SQL Server 2000'de bağlantı sorunları nasıl giderilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 827422 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, Microsoft SQL Server 2000 ile bağlantı sorunlarını gidermenize yardımcı olabilir. Bu makalede genel bağlantı sorunlarını ve bağlantı sorunlarınızı gidermenize yardımcı olacak adımlar içerir.
SQL Server 2000, SQL Server örneğini ve istemci uygulamaları arasındaki iletişim için birkaç yöntem destekler. Istemci uygulamanızın ve SQL Server örneği, aynı bilgisayarda bulunan, yerel adlandırılmış yöneltmeler veya paylaşılan bellek iletişim kuralının kullanıldığı gibi iletişim kurmak için Microsoft Windows iletişim (IPC) bileşenleri, interprocess. Istemci uygulaması ve SQL Server örneği farklı bilgisayarlarda bulunan, ancak bir IPC, TCP/IP veya adlandırılmış yöneltmeler, ağ iletişim kurmak için kullanılır.

Ağ kitaplığı, DLL, SQL Server 2000, belirli bir ağ iletişim kuralı ile iletişim kurmak için kullanır. Ağ kitaplıkları BIR eşleşen çifti, istemci bilgisayar ve sunucu bilgisayar, kullanmak istediğiniz ağ iletişim kuralını desteklemek için etkin olması gerekir. Örneğin, belirli bir SQL Server örneği ile TCP/IP iletişim kurmak bir istemci uygulamasını etkinleştirmek istiyorsanız, sunucunun istemci bilgisayara bağlanmak için istemci TCP/IP Yuvaları ağ kitaplığı (Dbnetlib.dll) yapılandırılmalıdır. Benzer şekilde, sunucunun TCP/IP Yuvaları ağ kitaplığı (Ssnetlib.dll), sunucu bilgisayarı üzerinde dinleme gerekir. Bu senaryoda, TCP/IP protokol yığını istemci bilgisayar ve sunucu bilgisayar üzerinde yüklü olması gerekir.

SQL Server 2000'i yükledikten sonra istemci ağ yardımcı programı kullanarak, istemci ağ kitaplıklarını özelliklerini yapılandırabilirsiniz. Sunucu ağ yardımcı programı (Svrnetcn.exe) kullanarak, Ağ kitaplıkları sunucusunun özelliklerini yapılandırabilirsiniz. Ağ kitaplıkları sunucu araçları SQL Server Kur yüklemesi sırasında yüklenen sunucu. Ancak, bazı ağ kitaplıkları sunucunun etkin olmayabilir. Varsayılan değer olarak, SQL Server 2000 sağlar ve adlandırılmış yöneltmeler ve paylaşılan bellek, TCP/IP üzerinde dinler. Bu nedenle, bir sunucu bilgisayarına bağlanmak bir istemci için istemci bir istemci ağ, kullanılmakta olan sunucu ağ kitaplıkları tarafından SQL Server örneği biriyle eşleşen Kitaplığı'nı kullanarak bağlanmanız gerekir.

SQL Server iletişim bileşenleri ve ağ kitaplıkları hakkında ek bilgi için SQL Server Books Online'da aşağıdaki konulara bakın:
 • Iletişim bileşenleri
 • Istemci ve sunucu ağ kitaplıkları
 • Istemcileri yönetme

Bağlantı sorunlarını giderme

TCP/IP ile ilgili sorunlar nedeniyle SQL Server 2000'de fark edebilirsiniz bağlanırlık sorunları çoğunu ortaya Windows kimlik doğrulaması veya TCP/IP ve Windows kimlik doğrulaması birleşimi.

Önemli SQL Server 2000'de bağlantı sorunlarını gidermek, başlamadan önce SQL Server çalıştıran bilgisayarda MSSQLServer hizmetin başlatıldığından emin olun.

