Reporting Services'i yapılandırma ve bir Oracle veri kaynağına erişmek için nasıl kullanılır

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 834305 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Giriş

Microsoft SQL Server 2000 Reporting Services'da, oluşturmak ve bir Oracle veri kaynağından veri kullanan rapor dağıtma. Bu makale, yapılandırmak ve geliştirin ve Reporting Services'ı kullanarak dağıtmalarına rapor için bir Oracle veri kaynağına erişmek açıklamaktadır.

Bir Oracle veri kaynağını tek bir raporda kullanabilirsiniz (diğer bir deyişle, raporun özgü veri kaynağı), çeşitli raporlar paylaşılan bir kaynağı olarak bir Oracle veri kaynağını kullanabilirsiniz. Paylaşılan veri kaynağı tanımını, raporlama sunucusu üzerinde ayrı bir dosyada saklanır, ancak bir rapor özgü veri kaynağı tanımını kendisini rapora depolanır. Rapor, bir veri kaynağından veya rapor için özel olan veya paylaştırılır, birçok veri kaynaklarından verilere erişebilirsiniz.

Bir Oracle veri kaynağını yapılandırmak için temel gereksinimleri

Bir rapordaki bir Oracle veri kaynağına erişmek için <a0></a0>, ilk Oracle veri kaynağını yapılandırmanız gerekir. Bir Oracle veri kaynağını yapılandırmak için <a0></a0>, her ikisi de aşağıdaki adımları tamamlamalısınız:
 • Raporu, rapor sunucu bilgisayarda Oracle istemci araçlarını yükleyin ve ınternet ınformation Services (IIS) yeniden başlatın.
 • Sağlayıcı olarak Oracle veri kaynağına bağlanmak için kullanılan sürücüyü yükleyin. Varsayılan olarak, Oracle istemci araçları, Microsoft Data Access Components (MDAC) veya Microsoft .NET Framework ile sürücüleri yüklenir.

Report Designer kullanarak rapor tasarımı yaparken, bir Oracle veri kaynağını yapılandırmak için gereken adımları

Report Designer ve rapor, bir Oracle veri kaynağını gerektirir kullanarak rapor geliştirirken rapor özgü Oracle veri kaynağını oluşturmak veya raporu veri almak için paylaşılan bir Oracle veri kaynağını oluşturmak gerekir. Ayrıca, varolan bir rapora yeni bir rapor için bir rapor özgü veri kaynağı veya paylaşılan bir Oracle veri kaynağını yapılandırabilirsiniz. Yeni bir rapor için bir rapor özgü veri kaynağı'nı yapılandırmak için şu adımları izleyin:
 1. Microsoft Visual Studio .NET 2003 başlatın.
 2. Dosya menüsünde Yeni ' nin üzerine gelin ve sonra Project ' i tıklatın.
 3. Project Types altında Business ıntelligence projeler ' ı tıklatın.
 4. Şablonları altından, Raporu Proje'yi tıklatın.
 5. Tamam ' ı tıklatın.
 6. Solution Explorer'da (Çözüm Gezgini), rapor klasörü sağ tıklatın ve sonra Yeni bir rapor Ekle'yi tıklatın.
 7. Rapor Sihirbazı iletişim kutusunda türü listesinden, Oracle ' ı tıklatın.

  Not Birden çok Özet Grafik raporlarında, bu veri kaynağını kullanmak istiyorsanız, bu veriler, paylaşılan veri kaynağı kaynak olun. Bunu yapmak için <a0></a0>, Bu paylaşılan bir veri kaynağı oluştur seçeneğini tıklatın.
 8. Düzenle ' yi tıklatın.
 9. Bağlantı sekmesini tıklatın ve sonra da Oracle veri kaynağı ayrıntıları gibi Oracle Sunucusu örnek adı, kullanıcı adı ve parola girin.
 10. Tamam ' ı tıklatın.
 11. Ileri ' yi tıklatın.
 12. Sorgu dizesi) kutusuna, rapor verileri almak için gerekli bir sorgu yazın ve sonra ileri ' yi tıklatın.
 13. Son ' u tıklatın.
Varolan bir rapora için paylaşılan bir Oracle veri kaynağını yapılandırmak için şu adımları izleyin:
 1. Visual Studio .NET 2003 başlatın.
 2. Bir Oracle veri kaynağını eklemek istediğiniz raporu içeren varolan bir proje açın.
 3. Rapor Tasarım görünümünde veri tıklatın sekmesini tıklatın ve sonra Yeni bir DataSetDataSet listesinde tıklatın.
 4. DataSet iletişim kutusunda <a2>veri kaynağı</a2> listesinden Yeni veri kaynağı ' nı tıklatın.
 5. Veri bağlantısı özellikleri iletişim kutusunda, Sağlayıcı sekmesini tıklatın ve bağlanmak için istediğiniz verileri seçin altında Microsoft OLE DB Provider for Oracle'ı tıklatın.
 6. Ileri ' yi tıklatın.
 7. Bağlantı sekmesini tıklatın ve sonra da Oracle veri kaynağı ayrıntıları gibi Oracle Sunucusu örnek adı, kullanıcı adı ve parola girin.
 8. Tamam ' ı tıklatın.
 9. DataSet iletişim kutusunda, Sorgu dizesi kutusuna rapor verilerini elde etmek için gerekli bir sorgu yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
Not Adlandırılmamış parametreleri, SELECT gibi rapor sorgu dizesi içeriyorsa, * table FROM WHERE column name =?, gereken için OLE DB veri kaynağı türü için veri kaynağını düzenlemek ve Oracle için Microsoft OLE DB Provider ' ı tıklatın. Rapor sorgusu adlandırılmış parametreler içeriyorsa, Oracle veri işleme uzantısı, OLE DB veri işleme uzantısı yerine kullanabilirsiniz.

