Podczas korzystania z funkcji Active Directory Users and Computers do wyświetlania właściwości dla użytkownika domeny na komputerze z systemem Windows XP nie jest wyświetlana karta telefonowania

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 837490 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Symptomy

Podczas korzystania z funkcji Active Directory Users and Computers do wyświetlenia właściwości użytkowników domeny Wnie ma karty. Ten problem występuje na użytkownika systemu Microsoft Windows XP komputer z Microsoft Windows Server 2003 Administration Tools zainstalowane. Jednak kiedy użyjesz sesji usług terminalowych do przeglądania przez użytkownika właściwości na komputerze z systemem Microsoft Windows Server 2003 W zostanie wyświetlona karta.

Rozwiązanie

Aby rozwiązać ten problem, należy zainstalować plik Adminpak.msi, wydanej z Windows Server 2003 Z dodatkiem Service Pack 1 (SP1). Aby uzyskać więcej informacji na temat instalowania plik Adminpak.msi odwiedź następującą witrynę firmy Microsoft w sieci Web:
http://technet2.microsoft.com/WindowsServer/en/Library/4dacb61b-7ddc-49be-a244-9ad70634f6bb1033.mspx
Ważne Aby zainstalować ten plik musi Odinstaluj plik Adminpak.msi, który jest aktualnie zainstalowany.

Obejście problemu

Aby obejść ten problem, należy otworzyć sesji usług terminalowych Aby połączyć się z kontrolerem domeny, a następnie zmodyfikuj właściwości użytkownika. Aby zrobić to, wykonaj następujące kroki:
  1. Kliknij przycisk Start, wskaż polecenie Wszystkie Programy, wskaż polecenie Akcesoria, wskaż polecenieKomunikacja, a następnie kliknij przycisk Pulpit zdalny Połączenia.
  2. W Komputer Wpisz nazwę Kontroler domeny, a następnie kliknij Łączenie z.
  3. Wpisz poświadczenia, a następnie kliknij przyciskOK.
  4. Na komputerze zdalnym kliknij przycisk Start, polecenie Aby Narzędzia administracyjne, a następnie kliknij przycisk Aktywne Katalog użytkowników i komputerów.
  5. W lewym okienku rozwiń domenę w przypadku gdy konto użytkownika chcesz wyświetlić znajduje się, a następnie kliknij przyciskUżytkownicy.
  6. W prawym okienku kliknij prawym przyciskiem myszy konto użytkownika, a następnie Kliknij przycisk Właściwości.

Stan

Microsoft potwierdziła, że jest to problem występujący w produktach firmy Microsoft, które są wymienione w sekcji "Dotyczy". Ten problem został po raz pierwszy rozwiązany w dodatku Service Pack 2 dla systemu Microsoft Windows XP.

Materiały referencyjne

Aby uzyskać więcej informacji, kliknij przycisk następujący numer artykułu w celu wyświetlenia tego artykułu z bazy wiedzy Microsoft Knowledge Base:
824684Opis standardowej terminologii używanej do opisywania Aktualizacji oprogramowania firmy Microsoft

Właściwości

Numer ID artykułu: 837490 - Ostatnia weryfikacja: 24 czerwca 2011 - Weryfikacja: 2.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Windows XP Professional
Słowa kluczowe: 
kbhotfixserver kbqfe kbfix kbbug kbserver kbactivedirectory kbprb kbmt KB837490 KbMtpl
Przetłumaczone maszynowo
WAŻNE: Ten artykuł nie został przetłumaczony przez człowieka, tylko przez oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego firmy Microsoft. Firma Microsoft oferuje zarówno artykuły tłumaczone przez ludzi, jak i artykuły tłumaczone maszynowo, dzięki czemu każdy użytkownik może uzyskać dostęp do całej zawartości bazy wiedzy Knowledge Base we własnym języku. Prosimy jednak pamiętać, że artykuły przetłumaczone maszynowo nie zawsze są doskonałe. Mogą zawierać błędy słownictwa, składni i gramatyki, przypominające błędy robione przez osoby, dla których język użytkownika nie jest językiem ojczystym. Firma Microsoft nie odpowiada za wszelkie nieścisłości, błędy lub szkody spowodowane nieprawidłowym tłumaczeniem zawartości oraz za wykorzystanie tej zawartości przez klientów. Oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego jest często aktualizowane przez firmę Microsoft.
Anglojęzyczna wersja tego artykułu to:837490

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com