DNS ayarlarınızı doğrulayın

Etki alanı adı sistemi (DNS) ad çözümleme işlemi, IP adresi için SQL Server örneğinin adını çözümlemek için kullanılır. Ad çözümleme işlemi düzgün çalışmıyorsa, SQL Server örneği erişilemiyor ve aşağıdaki hata iletilerinden birini veya birden fazlasını alabilirsiniz:
SQL Server yok veya erişim engellendi
Genel ağ hatası
SSPI oluşturulamıyor içeriği
Ad çözümleme işlemi doğru sunucu çözme olduğunu doğrulamak için sunucu sunucu adını ve sunucu IP adresini kullanarak "ping" komutu. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat ' ı tıklatın ve sonra da <a2>Çalıştır</a2>'ı tıklatın.
 2. Çalıştır iletişim kutusunu kutusuna cmd yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
 3. Komut isteminde aşağıdaki komutu çalıştırın: <a1>
  ping <Server Name>
  Not IP adresi döndürülür.
 4. (Burada IP address 3. adımda not ettiğiniz IP adresidir), komut isteminde aşağıdaki komutu çalıştırın: <a1>
  ping –a <IP address>
Komutu, doğru sunucu adı için çözümler doğrulayın. Belirtilen komut ya da başarılı olmazsa, zaman aşımına veya doğru değerler döndürmek DNS araması düzgün çalışmıyor veya başka bir yönlendirme ya da ağ sorunları nedeniyle sorun oluşur. Geçerli DNS ayarlarını görmek için <a0></a0>, komut isteminde aşağıdaki komutu çalıştırın:
ipconfig /all
Ipconfig komutu hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
223413Ipconfig.exe Windows 2000 seçenekleri


Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için <a0></a0>, istemci bilgisayarda %systemroot%\system32\drivers\etc\hosts dosya sunucusu için bir girdi ekleyin. Ayrıca bu sorunu, Adlandırılmış Yöneltmeler Ağ Kitaplığı'nı kullanarak sunucuya bağlayarak çalışabilirsiniz.

Etkinleştirilmiş iletişim kurallarının ve diğer adları doğrulayın.

Istemci bilgisayar üzerindeki diğer ad yanlış ayarlanmışsa, bağlantı sorunları oluşabilir. Diğer adları istemcisi'ni kullanarak görüntüleyebilirsiniz ağ yardımcı programı. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Istemci ağ yardımcı programı'nı başlatın. Istemci araçları, istemci uygulamanın çalıştığı bilgisayarda yüklü olan SQL Server istemci ağ yardımcı programı'nı başlatmak için bu adımları:
  1. Başlat ' ı tıklatın ve ardından Program ' ın üzerine gelin.
  2. Microsoft SQL Server ' ın üzerine gidin ve sonra İstemci ağ yardımcı programı ' nı tıklatın.
  Istemci bilgisayarda SQL Server istemci Araçları yüklü değilse, istemci ağ yardımcı programı'nı başlatmak için şu adımları izleyin:
  1. Başlat ' ı tıklatın ve sonra da <a2>Çalıştır</a2>'ı tıklatın.
  2. Çalıştır iletişim kutusuna cliconfgkutusuna yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
 2. SQL Server istemci ağ yardımcı programı ' nda penceresinde, Genel sekmesini tıklatın ve sonra da kullanmak istediğiniz tüm iletişim kurallarını etkinleştirin.

  Not TCP/IP iletişim kuralını ve adlandırılmış yöneltmeler Protokolü en az etkinleştirmeniz gerekir.
 3. Diğer sekmesini tıklatın ve sonra da SQL Server örneği için yapılandırılan diğer ad doğrulayın.
 4. Sunucu adı veya IP adresi ve Protokolü doğru yapılandırıldığından emin olmak için diğer adlarının özelliklerini doğrulayın.
Sunucu adı, IP adresi kullanarak bağlantıyı sınamak için yeni bir diğer ad oluşturma veya farklı bir iletişim kuralı'nı kullanarak da yapabilirsiniz.

Not Önceki sürümleri Microsoft Data Access Components (MDAC), istemci ağ yardımcı programı için farklı bir kullanıcı arabirimi vardır. Bu nedenle, bu makalede listelenen seçenekleri göremiyorsanız, istemci uygulamasını çalıştıran bilgisayarda MDAC'ın sonraki bir sürümünü yükleyin.

