Office belgesini açmaya veya Outlook'u başlatmaya çalıştığınızda güncel olmayan bir virüsten koruma programı hatalara neden olabilir

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 835404 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, virüsten koruma programının dosyayı açmanızı engellediğini bildiren bir Microsoft Office hata iletisi açıklanır. Bu hata iletisini aşağıdaki nedenlerle alabilirsiniz:
 • Virüsten koruma programınız ile Office arasında bir uyumluluk sorunu vardır.
 • Açmaya çalıştığınız dosyaya, virüsten koruma programınız tarafından kaldırılamayan bir virüs bulaşmıştır.
 • Açmaya çalıştığınız dosya zarar görmüştür.
İlk iki sorunu gidermek için, virüsten koruma programınızı güncelleştirmeniz gerekir. Üçüncü sorunu gidermek için, dosyayı kurtarmayı denemelisiniz. Bu makalede, bunu nasıl yapacağınız gösterilmektedir.

Belirtiler

Microsoft Office dosyasını açmaya çalıştığınızda, aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:
Virüsten Koruma yazılımınız açmaya çalıştığınız dosyayı engelledi.

Virüsten Koruma yazılımınızın tümüyle güncel olduğundan emin olduktan sonra dosyayı yeniden açmayı denemelisiniz. Engellenen dosya, Virüsten Koruma yazılımınız tarafından kaldırılamayan bir virüs de içeriyor olabilir. Bu durumda, dosyayı kullanırken dikkatli olmalısınız.

Not Virüsten koruma programı, bilgisayarınızı virüslere karşı korumanıza yardımcı olur. Virüslerden korunmak için, virüsten koruma programınızın devre dışı bırakıldığı sırada güvenmediğiniz kaynaklardaki dosyaları karşıdan yüklememeli ve açmamalı, güvenmediğiniz Web sitelerini ziyaret etmemeli ve e-posta eklerini açmamalısınız.

Bilgisayar virüsleri hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
129972 Bilgisayar virüsleri: tanımlama, önleme ve kurtarma

Neden

Virüsten koruma yazılımınız ve imza dosyaları güncel değilse, açmaya çalıştığınız dosyaya virüs bulaşmışsa veya dosya zarar görmüşse bu sorun oluşur.

Çözüm

Bu sorunun çözümü, virüsten koruma yazılımınızın ve imza dosyalarının güncel olup olmadığına, dosyanıza bir virüs bulaşmış olup olmadığına veya dosyanızın zarar görmüş olup olmadığına bağlıdır.

Virüsten koruma yazılımınızın ve imza dosyasının güncel olup olmadığını denetlemek için

Virüsten koruma programı satıcıları oluşturulan yeni virüslerle başa çıkabilmek için, düzenli aralıklarla Internet'ten yüklenebilen güncelleştirilmiş bir virüs imza dosyası sağlar.

Virüsten koruma yazılımının yeni bir sürümünün CD'den yüklendiği bir bilgisayarda bu sorunla karşılaşırsanız, en kısa sürede Internet'e bağlanıp virüsten koruma yazılımı satıcınızdan edinilebilen en son güncelleştirmeleri karşıdan yüklemeniz önerilir.
49500 Virüsten koruma yazılımı satıcılarının listesi
Yeni bir virüsten koruma programı satın almanız gerekebilir.

Windows Live OneCare'in 90 günlük ücretsiz deneme sürümünü karşıdan yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için:
 1. Internet Explorer'da aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
  http://onecare.live.com/site/tr-tr/default.htm?redir=true
 2. "Windows Live OneCare ile bilgisayarınız için kesintisiz koruma sağlayın" altında, Ücretsiz deneme sürümünü karşıdan yükleyin'i tıklatın.
Office programlarını Norton AntiVirus Office eklentisiyle birlikte kullanma hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
329820 Office programları Norton AntiVirus Office eklentisiyle nasıl kullanılır
Onarım özelliğinin desteklenmediğini bildiren Norton AntiVirus 2005 hata iletisi hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın
904427 Bir Office 2003 programını başlattığınızda "Norton AntiVirus 2005 onarım özelliğini desteklemiyor" hata iletisini alıyorsunuz (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
Microsoft virüsten koruma güvenlik bilgileri için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/security/portal

Dosyanıza virüs bulaşmış olup olmadığını denetlemek için

Virüsten koruma yazılımınızın en son sürümünün yüklü olduğu, imza dosyalarının güncel olduğu ve bu dosya dışındaki tüm dosyaları açabildiğiniz bir bilgisayarda bu sorunla karşılaşıyorsanız, dosyaya büyük olasılıkla bir virüs bulaşmıştır.

Dosyanıza bir virüs bulaşmışsa, sisteminizden dosyayı silmeniz gerekir. Dosya silinir silinmez onu yeniden oluşturabilir veya varsa bir yedeklemeden geri yükleyebilirsiniz.

Dosya bozulmuşsa

Dosya bozulmuşsa, virüsten koruma yazılımını veya etkilenen Office programı tarafından düzgün işlenemeyebilir. Bu nedenle, dosyayı yeniden kullanabilmek için kurtarmayı denemelisiniz. Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili yönergeler için, bu sorun oluştuğunda kullanmakta olduğunuz Office programı için listelenen makalelere bakın.

Not Tüm programların dosya kurtarma veya onarma becerisi yoktur.

Microsoft Excel

Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
827298 Excel 2007 ve Excel 2003'te kayıp bir çalışma kitabını veya çalışma kitabı sürümünü kurtarma (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
820741 Excel 2002 ve Excel 2003'te bozuk çalışma kitaplarından veriler nasıl kurtarılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
179871 Bozuk Excel 2000 çalışma kitaplarındaki verileri kurtarma yöntemleri (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

Microsoft PowerPoint

Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
927477 PowerPoint 2007'de bozuk sunularla ilgili sorunları giderme (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
826810 PowerPoint 2003 ve PowerPoint 2002'de bozuk sunularla ilgili sorunları giderme (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
207377 Bozuk PowerPoint 2000 sunularında nasıl sorun giderilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

Microsoft Word

Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
918429 Word 2007'de bozuk belgelerle ilgili sorunları giderme (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
826864 Bozuk Word belgelerinde nasıl sorun giderilir

Özellikler

Makale numarası: 835404 - Last Review: 10 Mayıs 2011 Salı - Gözden geçirme: 4.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Office Word 2007
 • Microsoft Office Outlook 2007
 • Microsoft Office PowerPoint 2007
 • Microsoft Office Excel 2007
 • Microsoft Office Publisher 2007
 • Microsoft Office Access 2007
 • Microsoft Office Outlook 2003
 • Microsoft Office PowerPoint 2003
 • Microsoft Office Publisher 2003
 • Microsoft Office Access 2003
 • Microsoft Excel 2002 Standard Edition
 • Microsoft Outlook 2002 Standard Edition
 • Microsoft PowerPoint 2002 Standard Edition
 • Microsoft Publisher 2002 Standard Edition
 • Microsoft Word 2002 Standard Edition
 • Microsoft Excel 2000 Standard Edition
 • Microsoft Outlook 2000 Standard Edition
 • Microsoft PowerPoint 2000 Standard Edition
 • Microsoft Publisher 2000 Standard Edition
 • Microsoft Word 2000 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbproductlink kbresolve kbtshoot kbopenfile kberrmsg KB835404

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com