Jaka to płyta główna?

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 835843 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Zwiń ten obrazekRozwiń ten obrazek
win98logo
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko
W tym artykule omówiono wiele narzędzi ułatwiających identyfikację płyty głównej w systemie Windows 98.

Jaka to płyta główna?

Zwiń ten obrazekRozwiń ten obrazek
network faq1

P: Czy istnieje sposób na zidentyfikowanie producenta i numeru modelu płyty głównej, jeżeli informacje tego typu nie są widoczne na płycie? Czy można pobrać jakiś program ułatwiający uzyskanie tego typu informacji?

Chciałbym przy okazji dowiedzieć się, czy aktualizacja systemu BIOS umożliwia uzyskanie dostępu do całego obszaru dysku twardego o pojemności 20 GB, a nie tylko do aktualnie dostępnych 7,99 GB?

O: Zazwyczaj wystarczy przyjrzeć się płycie głównej i odczytać z niej poszukiwane informacje, ale czasem nie uda się ich w ten sposób znaleźć. Należy wówczas wykorzystać inne źródła umożliwiające identyfikację płyty głównej. Do każdej płyty głównej przypisany jest ciąg identyfikujący system BIOS. Korzystając z tego identyfikatora, można ustalić nazwę producenta, pod warunkiem, że dysponuje się odpowiednimi narzędziami i dostępem do bazy danych zawierającej coś więcej niż same identyfikatory. W dalszej części artykułu omówiono procedurę, która może ułatwić uzyskanie poszukiwanych informacji.

Jeżeli przedstawiona metoda okaże się nieskuteczna, w celu odnalezienia odpowiednich informacji pozostaje uciec się do wpisania numerów podzespołów w wyszukiwarce na stronie http://search.msn.com. Trzeba wtedy jeszcze raz dokładnie przyjrzeć się płycie głównej i wynotować wszelkie widoczne na niej numery.

Wyszukiwanie informacji identyfikacyjnych

Zwiń ten obrazekRozwiń ten obrazek
network faq1

Identyfikacja płyty głównej bywa procesem długotrwałym i frustrującym, ale nie warto się poddawać, bo najczęściej poszukiwania przynoszą w końcu jakieś rezultaty.

1. Zainstaluj program SiSoft Sandra 2001, dostępny na stronie www.sisoftware.com, a następnie uruchom go i wybierz ikonę Mainboard Information. W sprzyjających okolicznościach program skutecznie odnajduje w systemie BIOS numer modelu i wyświetla go w górnym wierszu formularza. Jeżeli tak się nie stanie, wypróbuj dalsze metody...

2. BIOS Agent to niewielki program, dostępny w witrynie www.biosupgrades.com, ułatwiający identyfikację płyty głównej. W rzeczywistości zaprojektowano go do ułatwienia sprzedaży zamienników systemu BIOS, jednak tak się składa, że przy okazji odczytuje on ciąg identyfikujący dany system BIOS.

3. Pobierz i uruchom program BIOS Agent. Naciśnij przycisk Get BIOS Info, aby przeszukać system BIOS w poszukiwaniu żądanych informacji. Zapisz odszukany numer — identyfikator systemu BIOS (BIOS ID) — wraz z typem systemu BIOS (BIOS Type).

4. Zapisany numer możesz wykorzystać do przeszukania Internetu, jednak musisz liczyć się z uzyskaniem setek nieadekwatnych wyników wyszukiwania. Lepiej odwiedź witrynę www.motherboards.org, wybierz łącza Mobo Tools i Mobo ID Tools, a następnie wpisz zapisany numer w polu Find BIOS String ID.

5. Przy odrobinie szczęścia zostanie zwrócona nazwa producenta oraz łącze do odpowiedniej witryny sieci Web. Nie trać nadziei, jeżeli i na tym etapie nie odnajdziesz potrzebnych informacji. Dostępne jest jeszcze jedno narzędzie ułatwiające wyszukiwanie ulotnego ciągu identyfikatora systemu BIOS.

6. Kliknij łącze w tej witrynie, aby pobrać oprogramowanie CTBIOS. Choć narzędzie jest dostępne w niemieckiej wersji językowej, to odczytanie wyświetlanych przez nie informacji nie powinno być trudne. Jeżeli narzędzie poprawnie wykryje płytę główną, wyświetli również informacje dotyczące odpowiedniej witryny sieci Web.
Prawa autorskie lub licencję na ten materiał posiada firma Future Publishing Limited, należąca do grupy Future Network, UK 2004. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Właściwości

Numer ID artykułu: 835843 - Ostatnia weryfikacja: 7 maja 2004 - Weryfikacja: 3.2
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Windows 98 Standard Edition
  • Microsoft Windows 98 Second Edition
  • Microsoft Windows 98 Second Edition

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com