Doğrulayın örneğinin SQL Server düzgün dinleme

SQL Server örneğinin adlandırılmış yöneltmeler, TCP/IP veya istemci uygulamayı kullanan başka bir protokol dinliyor doğrulamak için <a0></a0>, geçerli SQL Server hata günlüğü dosyası'nı açın. SQL Server hata günlüğü dosyası aşağıdakine benzer girdiler içerebilir: TCP, paylaşılan bellek, Named Pipes üzerinde dinleme
2003-11-06 09:49:36.17 server SQL server listening on TCP, Shared Memory, Named Pipes. 
2003-11-06 09:49:36.17 server SQL server listening on 192.168.1.5:1433, 127.0.0.1:1433.


SQL Server hata günlüğü dosyası girişleri analiz, SQL Server örneği doğru IP adresini ve doğru bağlantı noktasının dinlenip doğrulayabilirsiniz. Varsayılan olarak, bir SQL Server'ın varsayılan örneği 1433 bağlantı noktasını dinler. Sunucu ağ yardımcı programı SQL Server için iletişim kuralı ayarları doğrulamak için ve SQL Server'da SQL Server ve kullanılabilir bağlantı noktaları için bağlantı iletişim kuralları dahil olmak üzere, özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir. Sunucu ağ yardımcı programı hakkında daha fazla bilgi için SQL Server Books Online'da "SQL Server Ağ yardımcı programı" konusuna bakın.

Bazı durumlarda, SQL Server 2000 1433 veya tüm diğer belirtilen bağlantı noktası bağlantı noktası bağlamak değil. Bu sorun, bağlantı noktası başka bir uygulama tarafından kullanılıyor veya doğru olmayan bir IP adresini kullanarak bağlanmaya çalışıyorsanız oluşabilir. Bu nedenle, SQL Server TCP/IP bağlantılarını başarılı olabilir ve SQL Server'da aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz hata günlük dosyası:
2001-11-14 15:49:14.12 sunucu SuperSocket bilgi: bağlama, TCP bağlantı noktası 1433 başarısız oldu.
Ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
307197SORUN: TCP\IP bağlantı noktası başka bir uygulama tarafından kullanılıyor


SQL Server örneğine TCP/IP Bağlantısı'nı kullanarak bağlanamazsanız, adlandırılmış yöneltmeler Protokolü veya paylaşılan bellek iletişim kuralını kullanmayı deneyin. Kullanılmakta olan bağlantı noktaları hakkında bilgi edinmek için komut isteminde aşağıdaki komutu çalıştırın:
NETSTAT -an
de PortQry komut satırı yardımcı programı, kullanılmakta olan bağlantı noktaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanabilirsiniz.

PortQry komut satırı yardımcı programı hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
310099PortQry.exe komut satırı yardımcı programının açıklaması
TCP/IP yuvalarını için ilgili olası bir hata hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
306865Hata: TCP/IP iletişim kuralı yalnızca olduğunda SQL Server TCP/IP Yuvaları'üzerinde dinleme.


Not SQL Server'ın adlandırılmış kopyaları, SQL Server dinamik bağlantı noktası belirler ve belirlenen bağlantı noktasını dinler. SQL Server adlı örneği başlatın, bu nedenle, SQL Server daha önce kullanılmakta bağlantı noktası üzerinde dinleme yapmak çalışır. SQL Server, bu bağlantı noktasına bağlanılamıyor, adlandırılan örneği dinamik olarak farklı bir bağlantı noktasına bağlayın. Bu durumda, istemci uygulaması bağlantı noktasını dinamik olarak belirlemek için de ayarlandığından emin olun. Alternatif olarak, adlandırılmış örnek bağlanacak ve istemci ağ yardımcı programı kullanarak dinlemesi için statik bir bağlantı noktasını belirtebilirsiniz.

Ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
286303BILGI: SQL Server 2000 ağ kitaplığı dinamik bağlantı noktası algılama sırasında davranışı
823938SQL Server 2000'de statik ve dinamik bağlantı noktası ayırmasını nasıl kullanılır

MDAC sorunlarını giderme

Bağlantı sorunları, MDAC sorunlar nedeniyle de oluşabilir. Örneğin, bir yazılım yükleme, bazı MDAC dosyaların üzerine yazılsın veya MDAC dosyalara erişmek için gereken izinleri değiştirin. MDAC doğrulamak için MDAC Component Checker çalıştırdığınız bilgisayardaki yükleme.

MDAC sürümünü belirleme hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
301202NASıL YAPıLıR: MDAC sürümünü denetleme

Not SQL Server'ın adlandırılmış bir örneğine bağlanıyorsanız, MDAC 2.6 veya sonraki bir sürümü bilgisayarınızda çalışır durumda olduğundan emin olun. MDAC'ın önceki sürümlerinde, SQL Server'ın adlandırılmış kopyaları tanımaz. Bu nedenle, Bağlantılar'ın adlandırılmış kopyaları için başarılı olmayabilir.

Odbcping.exe yardımcı programı ile SQL Server ODBC bağlantıları doğrulamak için kullanabileceğiniz sürücü.

Odbcping.exe hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
138541NASıL YAPıLıR: SQL Server ODBC bağlantısını doğrulamak için Odbcping.exe
ODBC DSN yapılandırma hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
289573SORUN: DSN ile SQL Server Ağ-kitaplıkları yapılandırma

SQL Server örneği için bağlantı, bir .udl dosyası kullanarak da sınayabilirsiniz.

Bir .udl dosyası oluşturma hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
244659Örnek: bir veri bağlantısı dosyası Windows 2000 ile nasıl

Güvenlik Duvarı sorunlarını giderme

Istemci bilgisayarda SQL Server çalıştıran bilgisayar arasında güvenlik duvarı varsa, güvenlik duvarı üzerinden iletişim kurmak için gereken bağlantı noktaları açık olduğundan emin olun.

Güvenlik Duvarı üzerinden iletişim kurmak için açık olması gereken bağlantı noktaları hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
287932BILGI: SQL Server güvenlik duvarı üzerinden iletişim için gereken TCP bağlantı noktaları
269882Nasıl YAPıLıR: güvenlik duvarı arkasındaysa, SQL Server'a bağlanmak için ADO kullan


SQL Server örneğine bağlanmak için TCP/IP iletişim kuralı'nı kullanırsanız, burada, SQL Server dinleme bağlantı noktasına bağlanmak için Telnet programını kullanabilirsiniz dikkat edin. Telnet programını kullanmak için <a0></a0>, komut isteminde aşağıdaki komutu çalıştırın: <a1>
Telnet <IP Address> <Port Number>
Telnet programını başarılı olmaz ve bir hata iletisi alıyorsunuz, hatayı çözümlemenize ve sonra yeniden bağlanmayı deneyin.

Not Güvenlik duvarınızda Slammer virüs tarafından neden sorunları nedeniyle, Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP) bağlantı noktası 1434 engellenmiş olabilir.

