Office 2003 -tuotteiden versioiden tarkistaminen

Artikkeleiden käännökset Artikkeleiden käännökset
Artikkelin tunnus: 821549 - Näytä tuotteet, joita tämä artikkeli koskee.
Tämän artikkelin Microsoft Office XP:tä käsittelevä versio on 291331.
Laajenna kaikki | Kutista kaikki

Tällä sivulla

Yhteenveto

Tässä artikkelissa kuvataan Microsoft Office 2003 -tuotteen tarkan versionumeron selvittäminen. Artikkelissa on myös alkuperäisen version ja sitä seuranneiden Service Pack -pakettien versionumerot.

Enemmän tietoa

Versionumeron sijainti

Voit selvittää asennettujen Microsoft Office -ohjelmien version seuraavilla tavoilla.

Huomautus Kun ohjelmistopäivitys ei sisällä ohjelman suoritustiedoston päivitettyä versiota, selvitä päivitetyt tiedostot päivityksen mukana toimitetuista ohjeista ja tarkista sitten päivitettyjen tiedostojen versiotiedot.

Tapa 1: Lisää tai poista sovellus -valintaikkunan käyttäminen

Voit tarkastella asennetun Office-ohjelman tai yksittäisten Office-tuotteiden versiotietoja napsauttamalla Lisää tai poista sovellus -valintaikkunan Tietoja tukipalveluista -linkkiä. Nämä versiotiedot ovat tietokoneessa olevan tuotteen version tarkimmat käytettävissä olevat tiedot. Voit tehdä tämän seuraavasti:
  1. Napsauta Käynnistä-painiketta ja valitse Ohjauspaneeli.
  2. Kaksoisnapsauta OhjauspaneelinLisää tai poista sovellus -kuvaketta.
  3. Etsi Lisää tai poista sovellus -valintaikkunassa haluamasi Office-versio tai yksittäinen tuote ja valitse se.
  4. Napsauta näyttöön tulevaa Tietoja tukipalveluista -linkkiä. Sanomaruudussa näkyvät tuotteen oikeat versiotiedot niin, kuin Microsoft Windows Installer ne on kirjannut.
Kun käytät tätä tapaa, Office 2003:n alkuperäisen version ja Service Pack -versioiden versionumerot ovat seuraavat:
Kutista tämä taulukkoLaajenna tämä taulukko
Office 2003 -ohjelma Julkaisuversio Service Pack 1 (SP1)Service Pack 2 (SP2)Service Pack 3 (SP3)
Microsoft Office Access 200311.0.5614.011.0.6355.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office Excel 200311.0.5612.011.0.6355.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office FrontPage 200311.0.5516.011.0.6356.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office InfoPath 200311.0.5531.011.0.6357.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office 2003, kaikki versiot11.0.5614.011.0.6361.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office OneNote 200311.0.5614.011.0.6360.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office Outlook 200311.0.5510.011.0.6353.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office PowerPoint 200311.0.5529.011.0.6361.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office Project 2003, Standard tai Professional11.0.5614.011.0.6707.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office Publisher 200311.0.5525.011.0.6255.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office Word 200311.0.5604.011.0.6359.011.0.7969.011.0.8173.0
Microsoft Office Visio 2003, Standard tai Professional11.0.3216.561411.0.4301.636011.0.7969.011.0.8173.0

Tapa 2: Suoritustiedoston versio-ominaisuuden tarkistaminen

Seuraavalla tavalla voit etsiä suoritustiedoston ja tarkistaa Office-ohjelmasi version:
  • Etsi Office-ohjelman suoritustiedosto.

    Seuraavassa on näiden tiedostojen oletussijainti Office 2003:ssa:
    Program files\Microsoft Office\Office11
    Huomautus Vision suoritustiedoston oletussijainti on seuraava:
    Program files\Microsoft Office\Visio11
    Suoritustiedostojen tiedostonimet ovat seuraavat:
    Kutista tämä taulukkoLaajenna tämä taulukko
    Ohjelman nimiTiedostonimi
    Access 2003Msaccess.exe
    Excel 2003Excel.exe
    FrontPage 2003FrontPg.exe
    InfoPath 2003InfoPath.exe
    Office 2003Mso.dll
    OneNote 2003OneNote.exe
    Outlook 2003OutLLib.dll
    PowerPoint 2003PowerPnt.exe
    Project 2003WinProj.exe
    Word 2003WinWord.exe
    Visio 2003VisLib.dll
    Voit selvittää Microsoft Outlookin versionumeron tarkistamalla OutLLib.dll-tiedoston version sen Outlook.exe-tiedoston version sijaan, joka sijaitsee samassa kansiossa kuin edellä luetellut suoritustiedostot.

