Przy próbie zainstalowania systemu Windows XP z dodatkiem Service Pack 2 pojawia się komunikat o błędzie „Klucz produktu używany do instalacji systemu Microsoft Windows jest nieprawidłowy”

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 883254 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Symptomy

Przy próbie zainstalowania systemu Microsoft Windows XP z dodatkiem Service Pack 2 (SP2) może pojawić się następujący komunikat o błędzie:
Klucz produktu używany do instalacji systemu Microsoft Windows jest nieprawidłowy. Aby uzyskać więcej informacji o przyczynach pojawiania się tego komunikatu o błędzie i krokach, które należy wykonać, aby rozwiązać ten problem, odwiedź witrynę www.howtotell.com/xpsp2.

Przyczyna

Ten problem może wystąpić, jeśli klucz produktu używany do instalacji systemu Windows XP został uznany przez firmę Microsoft za nieprawidłowy.

Rozwiązanie

Aby uzyskać dostęp do usług aktualizacyjnych, takich jak Windows Update lub Aktualizacje automatyczne, należy zainstalować oryginalną kopię systemu Microsoft Windows. Jeśli jesteś użytkownikiem komputera w domu lub w firmie i nie masz umowy licencji zbiorczej z firmą Microsoft, prawdopodobnie jesteś ofiarą piractwa komputerowego. Jeśli komputer został zakupiony z preinstalowanym systemem Windows XP, skontaktuj się ze sprzedawcą lub producentem OEM, aby sprawdzić, czy zainstalowany system Windows jest oryginalny.

Aby zgłosić podejrzenie dotyczące pirackiego oprogramowania, odwiedź następującą witrynę firmy Microsoft w sieci Web:
http://www.microsoft.com/piracy/Reporting.mspx
Aby zakupić legalną wersję detaliczną produktu Windows XP, odwiedź lokalnego sprzedawcę lub następującą witrynę firmy Microsoft w sieci Web:
http://www.microsoft.com/products/info/default.aspx?View=22
Jeżeli nie mieszkasz w Stanach Zjednoczonych, skontaktuj się z przedstawicielstwem firmy Microsoft w swoim regionie. Aby zlokalizować odpowiednie przedstawicielstwo, odwiedź następującą witrynę firmy Microsoft w sieci Web:
http://www.microsoft.com/worldwide/
Klienci mający licencję zbiorczą firmy Microsoft na system Windows XP Professional, którzy zainstalowali ten system przy użyciu nieprawidłowego klucza produktu, powinni kliknąć następujący numer artykułu w celu wyświetlenia tego artykułu z bazy wiedzy Microsoft Knowledge Base:
328874 JAK: Zmienianie klucza produktu licencji zbiorowej na komputerze z systemem Windows XP z dodatkiem SP1

Właściwości

Numer ID artykułu: 883254 - Ostatnia weryfikacja: 29 maja 2006 - Weryfikacja: 2.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Windows XP Professional Service Pack 2 (SP2)
  • Microsoft Windows XP Home Edition Service Pack 2 (SP2)
  • Microsoft Windows XP Media Center Edition Service Pack 2 (SP2)
  • Microsoft Windows XP Tablet PC Edition Service Pack 2 (SP2)
Słowa kluczowe: 
kbtshoot kbprb KB883254

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com