Kimlik doğrulama ve güvenlik sorunlarını giderme

SQL Server bağlantı başarılı kimlik doğrulama hataları nedeniyle olabilir. Kimlik doğrulaması başarısız olursa, aşağıdaki hata iletilerinden birini alabilirsiniz:
Oturum açma kullanıcısı için başarısız oldu ' <username > '
'NTAUTHORITY\ANONYMOUS LOGON' kullanıcısı için oturum açma başarısız oldu
'Null' kullanıcısı için oturum açma başarısız oldu
Kimlik doğrulama hatası nedeniyle, bir hata iletisi alırsınız ve hata iletisinin belirli bir SQL Server oturum açma adını belirtin, Windows sorun giderme kimlik doğrulaması. Windows kimlik doğrulaması ile ilgili sorunlar nedeniyle, aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:
Üretilemiyor SSPI içeriği
Aşağıdaki sorunlar, kimlik doğrulama ve güvenlik sorunlarına neden olabilir:
 • Kerberos kimlik doğrulamasını veya NTLM kimlik doğrulaması ile sorun.
 • Bağlantı sorunları nedeniyle etki alanı denetleyicisine bağlantı kurulamıyor.
 • Etki alanları arasında güven ilişkileri ile sorun.
Olası nedenleri hakkında daha fazla bilgi için bilgisayarda olay günlüklerini bakın. Windows kimlik doğrulaması ile bağlantı sorunlarını gidermek için <a0></a0>, SQL Server kimlik doğrulaması SQL Server örneğine bağlanmak için kullanabilirsiniz.Sorun giderme ve "Generate SSPI içeriği başlatılamıyor" hata gidermek hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
811889"SSPı içeriği oluşturmak açılamıyor" hata iletisi ile ilgili sorunlar nasıl giderilir
Bağlantı başarılı değilse, SQL Server kullandığınızda, kimlik doğrulaması'nı, aşağıdaki hata iletisini alırsınız:
Oturum açma kullanıcısı için başarısız oldu ' <username > '. Güvenilen bir bağlantıyla ilişkili değil

Bu sorunu gidermek için <a0></a0>, aşağıdaki adımları izleyin.

Önemli Bu bölüm, yöntem veya görev kayıt defterini nasıl söyleyin adımları içerir. Ancak kayıt defterini hatalı olarak değiştirirseniz önemli sorunlar oluşabilir. Bu nedenle, bu adımları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun. Ek koruma için, kayıt defterini değiştirmeden önce yedeklemeyi unutmayın. Bir sorun oluşursa kayıt defterini daha sonra geri yükleyebilirsiniz. Kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322756Windows'da kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme
 1. SQL Server örneği Windows kimlik doğrulaması ve SQL Server kimlik doğrulaması kullanacak biçimde yapılandırıldığından emin olun. Bunu yapmak için <a0></a0>, SQL Server çalıştıran bilgisayarda aşağıdaki kayıt defteri anahtarlarının olduğundan emin olun. SQL Server'ın varsayılan örneği için:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\MSSQLServer\MSSQLServer\LoginMode
  SQL Server adlı örneği için:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Microsoft SQL Server\<Instance Name>\MSSQLServer\LoginMode
  Aşağıdaki kayıt defteri anahtarı değerleri ayarlandığından emin olun:
  Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
  Kimlik doğrulama türüDeğer
  Yalnızca Windows kimlik doğrulaması1
  Karma mod (SQL Server kimlik doğrulaması ve Windows kimlik doğrulaması)2

  Not Kayıt defterinde değişiklik yaparsanız, durdurun ve sonra SQL Server değişikliklerin geçerlilik kazanması için örneğini yeniden başlatın.
 2. SQL Server örneği için farklı Windows hesaplarını veya SQL Server oturum açma hesaplarını kullanarak bağlanmayı deneyin. Bu işlem, bağlantı bir belirli bir oturum açma hesabı ile ilgili sorunlar nedeniyle başarılı değil olup olmadığını yardımcı olabilir. Örneğin, oturum açma hesabının parolası değiştirilmiş olabilir.
 3. SQL Server örneği için farklı iletişim kuralları'nı kullanarak bağlanmayı deneyin. Örneğin, Windows kimlik doğrulamasıyla TCP/IP iletişim kuralını kullanan bağlantılar başarılı olabilir, ancak Windows kimlik doğrulaması ile adlandırılmış yöneltmeler protokolü kullanan bağlantılar başarılı olabilir.
Sertifikaları kullanıyorsanız, Güvenli Yuva Katmanı (SSL) alabileceğiniz hata iletisi güvenlik, SQL Server örneğine bağlanmaya çalıştığınızda. Ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
316898NASıL YAPıLıR: SQL Server 2000, Microsoft Management Console ile SSL şifrelemesini etkinleştirme
322144Düzeltme: SECDoClientHandShake, SQL Server'a bağlanamıyor