    Voit selvittää Microsoft Vision versionumeron tarkistamalla Vislib.dll-tiedoston version sen Visio.exe-tiedoston version sijaan, joka sijaitsee samassa kansiossa kuin Vision suoritustiedosto.
Voit etsiä haluamaasi tiedostoa kiintolevyltä. Voit tehdä tämän seuraavasti:

Huomautus Koska Microsoft Windowsista on useita versioita, seuraavat vaiheet saattavat olla erilaiset tietokoneellesi. Jos ohjeet eivät sovellu tietokoneellesi, lue tuotteen mukana toimitetuista ohjeista lisätietoja näiden vaiheiden tekemisestä.
  1. Napsauta Käynnistä-painiketta ja valitse Etsi.
  2. Valitse Etsinnän tulokset -ruudun Avustaja-osassa Kaikki tiedostot ja kansiot.
  3. Kirjoita Tiedostonimi tai nimen osa -ruutuun haluamasi edellä luetellun tiedoston nimi ja valitse sitten Etsi.
  4. Napsauta näyttöön tulevassa tiedostojen luettelossa tiedostoa hiiren kakkospainikkeella ja valitse sitten Ominaisuudet.
  5. Selvitä Versio-välilehden avulla tietokoneeseen asennetun tiedoston versio.
Kun käytät tätä tapaa, Office 2003:n alkuperäisen version ja Service Pack -versioiden versionumerot ovat seuraavat.

Huomautus Mso.dll-tiedoston oletussijainti on Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Office11.
Kutista tämä taulukkoLaajenna tämä taulukko
Office 2003 -ohjelma Julkaisuversio SP1SP2SP3
Msaccess.exe11.0.5614.011.0.6355.011.0.6566.011.0.8166.0
Excel.exe11.0.5612.011.0.6355.011.0.6560.011.0.8169.0
FrontPg.exe 11.0.5516.011.0.6356.011.0.6552.011.0.8164.0
InfoPath.exe11.0.5531.011.0.6357.011.0.6565.011.0.8165.0
Mso.dll11.0.5614.011.0.6361.011.0.6568.011.0.8172.0
Onenote.exe11.0.5510.011.0.6360.011.0.6554.011.0.8165.0
OutLLib.dll11.0.5510.011.0.6353.011.0.6565.011.0.8169.0
PowerPnt.exe11.0.5529.011.0.6361.011.0.6564.011.0.8169.0
WinProj.exe11.0.2003.81611.1.2004.170711.2.2005.180111.3.2007.1529
Mspub.exe11.0.5525.011.0.6255.011.0.6565.011.0.8166.0
WinWord.exe11.0.5604.011.0.6359.011.0.6568.011.0.8169.0
Vislib.dll11.0.3216.011.0.4301.011.0.5509.011.0.8161.0

Tapa 3: Tietoja Microsoft ohjelmasta -valintaikkunan käyttäminen

Tietoja Microsoft ohjelmasta -valintaikkunassa on numero tuotteen nimen jäljessä. Esimerkiksi Microsoft Office Excel 2003:n numero saattaa olla seuraava:
(11.5207.5207)
Voit siirtyä Tietoja Microsoft ohjelmasta -valintaikkunaan valitsemalla missä tahansa Office-ohjelmassa Ohje-valikosta Tietoja Microsoft ohjelmasta.

