003-produkter

Oversættelser af artikler Oversættelser af artikler
Artikel-id: 821549 - Få vist de produkter, som denne artikel refererer til.
Du kan finde en Microsoft Office XP-version af denne artikel under 291331.
Udvid alle | Skjul alle

På denne side

Sammenfatning

I denne artikel beskrives, hvordan du kan fastslå den nøjagtige version af dit Microsoft Office 2003-produkt. Artiklen indeholder også versionsnumre til den oprindelige version og de efterfølgende servicepakker.

Yderligere Information

Sådan finder du versionsnummeret

Ved hjælp af følgende metoder kan du finde ud af, hvilken version af Microsoft Office-programmer der er installeret.

Bemærk! Når softwareopdateringen ikke indeholder en opdateret version af programmets eksekverbare fil, skal du se i den dokumentation, der følger med opdateringen, for at finde ud af, hvilke filer der er opdateret, og derefter kontrollere de opdaterede filers versioner.

Metode 1: Brug dialogboksen Tilføj eller fjern programmer

Du kan undersøge versionsoplysningerne om det installerede Office-program eller om de enkelte Office-produkter ved at klikke på linket Klik her for at få supportoplysninger i dialogboksen Tilføj eller fjern programmer. Disse versionsoplysninger er den mest præcise dokumentation af den produktversion, der findes på computeren. Det gør du ved at følge disse trin:
  1. Klik på Start, og klik derefter på Kontrolpanel.
  2. Klik på Tilføj eller fjern programmer i Kontrolpanel.
  3. Find og marker derefter den relevante Office-version eller det individuelle produkt i dialogboksen Tilføj eller fjern programmer.
  4. Klik på hyperlinket Klik her for at få supportoplysninger. I en meddelelsesboks vises de korrekte versionsoplysninger om produktet, som de er registreret af Microsoft Windows Installer.
Når du bruger denne metode, har Office 2003 følgende versionsnumre for den oprindelige version og servicepakkeversionerne:
Skjul tabellenUdvid tabellen
Office 2003-program Version Service Pack 1 (SP1)Service Pack 2 (SP2)Service Pack 3 (SP3)
Microsoft Office Access 200311.0.5614.011.0.6355.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office Excel 200311.0.5612.011.0.6355.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office FrontPage 200311.0.5516.011.0.6356.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office InfoPath 200311.0.5531.011.0.6357.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office 2003, en hvilken som helst udgave11.0.5614.011.0.6361.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office OneNote 200311.0.5614.011.0.6360.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office Outlook 200311.0.5510.011.0.6353.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office PowerPoint 200311.0.5529.011.0.6361.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office Project 2003, Standard eller Professional11.0.5614.011.0.6707.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office Publisher 200311.0.5525.011.0.6255.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office Word 200311.0.5604.011.0.6359.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office Visio 2003, Standard eller Professional11.0.3216.561411.0.4301.636011.0.7969.011.0.8173.0

Metode 2: Kontroller egenskaben Version for den eksekverbare fil

Brug følgende metode til at finde den eksekverbare fil og til at kontrollere, hvilken version dit Office-program er:
  • Find Office-programmets eksekverbare fil.

    Disse filer har følgende standardplacering i Office 2003:
    Programfiler\Microsoft Office\Office11
    Bemærk! Den eksekverbare Visio-fil har følgende standardplacering:
    Programmer\Microsoft Office\Visio11
    Navnene på de eksekverbare filer er:
    Skjul tabellenUdvid tabellen
    ProgramnavnFilnavn
    Access 2003Msaccess.exe
    Excel 2003Excel.exe
    FrontPage 2003FrontPg.exe
    InfoPath 2003InfoPath.exe
    Office 2003Mso.dll
    OneNote 2003OneNote.exe
    Outlook 2003OutLLib.dll
    PowerPoint 2003PowerPnt.exe
    Project 2003WinProj.exe
    Word 2003WinWord.exe
    Visio 2003VisLib.dll
    Hvis du vil hente versionsnummeret til Microsoft Outlook, skal du kontrollere versionen af filen OutLLib.dll i stedet for at kontrollere versionsnummeret til filen Outlook.exe, der er placeret i samme bibliotek som de eksekverbare filer på listen.

    Hvis du vil hente versionsnummeret til Microsoft Visio, skal du kontrollere versionen af filen Vislib.dll i stedet for at kontrollere versionsnummeret til filen Visio.exe, der er placeret i samme bibliotek som den eksekverbare Visio-fil.
Søg på harddisken, hvis du vil finde den relevante fil. Det gør du ved at benytte følgende fremgangsmåde.

Bemærk! Da der findes flere versioner af Microsoft Windows, kan trinnene være anderledes på din computer. Hvis det er tilfældet, kan du finde oplysninger om fremgangsmåden i dokumentationen til produktet.
  1. Klik på Start, og klik derefter på Søg.
  2. Klik på Alle filer og mapper under Søgeassistent i ruden Søgeresultater.
  3. Skriv det relevante filnavn, som angivet tidligere, i feltet Hele eller dele af filnavnet, og klik derefter på Søg.
  4. Højreklik på filen i den oprettede filliste, og klik derefter på Egenskaber.
  5. Under fanen Version kan du se, hvilken version af filen der er installeret på computeren.
Når du bruger denne metode, har Office 2003 følgende versionsnumre til den oprindelige udgave og til service pack-udgaverne.

