Istatistiksel işlevlerin excel: PEARSON

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 828129 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, Microsoft Excel'deki PEARSON işlevi. Bu makalede, işlevin nasıl anlatılır. Ayrıca, bu makalede, PEARSON, Microsoft Office Excel 2003'te ve Excel'in sonraki sürümlerinde sonuçlarla Excel'in önceki sürümlerinde, PEARSON sonuçlarını karşılaştırır.

Daha fazla bilgi

PEARSON (Dizi1, dizi2) işlevi, iki veri dizileri Pearson çarpım moment korelasyon katsayısının karesini verir.

Sözdizimi

PEARSON(array1, array2)
Bağımsız değişkenler, dizi1 ve dizi2, sayı, ad, dizi sabitleri veya sayı içeren başvurular olması gerekir.

PEARSON en yaygın kullanımı, PEARSON (a1: A100, B1:B100) gibi verileri içeren hücreleri iki aralığı içerir.

Kullanım örneği

PEARSON işlevi göstermek için <a0></a0>, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Boş bir Excel çalışma sayfası oluşturun ve sonra da aşağıdaki tabloyu kopyalayın.
  Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
  13 + 10 = ^ $ d $ 210 Gücünü veri eklemek için
  24 + 10 = ^ $ d $ 20
  32 + 10 = ^ $ d $ 2
  45 + 10 = ^ $ d $ 2
  5= 10 4 + ^ $ d $ 2
  6= 10 7 + ^ $ d $ 2pre-Excel 2003
  zaman D2 7.5 =
  =pearson(a1:a6,b1:b6)0.702038
  =correl(a1:a6,b1:b6)0.713772
  zaman D2 = 8
  # DİV/0!
  0.713772
 2. Boş Excel çalışma sayfanızda A1 hücresini seçin ve böylece bir tabloyu, çalışma sayfanızdaki hücrelerin A1:D13 doldurur girişleri yapıştırın.
 3. Yapıştırma Seçenekleri düğmesini tıklatın ve sonra da <a2>Match hedef biçimlendirme</a2>'ı tıklatın. Seçili yapıştırılan aralığıyla çalıştırmakta olduğunuz Excel sürümüne uygun olarak aşağıdaki yordamlardan birini kullanın:
  • Microsoft Office Excel 2007'de, Giriş sekmesini tıklatın, sonra da hücreleri grubunda Biçimlendir ' i tıklatın ve Sütun genişliği Otomatik Sığdır</a1>'ı tıklatın.
  • Microsoft Office Excel 2003, Biçim menüsünden sütun ' u işaret edin ve sonra da Genişlik ' i tıklatın.
  Not Hücreleri B1:B6 ile 0 ondalık sayı olarak biçimlendirmek isteyebilirsiniz.
Bu örnekte, PEARSON ve KORELASYON işlevi Y8 ve A9 hücrelerde aramak için kullanılan iki veri dizileri, hücre a1: a6 ve B1:B6 içerir. Pearson çarpım moment korelasyon katsayısının karesini, PEARSON ve KORELASYON hesaplamak ve sonuçları kabul.

Excel 2003'ten önceki sürümlerde, Excel'in, PEARSON yuvarlama hataları görülebilir. Excel 2003'te ve Excel'in sonraki sürümlerinde, PEARSON davranışı geliştirildi. Korelasyon, her zaman artık Excel 2003'te ve Excel'in sonraki sürümlerinde kullanılan gelişmiş yordamını uygulanmadı. Bu nedenle, PEARSON için Excel, Excel 2003'ten önceki bir sürümünü kullanıyorsanız, Microsoft, bunun yerine KORELASYON kullanmanızı önerir.

Excel 2003'ten önceki sürümlerinde Excel, çalışma bu makalede bir deney çalıştırıp yuvarlama hatalar oluştuğunda bulmak için kullanabilirsiniz. Içinde B1:B6 gözlemler için sabit eklerseniz, PEARSON ya da KORELASYON değerini etkilenmeyen. D2'deki değerin artırırsanız, daha büyük bir sabit B1:B6 için eklenir. D2 7'den küçükse, PEARSON ilk altı ondalık yerde görünen yuvarlama hata vardır. Şimdi 7,25, 7.5, 7.75 ve 8 için D2 değerini değiştirin. Çalışma sayfasının hücrelerini D6:D13 PEARSON ve KORELASYON değerlerini göstermek, D2 7.5 = ve ne zaman D2 = 8, sırasıyla.

Korelasyon hala doğru olsa da, yuvarlama hatalarını PEARSON 0 ile bölme oluştuğunu çok önemli olur, D2 = 8.

Excel'in önceki sürümlerinde, bu sürümler tarafından kullanılan hesaplama formülüyle yuvarlama hatalarını etkilerini daha profound olduğu için bu durumlarda yanlış yanıtlar gösteren. Yine de bu deney durumlarda Extreme'i görüntülenebilir.

Deney çalışırsanız, Excel 2003'te ve Excel'in sonraki sürümlerinde, PEARSON değerlerini herhangi bir değişiklik görmelisiniz. Ancak, hücre D6:D13 Göster aynı yuvarlama hatalarını Excel'in önceki sürümlerinde alın.

