Önyükleme Kesimi Virüsünü Algılama Yöntemleri

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 82923 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Özet

Önyükleme kesimine bulaşan virüsler bilgisayar sistemleri kodunu kopyalayarak ya da önyükleme kesimi bir diskete veya sabit diskteki bir bölümleme tablosu bulaşabileceği. Başlatma sırasında virüsü belleğe yüklenir. Bir kez, bellek virüs olmayan bulaşmış sistem tarafından erişilen tüm diskleri etkileme. Michelangelo ve Stoned önyükleme kesimine bulaşan virüsler örnektir.

Daha fazla bilgi

Önyükleme kesimine bulaşan virüsler, bilgisayar sistemleri için önyükleme veya, virüs bulaşmış bir disketten önyükleme girişimi yayılır. Diski başarıyla önyüklemek için MS-DOS sistem dosyalarını içeren olsa bile, virüslü bir diskten önyükleme girişimi virüsü ilgili güvenlik açıklarına karşı belleğe yükleyecektir. Bu aygıt sürücüsü gibi Virüsün kendisini belleğe için kanca oluşturur. Kesme 12 dönün, kendisini bir sıcak önyükleme sonra bile bellekte kalmasını sağlayarak virüsü taşır. Virüs ardından ilk sabit diski sistemdeki etkileme.

Kesme 12 iade virüsü taşır, MS-DOS sistem belleği 2 K (2048 bayt) normalden daha küçük olacak. MS-DOS CHKDSK komutunu çalıştırarak bu doğrulanabilir.

Örneğin, sisteminizin 640 K, CHKDSK bildirir:
655360 Toplam bayt belleği
Sistem önyükleme kesimine virüs bulaşmış olup olmadığını, CHKDSK bildirir:
653312 Toplam bayt belleği
Bazı sistemlerde, BıOS'U bellek 1 K (1024 bayt) kullanın. Diğer sistemleri, gölge RAM bellek 2 K (2048 bayt) kullanır. CHKDSK, sistemin bir virüs bulaşmış olup olmadığını kesin bir ölçü olarak kullanılabilmesi için önce bu hesaba katmanız gerekir. Sistem belleği 640 K MS-DOS Bölümü kullanıyorsa görmek için donanım üreticisine başvurun.

Sonra bir sistemde, bir önyükleme kesimi virüsü bulaşmışsa, bu sistemi tarafından erişilen tüm olmayan-yazma korumalı diskte bulaşmış duruma. Örneğin, yalnızca bir diskete DIR komutunu yapmak diski virüs bulaşmış duruma neden olur. Not: MS-DOS sürüm 5.0 disklerini bir çentik sevk edilen; bu nedenle, yazma korumalı. Virüs içeren bu diskleri olasılığını yakın yok olur. MS-DOS 5.0 disk dosyalar sıkıştırılır, bu şekilde gerçek dosya boyutları farklı. Sıkıştırılmış bir dosyayı, dosya adı uzantısının son karakter ise alt çizgi karakteri tarafından (_) belirleyebilirsiniz. Sıkıştırılmış bir dosyayı genişletmek için <a0></a0>, disk 5 (5.25 inç disketi kümesi) ya da disk 3 (3.5-inçlik bir disk kümesi) EXPAND yardımcı programını kullanın.

Özellikler

Makale numarası: 82923 - Last Review: 16 Kasım 2006 Perşembe - Gözden geçirme: 2.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft MS-DOS 3.1
 • Microsoft MS-DOS 3.2 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 3.21 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 3.3 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 3.3a
 • Microsoft MS-DOS 4.0 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 4.01 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 5.0 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 0.12acres
 • Microsoft MS-DOS 6.0 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 6.2 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 6.21 Standard Edition
 • Microsoft MS-DOS 6.22 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt KB82923 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:82923
Kullanım Dışı Bilgi Bankası İçeriği Yasal Uyarı
Bu makale, Microsoft'un artık destek sağlamadığı ürünler ile ilgili olarak yazılmıştır. Bu nedenle, bu makale "olduğu gibi" sağlanmıştır ve bundan sonra güncelleştirilmeyecektir.

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com