TCP/IP yuvalarını üzerindeki yük ile ilgili sorunları giderme

Uygun bir uygulama programlama kullanarak (Apı) arabirimleri, SQL Server ODBC sürücüsü, Microsoft OLE DB Provider for SQL Server'ı kullandığınızda veya sağlayıcı System.Data.SqlClient yönetilen, tarafından bağlantı havuzu devre dışı bırakabilirsiniz. Bağlantı havuzu devre dışı bırakır ve uygulama sık açar ve bağlantıları kapatır, temel alınan SQL Server Ağ kitaplığı, yük artabilir. Bazı durumlarda, Web sunucuları ve JDBC sürücüleri de SQL Server örneğine bağlanmak deneyebilirsiniz. Bu nedenle, SQL Server bağlantısı isteklerini artış SQL Server'ın işleyebileceğinden daha fazla olabilir. Bu, TCP/IP sockets vurgulamanız ve SQL Server hata günlüğü dosyasında aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:
2003-08-07 20:46:21.11 sunucu hatası: 17832, önem derecesi: 20, durum: 6
2003-08-07 20:46:21.11 sunucu bağlantısı için geçersiz oturum açma paket gönderilir açıldı. Bağlantıyı kapattı.


Ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
154628BILGI: SQL 17832 birden çok TCP\IP bağlantı istekleri ile günlükleri
328476Havuzu SQL Server sürücüleri TCP/IP ayarlarını devre dışı


Not Bir oturum açma paket sayısı sınırı eklendiği için SQL Server 2000 SP3 veya SQL Server 2000 SP3a çalıştırıyorsanız, TCP/IP sockets üzerindeki yük görebilirsiniz değil. Üçüncü taraf sürücüleri SQL Server örneğine bağlanmak için kullandığınız 17832 hata oluşur. Bu sorunu gidermek için <a0></a0>, üçüncü taraf satıcınıza başvurun ve SQL Server 2000 SP3 ve SQL Server 2000 SP3a'ile çalışmak üzere sınanmış sürücülerini edinin.

Olmadığını örneğinin SQL Server, tek kullanıcı modunda başlatılır

Bağlanmaya çalıştığınız SQL Server örneğini tek kullanıcı modunda başlatılırsa, yalnızca tek bir bağlantıda, SQL Server ile oluşturulabilir. Bilgisayarınızda otomatik olarak SQL Server'a bağlanan çalışan yazılımı varsa, yazılımı, tek bağlantı kolayca kullanabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki yazılımları otomatik olarak SQL Server örneğine bağlanabilirsiniz:
 • SQL Server Aracısı
 • Diğer yedekleme yazılımlarını
 • Üçüncü taraf izleme yazılımı
 • Üçüncü taraf bir virüs yazılımı
 • Microsoft ınternet ınformation Services (IIS)
 • SQL Server Enterprise Manager
SQL Server örneğine bağlanmaya çalışan bir istemci uygulaması, aşağıdaki hata iletisini alır:
SQL Server yok veya erişim engellendi
Kur işlemi SQL Server örneğini tek kullanıcı modunda başlatıldığında, bu hata genellikle SQL Küme kurulumu ve hizmet paketi Kurulum sırasında ortaya çıkar. Belirtilen uygulama, yalnızca kullanılabilir bağlantıyı kullanarak SQL Server örneğine otomatik olarak bağlanabilir ve Kur başarısız olur.

Tek kullanıcı modunda başlatıldı SQL Server örneği belirlemek için <a0></a0>, SQL Server hata günlüğü dosyasına benzer bir giriş olup olmadığını denetlemek için aşağıdaki:
2003-07-31 11:26:43.79 spid3 uyarı ******************
2003-07-31 11:26:43.80 spid3 SQL Server, tek kullanıcı modunda başlatıldı. Sistem kataloğu için izin verilen güncelleştirmelerin.

SQL Server adlandırılmış yöneltmeler bağlantısını doğrulayın.