Excel'in önceki sürümlerindeki sonuçlar

Iki veri dizileri adında X'lerin ve Y kişinin, Excel'in önceki sürümlerinde verilerde tek bir geçiş karelerinin toplamını hesaplamak için X'lerin, Y'ın toplamı karelerinin toplamını X'lerin, her bir dizi gözlem sayısı sayısı toplamı, Y'ın ve XY'ın toplamı. Bu miktar, Excel'in önceki sürümlerindeki Yardım dosyasını hesaplama formülü birleştirilir.

Excel 2003'te ve Excel'in sonraki sürümlerinde sonuçları

Excel 2003'te ve Excel'in sonraki sürümlerinde kullanılan yordam, verilerde iki taramalı işlem kullanır. Ilk, toplamlarını X'lerin ve Y'ın ve her bir dizi gözlem sayısı sayısı hesaplanır. Alınan bu anlamına gelir (Ortalamalar) x ve Y gözlemler hesaplanır. Sonra ikinci geçişte her X X ortalaması arasındaki karesi alınmış farkı bulunur; bu kareleri alınmış farkların özetlenir. Her bir Y Y ortalaması arasındaki karesi alınmış farkı bulunur; bu kareleri alınmış farkların özetlenir. Ayrıca, ürün (ortalama X X-) * (Y-E ortalama) her veri noktası çifti için bulunan ve özetlenir. Bu üç toplamların PEARSON formülünü birleştirilir. Bu üç toplamların hiçbiri aynı değeri Y ortalaması (ya da X ortalama) eklendiğinden sabit Y dizi (veya X dizi), her değeri ekleyerek etkilenir. Sayısal örneklerde, daha yüksek gücünü hücresindeki D12, 10 ile bu üç toplamların etkilenmez ve D2 hücresine girişin ikinci geçiş sonuçlarını bağımsızdır. Bu nedenle, Excel 2003'te ve Excel'in sonraki sürümlerinde sonuçlar sayısal daha tutarlı olur.

Kapanışlar

Iki taramalı bir yaklaşım, PEARSON, Excel 2003'te ve Excel'in sonraki sürümlerinde, Excel'in önceki sürümlerinde kullanılan bir parola yaklaşımı daha iyi sayısal performansını güvence altına alır. Hiçbir zaman, Excel 2003'te ve Excel'in sonraki sürümlerinde elde sonuçları Excel'in önceki sürümlerinde elde ettiğiniz sonuçları daha doğru olur.

Korelasyon aynı işlevselliği vardır ve her zaman için PEARSON Excel 2003'te ve Excel'in daha sonraki sürümleri için kullanılan yaklaşımı ile uygulanmadı. Excel'in önceki sürümleri için KORELASYON bu nedenle, daha iyi bir seçimdir.

En kullanışlı örneklerde, ancak, Excel'in önceki sürümlerinde sonuçları Excel 2003'te ve Excel'in sonraki sürümlerinde ve sonuçları arasında bir fark olduğunu olasılığı düşüktür. Bu deney gösterir beklenmedik davranışlar türünü gösteren normal veri düşüktür. Sayısal tutarsızlığa veri içeriyorsa, Excel'in önceki sürümlerinde anlamlı basamak sayısını yüksek bir sayı hem de veri değerleri arasında küçük ise görece görünmesini olabilir.

Örnek ortalamanın paylaşımın her kare sapmayı bilgisayar ve sonra kareleri alınmış sapmalarının toplamak hakkında bir örnek ortalaması kareleri alınmış sapmalarının toplamını bulan yordamı alternatif yordamı daha doğru ' dir. (Hesap makinesi üzerinde az sayıda veri noktaları tarafından kullanılacak uygun olduğundan alternatif yordamı sık için "hesap makinesi, formüle" denir.) Alternatif yordamı, aşağıdaki adımlardan oluşur:
 1. Tüm gözlemler, örnek boyutu ve tüm gözlemler toplamına kareler toplamını bulmak.
 2. Tüm gözlemler ((sum of all observations) eksi karelerinin toplamını hesaplamak için ^ 2) / boyutu örnek).
Excel 2003'te ve Excel'in sonraki sürümlerinde geliştirilmiş diğer birçok işlevi vardır. Bu işlevlerin Excel Değiştir örnek bulan iki taramalı yordamını tek taramalı yordamın ilk anlamı daha yeni sürümlerini geçirildiğini ve sonra da hakkında örnek ortalamanın üzerinde ikinci pass kareleri alınmış sapmalarının toplamını hesaplar için artırıldı.

Bu tür işlevler kısa listesini aşağıdaki işlevleri içerir:
 • var
 • VARS
 • stdev
 • STDSAPMAS
 • VSEÇVAR
 • VSEÇVARS
 • VSEÇSTDSAPMA
 • VSEÇSTDSAPMAS
 • TAHMİNİ
 • EĞİM
 • KESME NOKTASI
 • pearson
 • RKARE
 • STHYX
Benzer geliştirmeleri, ToolPak Çözümleyicisi, üç of Varyans çözümlemesi araçların her yapıldı.

Özellikler

Makale numarası: 828129 - Last Review: 17 Ocak 2007 Çarşamba - Gözden geçirme: 2.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Office Excel 2007
 • Microsoft Office Excel 2003
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbformula kbexpertisebeginner kbinfo KB828129 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:828129

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com