Kapatma ve yeniden başlatma işlemleri, Windows Small Business Server 2003'de çok yavaşsa

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 827610 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

Bilgisayarı veya Microsoft Windows Small Business Server 2003 tabanlı bir bilgisayarı yeniden başlatın, kapatma işlemi çok uzun zaman alabilir veya Windows yanıt vermiyor gibi görünebilir.

Neden

Bu sorun yükleyin veya Microsoft Exchange Server 2003, Windows Small Business Server 2003 CD'SINI tümleşik Windows Small Business Server 2003 Kur programını kullanarak yerine 2 tarafından yeniden oluşur. Exchange Server 2003 Kur programı, Windows, kapatılmadan önce çalışan durdurmak Exchange hizmetleri için 10 dakika beklemeyi yapılandırır. Bu 10 dakikalık zaman aşımı, burada Exchange veritabanlarını genellikle kapatmanız uzun zaman alır, bir kuruluş ağında Exchange sunucular için uygundur. Ancak, daha küçük kuruluşlar için bu 10 dakikalık zaman aşımı gerekli olandan büyük. Bu nedenle, Windows Small Business Server 2003 Kur programı, zaman aşımı değerini iki dakika olarak azaltır.

Çözüm

Bu sorunu gidermek için <a0></a0>, iki dakika WaitToKillServiceTimeout</a0> kayıt defteri girdisinin değerini değiştirin. Bunu yapmak için şu adımları izleyin.

Önemli Bu bölüm, yöntem veya görev kayıt defterini nasıl söyleyin adımları içerir. Ancak kayıt defterini hatalı olarak değiştirirseniz önemli sorunlar oluşabilir. Bu nedenle, bu adımları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun. Ek koruma için, kayıt defterini değiştirmeden önce yedeklemeyi unutmayın. Bir sorun oluşursa kayıt defterini daha sonra geri yükleyebilirsiniz. Kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322756Windows'da kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme
  1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni başlatın. Bunu yapmak için <a0></a0>, Başlat ' ı tıklatın, Çalıştır ' ı tıklatın, kutusuna regedit yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
  2. Aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarını bulup tıklatın:
    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control
  3. Sağ bölmede, WaitToKillServiceTimeout değeri'ni çift tıklatın.
  4. Değer verisi kutusuna 120000 ' nı yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
  5. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın ve Windows Small Business Server 2003'te yeniden başlatın.

Durum

Microsoft bu sorunun "Aşağıdakilere Uygulanır" bölümünde listelenen Microsoft ürünlerinde bulunduğunu onaylamıştır.

Özellikler

Makale numarası: 827610 - Last Review: 3 Aralık 2007 Pazartesi - Gözden geçirme: 3.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Windows Small Business Server 2003 Premium Edition
  • Microsoft Windows Small Business Server 2003 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbpending kbenv kbbug KB827610 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:827610

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com