Adlandırılmış yöneltme kullanarak SQL Server örneğine bağlanamıyor, SQL Server örneğinin adlandırılmış yöneltmeler ağ bağlantılarını kabul edecek şekilde yapılandırıldığından emin olun.Adlandırılmış Yöneltmeler sınama yordamını hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
68941INF: adlandırılmış yöneltmeler sınama yordamı

Bağlantılar, o zaman aşımına kurtarma işlemi sırasında sorun giderme

SQL Server ' ın bir örneği her başlattığınızda, her bir veritabanını SQL Server kurtarır. SQL Server, bu kurtarma işlemi sırasında kaydedilmiş olan hareketleri geri alır. SQL Server da ileri kabul edilendir hareketleri ve SQL Server örneği durduruldu, sabit diske yazılan değişiklikleri toplar. Kurtarma işlemi tamamlandığında, SQL Server SQL Server hata günlüğü dosyasında aşağıdaki iletiyi günlüğe kaydeder:
Kurtarma tamamlandı
Kurtarma işlemi sırasında SQL Server bağlantılarını kabul etmeyebilir. Istemciler, bu işlem sırasında SQL Server örneğine bağlanmaya çalıştığınızda, aşağıdakine benzer bir hata iletisi alabilirsiniz:
Zaman aşımı süresi doldu.
Bu SQL Server'ın veritabanlarını kurtarmak için bekleyeceği çünkü SQL Server Agent hizmeti başlatılamayabilir. Bu nedenle, SQL Server hata günlüğü dosyasında aşağıdaki iletiyi aldığınızda, bağlantı artık bir zaman aşımı hatasıyla başarısız olur:
Kurtarma tamamlandı
Kurtarma işlemi uzun zaman alıyorsa, kurtarma işlemi ayrıca giderilir olabilir.

SQL Server örneğine bağlanmak için farklı şekilde sınayın.

SQL Server örneğine bağlandığınızda bağlantı sorunlarınız varsa, bağlantı sorunu gidermek için aşağıdaki yöntemlerden birini veya birkaçını kullanabilirsiniz.
 • SQL Server kimlik doğrulaması hem de Windows kimlik doğrulaması kullanarak SQL Server örneği için bağlantıyı sınayın.
 • Diğer veri kaynaklarından gibi bir ODBC DSN, bir .udl dosyası, SQL Query Analyzer'ı, SQL Server Enterprise Manager, isql yardımcı programını veya osql yardımcı programını, SQL Server örneğine bağlantıyı sınayın.
 • SQL Server örneği için bağlantı için farklı iletişim kuralları'nı kullanarak sınayın. Bu iletişim kuralı'nı kullanarak SQL Server örneği için yeni bir ad oluşturarak, farklı iletişim kuralları belirtebilirsiniz. Tcp ekleyerek iletişim kuralı bağlantı dizenizde de belirtebilirsiniz:, np:, lpc:, veya rpc: başına SQL Server örneğinin adı. Örneğin, TCP/IP bağlantı başarılı, adlandırılmış yöneltme bağlantıları başarısız.
 • Bir başka bir oturum açma hesabı kullanarak sorunun bir belirli bir oturum açma hesabı ile ilişkili olup olmadığını belirlemenize yardımcı olması için bağlantıyı sınayın.
 • SQL Server örneği %systemroot%\system32\drivers\etc\hosts dosyaya çalıştığı bilgisayarın IP adresine karşılık gelen bir girdi eklemek bu seçeneği deneyin.
 • SQL Server çalıştıran bilgisayardan ve istemciden gelen SQL Server örneğine bağlanmak bu seçeneği deneyin.
 • Belirtebileceğiniz, SQL Server çalıştıran bilgisayardan bağlanan varsa, "." "(yerel)" (tırnak işaretleri olmadan) veya sunucu yerine ad ve bağlanın.
 • SQL Server örneği için sunucu adı yerine IP adresini kullanarak bağlanmayı deneyin.
 • SQL Server örneği dinlediği bağlantı noktasının belirli çalıştırmayı denerseniz, bir diğer ad oluşturma veya bağlantı için bir bağlantı noktası numarası ekleyerek (örneğin, 1433, Myserver\myınstance) dize.

