Sysprep -nosidgen Komut Satırı Anahtarıyla Çalıştırıldıktan Sonra IIS Ayarları Kayboluyor

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 827385 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

ınternet ınformation Services (IIS) yükleyin ve sonra Sysprep aracı çalıştırmak sonra -nosidgen sonuç Sysprep görüntüsünden komut satırı anahtarı, IIS ayarlarını ve IIS bileşenleri eksik. ınternet ınformation Services ek bileşenini açtığınızda, örneğin, Varsayılan Web sitesi ve daha önce bilgisayarda yapılandırılmış olan Varsayılan FTP sitesi girdileri eksik.

Neden

Sysprep ile çalıştırdığınızda, IIS metatabanı erişmek gerekli olan bilgileri hatalı silindiği için bu sorun oluşur -nosidgen geçin. Sonuç olarak, Windows, IIS yapılandırma bilgilerine erişemiyor.

Çözüm

Hizmet paketi bilgileri

Bu sorunu gidermek için, en son Microsoft Windows XP hizmet paketini edinin. Ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322389en son Windows XP hizmet paketi nasıl elde edilir

Düzeltme bilgileri

Desteklenen bir düzeltme Microsoft'tan edinilebilir. Ancak bu düzeltmenin, yalnızca bu makalede anlatılan sorunu gidermesi amaçlanmıştır. Bu düzeltmeyi yalnızca bu sorunla karşılaşan sistemlere uygulayın. Bu düzeltme ek sınamaya tabi olabilir. Bu nedenle, bu sorun nedeniyle önemli ölçüde etkilenmediyseniz, bu düzeltmeyi içeren bir sonraki yazılım güncelleştirmesini beklemeniz önerilir.

Düzeltme karşıdan yüklenebilir ise bu Bilgi Bankası makalesinin başında "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" bölümü bulunur. Bu bölüm görünmüyorsa, düzeltmeyi edinmek üzere Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek ekibine başvurun.

Not Ek sorunlar oluşursa veya tüm sorun giderme işlemi gerekmiyorsa, ayrı bir hizmet isteği oluşturmanız gerekebilir. Ek destek sorularına ve bu düzeltme için geçerli olmayan sorunlara normal destek ücretleri uygulanır. Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek telefon numaralarının tam listesi veya ayrı bir hizmet isteği oluşturmak için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
Not "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" formunda, düzeltmenin kullanılabilir olduğu diller görüntülenir. Kendi dilinizi görmüyorsanız, bunun nedeni bu düzeltme, seçtiğiniz dil için kullanılamaz.

DOSYA BİLGİLERİ

Bu düzeltmenin ingilizce sürümü dosya öznitelikleri (veya daha yenisi) aşağıdaki tabloda listelenir. Bu dosyaların tarihleri ve saatleri Koordinatlı Evrensel Saat'e (UTC) göre listelenir. Dosya bilgilerini görüntülediğinizde yerel saate dönüştürülür. UTC ve yerel saat arasındaki farkı bulmak için <a0></a0>, Denetim Masası'ndaki Tarih ve Saat aracında saat dilimi sekmesini kullanın.

Bu düzeltmenin iki paketleri içerir.
  • Aşağıdaki tabloda, Windows XP Service Pack 1 (SP1), düzeltmeyi yükler (PKG50050) paketinin dosya bilgileri listeler - tabanlı bilgisayar:
    Date         Time   Version            Size    File name    Platform
    --------------------------------------------------------------------
    19-Aug-2003  19:53  6.0.2600.1260     468,480  Iis.dll      x86
    19-Aug-2003  19:53  6.0.2600.1260   1,281,024  Iis.dll      IA-64
  • Aşağıdaki tabloda, Sysprep.exe aracının ayıklayan (PKG50263) paketi dosya bilgilerini listeler:
    Date         Time   Version            Size    File name    Platform
    --------------------------------------------------------------------
    15-Aug-2003  01:54  5.1.2600.1260     114,176  Sysprep.exe  x86
    15-Aug-2003  01:54  5.1.2600.1260     277,504  Sysprep.exe  IA-64
Not Dosya bağımlılıkları nedeniyle, bu güncelleştirmenin Windows XP Service Pack 1 (SP1) gerektirir..

Pratik Çözüm

Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için <a0></a0>, el ile IIS yükleyin, sonra <a2>Sysprep</a2> operasyonlar istediğiniz bileşenleri, çalışmasını tamamladıktan. Bunu yapmak için:
  1. Başlat ' ı tıklatın ve sonra Denetim Masası ' nı tıklatın.
  2. Program Ekle veya Kaldır'ı tıklatın ve ardından Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır'ı tıklatın.
  3. Bileşenleri iletişim kutusunda, Internet ınformation Services (IIS)'i tıklatın (ancak onay kutusunu seçmek için tıklatmayın) ve sonra da Ayrıntılar ' ı tıklatın.
  4. ııS'in yanındaki onay kutularını seçmek üzere Internet ınformation Services (IIS) alt bileşenleri</a0> kutusunda tıklatın yükleyin ve sonra Tamam ' ı tıklatın, istediğiniz bileşenleri.
  5. Ileri ' yi tıklatın ve sonra da <a2>son</a2>'u tıklatın.

Durum

Microsoft, bu makalenin başında listelenen Microsoft ürünlerinde bir sorun olduğunu onaylamıştır. Bu sorun ilk olarak Microsoft Windows XP Service Pack 2'de giderilmiştir.

Daha fazla bilgi

Sysprep aracı hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Windows Şirket Dağıtım Araçları Kullanım Kılavuzu'nda (Deploy.chm dosyasını) konusuna bakın. Deploy.chm dosyasını, Windows XP CD-ROM'unun Support\Tools klasöründeki Deploy.cab dosyasında bulunur.

Özellikler

Makale numarası: 827385 - Last Review: 29 Ağustos 2007 Çarşamba - Gözden geçirme: 4.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Windows XP Professional Edition
  • Microsoft Windows XP Home Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbautohotfix kbhotfixserver kbqfe kbwinxpsp2fix kbqfe kbwinxppresp2fix kbfix kbbug KB827385 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:827385

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com