"System nie mógł zalogować użytkownika" wyświetlany komunikat o błędzie podczas logowania się na komputerze z systemem Windows XP Professional za pomocą karty inteligentnej

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 891849 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Na tej stronie

Symptomy

Kiedy używać karty inteligentnej do logowania do systemu Microsoft Windows W przypadku komputera z systemem XP Professional nie logowania do sieci i następujący komunikat o błędzie:
System nie może zalogowanie. Serwer uwierzytelniający raportuje błąd (0xC00000BB). W przypadku więcej szczegółów można odnaleźć w dzienniku zdarzeń. Zgłoś ten błąd administrator systemu.

Przyczyna

Ten problem może wystąpić, gdy część nazwa użytkownika Nazwa główna użytkownika (Nazwa RFC822) nie pasuje niskopoziomowej nazwy logowania (nazwa konta SAM).

Na przykład, jeśli użytkownik zaloguje się z następującymi atrybuty, nie wystąpią problem:
sAMAccountName: jannowak
element userPrincipalName: johnsmith@contoso.com
Jednakże jeśli użytkownik zaloguje się z następującymi atrybutami po Zainstaluj dodatek SP2 dla systemu Windows XP będzie występować problem:
sAMAccountName: jannowak
element userPrincipalName: jsmith@contoso.com
Uwaga Ten problem może wystąpić dopiero po zainstalowaniu systemu Windows XP Dodatek Service Pack 2 (SP2).

Rozwiązanie

Informacje o poprawce

Obsługiwana poprawka jest dostępna w firmie Microsoft. Jednak ta poprawka jest przeznaczona do usunięcia tylko problemu opisanego w tym artykule. Tylko do systemów, w których występuje ten problem, należy zastosować tę poprawkę. Ta poprawka może być dodatkowo testowana. Jeśli dany system nie jest poważnie narażony na ten problem, firma Microsoft zaleca, aby poczekać na następną aktualizację oprogramowania zawierającą tę poprawkę.

Jeśli poprawka jest dostępna do pobrania, jest sekcja "Poprawka dostępna do pobrania" na początku tego artykułu z bazy wiedzy Knowledge Base. Ta sekcja nie jest wyświetlany, skontaktuj się z działem pomocy technicznej firmy Microsoft w celu uzyskania poprawki.

Uwaga Wystąpienia dodatkowych błędów lub konieczności rozwiązania problemu, należy utworzyć osobne zlecenie usługi. Zwykłe technicznej będą pobierane dodatkowych pytań i problemów, które nie kwalifikują się do tej poprawki. Aby uzyskać pełną listę numerów telefonów pomocy technicznej firmy Microsoft lub utworzyć osobne zlecenie usługi odwiedź następującą witrynę firmy Microsoft w sieci Web:
http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
Uwaga "Poprawka dostępna do pobrania" zawiera listę języków, dla których poprawka jest dostępna. Jeśli język nie jest widoczny, jest to, ponieważ poprawka nie jest dostępna dla danego języka.

Wymagania wstępne

Nie ma żadnych wymagań wstępnych dotyczących instalacji tej poprawki.

Informacje dotyczące ponownego uruchomienia

Nie trzeba ponownie uruchomić komputer po zastosowaniu to poprawki.

Informacje o zastępowaniu poprawek

Ta poprawka nie zastępuje nowsza poprawka.

Informacje dotyczące rejestru

Nie trzeba tworzyć ani modyfikować żadnych kluczy rejestru, aby włączyć wszystkie poprawki, które ten pakiet zawiera.

Informacje o pliku

Wersja anglojęzyczna tej poprawki ma atrybuty plików (lub nowsze) wymienione w poniższej tabeli. Daty i godziny odpowiadające tym plikom zostały podane skoordynowanego czasu uniwersalnego (UTC). Podczas przeglądania informacji o pliku są konwertowane na czas lokalny. Aby zobaczyć różnicę między czasem UTC i czasem lokalnym, należy użyć Strefa czasowa Karta w aplecie Data i godzina w Panelu sterowania.

System Windows XP Z dodatkiem Service Pack 1
Zwiń tę tabelęRozwiń tę tabelę
Nazwa plikuWersja plikuPlik rozmiarDataCzasPlatforma
Kerberos.dll5.1.2600.1891285,18425-Sie-200612: 21x 86
System Windows XP Z dodatkiem Service Pack 2
Zwiń tę tabelęRozwiń tę tabelę
Nazwa plikuWersja plikuPlik rozmiarDataCzasPlatforma
Kerberos.dll5.1.2600.2573294,91211-Sty-200501: 01x 86

Stan

Microsoft potwierdziła, że jest to problem występujący w produktach firmy Microsoft, które są wymienione w sekcji "Dotyczy".

Więcej informacji

Aby uzyskać dodatkowe informacje, kliknij przycisk następujący numer artykułu w celu wyświetlenia tego artykułu z bazy wiedzy Microsoft Knowledge Base:
824684Opis standardowej terminologii używanej do opisywania aktualizacji oprogramowania firmy Microsoft
Uwaga: Niniejszy artykuł, przeznaczony do „SZYBKIEJ PUBLIKACJI”, został utworzony bezpośrednio przez organizację pomocy technicznej firmy Microsoft. Zawarte w nim informacje są udostępniane „w stanie takim, w jakim są” w odpowiedzi na pojawiające się problemy. W wyniku przyspieszonego trybu udostępniania materiały mogą zawierać błędy typograficzne i mogą zostać poprawione w dowolnym momencie bez uprzedzenia. Więcej informacji można znaleźć w Warunkach użytkowania.

Właściwości

Numer ID artykułu: 891849 - Ostatnia weryfikacja: 24 czerwca 2011 - Weryfikacja: 2.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Windows XP Professional
Słowa kluczowe: 
kbautohotfix kbqfe kbhotfixserver kberrmsg kbwinxppresp3fix kbfix kbbug kbmt KB891849 KbMtpl
Przetłumaczone maszynowo
WAŻNE: Ten artykuł nie został przetłumaczony przez człowieka, tylko przez oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego firmy Microsoft. Firma Microsoft oferuje zarówno artykuły tłumaczone przez ludzi, jak i artykuły tłumaczone maszynowo, dzięki czemu każdy użytkownik może uzyskać dostęp do całej zawartości bazy wiedzy Knowledge Base we własnym języku. Prosimy jednak pamiętać, że artykuły przetłumaczone maszynowo nie zawsze są doskonałe. Mogą zawierać błędy słownictwa, składni i gramatyki, przypominające błędy robione przez osoby, dla których język użytkownika nie jest językiem ojczystym. Firma Microsoft nie odpowiada za wszelkie nieścisłości, błędy lub szkody spowodowane nieprawidłowym tłumaczeniem zawartości oraz za wykorzystanie tej zawartości przez klientów. Oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego jest często aktualizowane przez firmę Microsoft.
Anglojęzyczna wersja tego artykułu to:891849

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com