Kun käytät tätä tapaa, Office 2003:n alkuperäisen version ja Service Pack -versioiden versionumerot ovat seuraavat:
Kutista tämä taulukkoLaajenna tämä taulukko
Office-ohjelma Julkaisuversio SP1SP2SP3
Access 2003 11.5614.560611.6355.636011.6566.656811.8166.8172
Excel 200311.5612.560611.6355.636011.6560.656811.8169.8172
FrontPage 200311.5516.560611.6356.636011.6552.656811.8164.8172
InfoPath 200311.5531.560611.6357.636011.6565.656811.8165.8172
OneNote 200311.5510.560611.6360.636011.6554.656811.8165.8172
Outlook 200311.5510.560611.6353.636011.6568.656811.8169.8172
PowerPoint 200311.5529.560611.6361.636011.6564.656811.8169.8172
Project 200311.0.2003.81611.1.2004.170711.2.2005.1801.1511.3.2007.1529
Publisher 200311.5525.560611.6255.636011.6565.656811.8166.8172
Word 200311.5604.560611.6359.636011.6538.656811.8169.8172
Visio 200311.3216.560611.4301.636011.5509.656811.8161.8172

Versionumeron tulkitseminen

Microsoft Office -tuotteiden versionumeron syntaksi on seuraavanlainen:
aa.bbbb.cccc
Tämä numero muodostuu seuraavista kolmesta osasta:
  • aa: Officen versio.
  • bbbb: Ohjelman suoritustiedoston (esimerkiksi Excel.exe) versio.
  • cccc: Mso.dll-tiedoston versio.
Tärkeää
  • Kun asennat Service Pack -paketin, Tietoja Microsoft ohjelmasta -valintaikkunassa näkyvään versioon lisätään kirjaimet SP ja Service Pack -paketin tason numero. Näiden kirjainten esittämistapa määrittyy Mso.dll-tiedoston version perusteella.
  • Voit asentaa hotfix-korjauksen tai julkisen päivityksen, joka sisältää uusimmassa Service Pack -paketissa olevat tiedostot ja joka päivittää Mso.dll-tiedoston. Tässä tapauksessa Tietoja Microsoft ohjelmasta -valintaikkunassa näytettävään Mso.dll-tiedoston versioon on lisätty kirjaimet SP ja Service Pack -paketin tason numero. Tämä tapahtuu, vaikka kyseinen Service Pack -paketti ei olisi asennettuna.

    Saat lisätietoja tästä ongelmasta napsauttamalla seuraavaa artikkelin numeroa, jolloin pääset lukemaan artikkelin Microsoft Knowledge Base -tietokannassa:
    328294 Office XP:n ja Office 2003:n Tietoja Microsoft <ohjelmasta> -valintaikkunassa ilmoitetaan Service Pack -versio, joka eroaa odotetusta (tämä artikkeli saattaa olla englanninkielinen)
  • Kaikki päivitykset eivät muuta versionumeroa, joka näkyy Tietoja Microsoft ohjelmasta -valintaikkunassa. Tämän vuoksi sinun pitää tarkistaa ohjelman suoritustiedoston ominaisuudet.

Suositukset

Saat lisätietoja napsauttamalla seuraavaa artikkelin numeroa, jolloin pääset lukemaan artikkelin Microsoft Knowledge Base -tietokannassa:
883677 Office 2003 -päivitysten historia

Ominaisuudet

Artikkelin tunnus: 821549 - Viimeisin tarkistus: 19. maaliskuuta 2008 - Versio: 9.8
Artikkelin tiedot koskevat seuraavia tuotteita:
  • Microsoft Office Access 2003
  • Microsoft Office Excel 2003
  • Microsoft Office InfoPath 2003
  • Microsoft Office OneNote 2003
  • Microsoft Office Outlook 2003
  • Microsoft Office PowerPoint 2003
  • Microsoft Office Project Professional 2003
  • Microsoft Office Project Standard 2003
  • Microsoft Office Project Server 2003
  • Microsoft Office Publisher 2003
  • Microsoft Office Professional Edition 2003
  • Microsoft Office Visio Professional 2003
  • Microsoft Office Visio Standard 2003
  • Microsoft Office Word 2003
  • Microsoft Office FrontPage 2003
  • Microsoft Office Standard Edition 2003
  • Microsoft Office Student and Teachers Edition 2003
  • Microsoft Office Small Business Edition 2003
  • Microsoft Office Basic Edition 2003
Hakusanat: 
kbpubtypekc kbhowto KB821549

Anna palautetta

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com