Bemærk! Standardplaceringen for MSO.dll er Programmer\Fælles filer\Microsoft Shared\OFFICE11.
Skjul tabellenUdvid tabellen
Office 2003 program Version SP1SP2SP3
Msaccess.exe11.0.5614.011.0.6355.011.0.6566.011.0.8166.0
Excel .exe11.0.5612.011.0.6355.011.0.6560.011.0.8169.0
FrontPg.exe 11.0.5516.011.0.6356.011.0.6552.011.0.8164.0
InfoPath.exe11.0.5531.011.0.6357.011.0.6565.011.0.8165.0
Mso.dll11.0.5614.011.0.6361.011.0.6568.011.0.8172.0
Onenote.exe11.0.5510.011.0.6360.011.0.6554.011.0.8165.0
OutLLib.dll11.0.5510.011.0.6353.011.0.6565.011.0.8169.0
PowerPnt.exe11.0.5529.011.0.6361.011.0.6564.011.0.8169.0
WinProj.exe11.0.2003.81611.1.2004.170711.2.2005.180111.3.2007.1529
Mspub.exe11.0.5525.011.0.6255.011.0.6565.011.0.8166.0
WinWord.exe11.0.5604.011.0.6359.011.0.6568.011.0.8169.0
Vislib.dll11.0.3216.011.0.4301.011.0.5509.011.0.8161.0

Metode 3: Brug dialogboksen Om Microsoft Programnavn

I dialogboksen Om Microsoft Programnavn vises der et tal efter produktnavnet. I Microsoft Office Excel 2003 vises f.eks. dette nummer:
(11.5207.5207)
Hvis du vil have vist dialogboksen Om Microsoft Programnavn, skal du klikke på Om Microsoft Programnavn i menuen Hjælp i et vilkårligt Office-program.

Når du bruger denne metode, har Office 2003 følgende versionsnumre for den oprindelige version og servicepakkeversionerne:
Skjul tabellenUdvid tabellen
Office-program Version SP1SP2SP3
Access 2003 11.5614.560611.6355.636011.6566.656811.8166.8172
Excel 200311.5612.560611.6355.636011.6560.656811.8169.8172
FrontPage 200311.5516.560611.6356.636011.6552.656811.8164.8172
InfoPath 200311.5531.560611.6357.636011.6565.656811.8165.8172
OneNote 200311.5510.560611.6360.636011.6554.656811.8165.8172
Outlook 200311.5510.560611.6353.636011.6568.656811.8169.8172
PowerPoint 200311.5529.560611.6361.636011.6564.656811.8169.8172
Project 200311.0.2003.81611.1.2004.170711.2.2005.1801.1511.3.2007.1529
Publisher 200311.5525.560611.6255.636011.6565.656811.8166.8172
Word 200311.5604.560611.6359.636011.6538.656811.8169.8172
Visio 200311.3216.560611.4301.636011.5509.656811.8161.8172

Sådan skal versionsnummeret forstås

Microsoft Office-produkter bruger følgende syntaks til versionsnummeret:
aa.bbbb.cccc
Nummeret repræsenterer følgende tre elementer:
  • aa: Office-versionen.
  • bbbb: Versionen af programmets eksekverbare fil. F.eks. filen Excel.exe.
  • cccc: Versionen af filen Mso.dll.
Vigtigt!
  • Når du installerer en service pack, føjes bogstaverne SP og nummeret på service pack-niveauet til det versionsnummer, der vises i dialogboksen Om Microsoft programnavn. Hvordan disse bogstaver vises afhænger af versionen af filen Mso.dll.
  • Du kan anvende et hotfix eller en offentlig opdatering, der indeholder rettelser, som er medtaget i den seneste service pack, og som opdaterer filen Mso.dll. I dette tilfælde føjes bogstaverne SP og nummeret på service pack-niveauet til versionsnummeret på den Mso.dll-fil, der vises i dialogboksen Om Microsoft programnavn. Det sker, selvom den pågældende service pack ikke er installeret.

    Du kan finde flere oplysninger om dette problem ved at klikke på nedenstående artikelnummer for at få vist artiklen i Microsoft Knowledge Base:
    328294 I dialogboksen Om Microsoft <Programnavn> vises en service pack-version, der adskiller sig fra det, der kan forventes i Office XP og Office 2003. Artiklen er evt. på engelsk.
  • Det er ikke alle opdateringer, der ændrer det versionsnummer, der vises i dialogboksen Om Microsoft programnavn Du skal derfor kontrollere egenskaberne for programmets eksekverbare fil.

Referencer

Du kan finde flere oplysninger ved at klikke på nedenstående artikelnummer for at få vist artiklen i Microsoft Knowledge Base:
883677 Oversigt over opdateringer til Office XP

Egenskaber

Artikel-id: 821549 - Seneste redigering: 19. marts 2008 - Redigering: 9.8
Oplysningerne i denne artikel gælder:
  • Microsoft Office Access 2003
  • Microsoft Office Excel 2003
  • Microsoft Office InfoPath 2003
  • Microsoft Office OneNote 2003
  • Microsoft Office Outlook 2003
  • Microsoft Office PowerPoint 2003
  • Microsoft Office Project Professional 2003
  • Microsoft Office Project Standard 2003
  • Microsoft Office Project Server 2003
  • Microsoft Office Publisher 2003
  • Microsoft Office Professional Edition 2003
  • Microsoft Office Visio Professional 2003
  • Microsoft Office Visio Standard 2003
  • Microsoft Office Word 2003
  • Microsoft Office FrontPage 2003
  • Microsoft Office Standard Edition 2003
  • Microsoft Office Student and Teachers Edition 2003
  • Microsoft Office Small Business Edition 2003
  • Microsoft Office Basic Edition 2003
Nøgleord: 
kbpubtypekc kbhowto KB821549

Send feedback

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com