Tanım ve .dll dosyasının açıklaması

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 87934 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
3.10 3.11
Windows
kbusage
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bir dinamik bağlantı kitaplığı (DLL) dosyası, program, kodu ve belirli görevleri gerçekleştirmek için gereken diğer kaynakları paylaşmasını sağlayan bir yürütülebilir dosyadır. Microsoft Windows, işlevleri ve Windows tabanlı programlar, Windows ortamında çalışmaya izin kaynakları içeren DLL dosyaları sağlar.

Daha fazla bilgi

Dll .dll uzantılı dosyalar çoğunlukla görünür; ancak bunlar aynı zamanda bir .exe veya diğer uzantısı olabilir. Örneğin, nesne bağlama ve Katıştırma (OLE) sürükleyip Windows ve diğer programları kullanma yordamlarına Shell.dll sağlar.

Kernel.exe, <a2>User.exe</a2> ve <a4>yazdırırken dll .exe uzantılı örnektir. Bunlar, kod, <a2>veri</a2> veya <a4>Windows işletim sisteminde çalışan programlara yordamlar sağlar. Örneğin, bu dosyalardan birini yeni bir pencere ekranda oluşturulduğunda, Programlar'ı kullanın "CreateWindow'u" işlevi sağlar.

Windows'da bir yüklenebilir da DLL sürücüsüdür. Bir programı açabilir, etkinleştirme, sorgu, devre dışı bırakmak ve DLL dosyasında yazılı yönerge bağlı sürücüyü kapatmak.

Dll dosyalarının Windows\System dizini Windows dizinindeki veya bir programın dizininde bulunabilir.

Bir program başlatılır ve kendi DLL dosyalarından biri eksik veya zarar görmüş, benzer bir hata iletisi alabilirsiniz: "xyz.dll bulunamıyor". Bir program güncel olmayan bir DLL dosyası veya eşleşmeyen DLL dosyaları ile başlatılırsa, "Çağrı tanımsız dynalink için" hata iletisi görüntülenebilir. Bu gibi durumlarda, DLL dosyasının olmalı alınan ve sırayla programın doğru çalışması doğru dizine yerleştirilir.

Bir DLL dosyasının kaynağı nasıl belirlenir


Sürüm numarası, şirket adı veya dosya hakkındaki diğer bilgileri belirlemek için <a0></a0>:
  1. Başlat ' ı tıklatın, Bul ' nın üzerine gelin ve sonra Dosya veya klasörler'i tıklatın.
  2. Dosya adı kutusuna, bulmak istediğiniz dosyanın adını yazın, örneğin "shell32.dll" (tırnak işaretleri olmadan), Yerel sabit diskler veya Bak kutusunda arama yapmak istediğiniz sürücü harfini tıklatın ve sonra Şimdi Bul'u tıklatın.
  3. Bulunan dosyalar listesinde dosyayı sağ tıklatın, Özellikler ' i tıklatın ve sonra sürüm sekmesini tıklatın.


Dosya bir Microsoft dosyası ise, dosyanın yeni bir kopyasını ayıklayın. Windows dosyalarını ayıklama hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Knowledge Base'de aşağıdaki makaleye bakın:
129605 MAKALEYI KIMLIĞI:
BAŞLıK: Nasıl özgün Sıkıştırılmış Windows dosyalarını ayıklamak

Sürüm sekmesinde başvurulan şirket adını Microsoft farklıysa, Yardım'ın için üreticiye başvurun.

Özellikler

Makale numarası: 87934 - Last Review: 18 Ocak 2007 Perşembe - Gözden geçirme: 1.3
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Windows 98 İkinci Sürüm
  • Microsoft Windows 98 Standard Edition
  • Microsoft Windows 95
  • Microsoft Windows 3.0 Standard Edition
  • Microsoft Windows 3.1 Standard Edition
  • Microsoft Windows Millennium Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbprod2web KB87934 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:87934

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com