Ağ izleyicisi izlemeleri yakalamak

"SQL Server 2000 örneğine bağlanmak için farklı yöntemler test" bölümünde anlatılan adımları bağlanırlığı sorun çözülmemişse, ağ izlemeleri yakalamak için Ağ izleyicisi yardımcı programını kullanın. Ağ izleme hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
148942Ağ İzleyicisi ile ağ trafiği nasıl yakalanır

294818Ağ izleyicisi hakkında sık sorulan sorular

169292TCP/ıp'yi izlemeler okuma temelleri

102908Windows 2000 veya Windows NT'de TCP/IP bağlantı sorunları nasıl giderilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)


Daha ayrıntılı bilgi edinmek için SQL Profiler izleme kullanmanız gerekebilir. Ağ Tanılama'yı da kullanabilirsiniz kümelenmemiş ve ağ izleme için SQL Server çalıştıran bilgisayarlar için aracı.Ağ Tanılama aracını kullanma hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
321708NASıL YAPıLıR: Windows 2000'de Ağ Tanılama aracını (Netdiag.exe) kullanma

Referanslar

SQL Server'a ilgili çeşitli bağlantı sorunları hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
812817Destek Web Yayını: Microsoft SQL Server 2000: bağlantı sorunlarını giderme
319930NASıL YAPıLıR: Microsoft Desktop Engine'e Bağlan
257434INF: Ağ kitaplığı SQL sunucu adı için yeni DSN'içinde yerine var olan bir DSN ağ kitaplığında
306985Küme sanal sunucusu, adlandırılmış yöneltmeler ile bağlanırken RPC hataları
313062NASıL YAPıLıR: Windows 2000'de Active Server Pages'ı kullanarak bir veritabanına bağlan.
313295NASıL YAPıLıR: sunucu adı parametresi bir bağlantı dizesi olarak istemci ağ kitaplığını belirtin kullanın
320728NASıL YAPıLıR: "en fazla bağlantı sınırına ulaşıldı" hata Çözümle ileti
328306BILGI: "SQL Server yok veya erişim engellendi" hata iletisinin olası nedenleri
247931INF: Kimlik doğrulama yöntemleri Active Server Pages'de SQL Server bağlantıları için
169377Nasıl yapılır: SQL Server'da, Active Server Pages erişim
328383INF: bağlanmaya çalıştığınızda SQL Server istemcilerine iletişim kurallarını değiştirebilirsiniz.
238949Nasıl YAPıLıR: SQL Server Ağ kitaplığı, bir ADO bağlantı dizesi olarak ayarla
270126SORUN: nasıl etkin/etkin küme 7.0 yükseltmeden sonra istemci bağlantısı için iki SQL Server 2000 sanal sunucuları yönetme
316779SORUN: Bir IP adresi ile bağlanmak istemcileri Force Protokolü ayarlama şifreleme ile başarısız olabilir
216643INF: ODBC/OLEDB bağlanmak, SQL Server 7.0 için bağlantıları izlerken görülen seçenekleri
265808INF: nasıl bir SQL Server 2000'e bağlanmak adlandırılmış örneğine'nın önceki sürümü kullanıcının istemci araçları ile
191572BILGI: ASP'DEN ADO nesneleri ile bağlantı havuzu yönetimi denir.
313173Örnek bağlantı havuzu yöneticisiyle kullanmak için Microsoft SQL Server 2000 JDBC sürücüsü
237844Nasıl YAPıLıR: ODBC, Visual Basic ADO bir uygulamada bağlantı havuzu etkinleştir
259569SORUN: üçüncü taraf ürünü sonu Windows 2000 MDAC kayıt defteri ayarlarını yükleme

Özellikler

Makale numarası: 827422 - Last Review: 28 Nisan 2004 Çarşamba - Gözden geçirme: 3.5
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft SQL Server 2000 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbhowto kbsqlclient kbdll kbclientserver kbclient kbdns kberrmsg kbtshoot kbregistry KB827422 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:827422

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com