Genel Sorgu Tasarımcısı Reporting Services'in veri işleme veri uzantısını kullanır ve grafik Sorgu Tasarımcısı, OLE DB kullanır.

Report Manager kullanarak bir raporu dağıtırken, bir Oracle veri kaynağını yapılandırmak için gereken adımları

Paylaşılan bir Oracle veri kaynağını kullanan rapor dağıttığınızda, Oracle veri kaynağını Report Manager'ı kullanarak paylaşılan bir veri kaynağı olarak yapılandırmalısınız. Rapor Yöneticisi'nde, OLE DB veri işleme uzantısı kullanan veya Oracle veri işleme uzantısı kullanan bir Oracle veri kaynağını yapılandırabilirsiniz. Oracle veri işleme uzantısı'nı kullanan bir Oracle veri kaynağını yapılandırmak için şu adımları izleyin:
 1. Report Manager'ı başlatın.
 2. Yeni veri kaynağı ' nı tıklatın.
 3. Veri kaynağı için bir ad, Yeni veri kaynağı</a0> sayfasında <a2>ad</a2> kutusuna yazın.
 4. Bağlantı türü</a0> listesinde, Oracle ' ı tıklatın.
 5. Bağlantı dizesi metin kutusunda (burada OracleServerInstanceName Oracle sunucusu örneğinin adıdır) aşağıdaki metni yazın: veri kaynağı OracleServerInstanceName =.

  Not: veri işleme uzantısı Reporting Services'i veya OLEDB veri işleme uzantısı kullanıyorsanız, (burada ProviderName veri sağlayıcısının adıdır) aşağıdaki metni yazın: Provider ProviderName; = veri kaynağı OracleServerInstanceName =.
 6. Altında Bağlanırken kullanılacakkimlik bilgileri depolanan güvenli, raporlama sunucusu</a1> seçeneğini ve sonra da geçerli bir kullanıcı adı ve parolasını yazın.

  Not Gereksinimlerinize bağlı olarak, uygun bağlantı ayrıntılarını ayarlayın.
 7. Tamam ' ı tıklatın.

  Not Veri kaynağı, sağladığınız veri kaynağı adı ile oluşturulur.

Oracle için .NET Framework veri sağlayıcısı, Oracle veri işleme uzantısı bağlanmak ve bir Oracle veri kaynağından veri almak için kullanır. Microsoft .NET Framework 1.1 ile kullanılabilir, Oracle için .NET Framework veri sağlayıcısı'nı yüklemek için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
Microsoft .NET Framework Version 1.1 Redistributable Package
Not Oracle 8i (8.1.7) sürüm 3 istemcisi yüklemelisiniz ya da sonraki rapora sunucu bilgisayardaki sağlayıcıyı beklendiği gibi çalışmayabilir.

Bir Oracle veri kaynağını yapılandırırken hata iletileriyle ilgili sorunları giderme adımları

Geliştirilmiş ve Reporting Services'i kullanarak dağıtılan bir Oracle veri kaynağını yapılandırırken hata iletileri alabilirsiniz. Aşağıdaki bilgiler bu hata iletilerinde sorun gidermenize yardımcı olabilir:
 • Aşağıdaki hata iletisini alırsanız, geçerli bir kullanıcı adı ve parola veri kaynağında oturum açmak için kullanılan dikkat edin:
  Sağlayıcıyı başlatırken bir hatadan dolayı sınama bağlantısı başarısız. ORA-01017: Geçersiz kullanıcı adı veya parola, oturum açma engellendi
 • Aşağıdaki hata iletisini alırsanız, geçerli bir Oracle sunucusu örneğinin adı kullanılan dikkat edin:
  Sağlayıcıyı başlatırken bir hatadan dolayı sınama bağlantısı başarısız. ORA-12154: TNS: hizmet adı çözülemedi
  Oracle kullandığınız sunucu örneği adı çalıştırıyor olmanız gerekir. Oracle veri kaynağına bağlantı sorunları nedeniyle bu hata iletisini de alabilirsiniz. Bağlantı sorunları hata ayıklamak için teknikler hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  259959BILGI: bağlantı sorunları bir ODBC sürücüsüne ve OLE DB Sağlayıcısı'nı kullanarak bir Oracle Sunucusu için hata ayıklama için teknikleri
 • Aşağıdaki hata iletisini alırsanız, kaydetmek veya Oracle veri kaynağını yapılandırmak için seçtiğiniz Sağlayıcı'ı yeniden yükleyin:
  Sağlayıcıyı başlatırken bir hatadan dolayı sınama bağlantısı başarısız. Oracle hatası oluştu ancak hata iletisi Oracle'dan alınamadı.
  Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için <a0></a0>, Oracle veri kaynağını yapılandırmak için farklı bir sağlayıcı seçin.

Referanslar

Daha fazla bilgi için bkz: aşağıdaki konular, Reporting Services çevrimiçi:
 • Diğer veri kaynakları ' veri alınıyor
 • Bir veri kaynağına bağlanma

Özellikler

Makale numarası: 834305 - Last Review: 28 Şubat 2004 Cumartesi - Gözden geçirme: 2.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft SQL Server 2000 Reporting Services
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbreport kbprovider kboracle kberrmsg kbhowtomaster KB834305 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:834305

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com