Po opublikowaniu certyfikatu w usłudze Active Directory na komputerze z systemem Windows XP, że odnowienie wystawić certyfikat usługi Active Directory magazynu certyfikatów puste

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 903930 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Symptomy

Próbujesz zarządzać za pomocą funkcji autorejestrowania cykl życia użytkownika urząd certyfikacji firmy Microsoft System Windows XP na komputerze. Po opublikowaniu certyfikat w aktywnych Usługa katalogowa Directory odnawiania certyfikatów może opuścić usługi Active Directory Magazyn certyfikatów jest pusty.

Przyczyna

Ten problem występuje, gdy funkcja autorejestrowania usuwa stary certyfikat z usługi Active Directory bez publikowania nowego certyfikatu. Ten problem występuje podczas odnawiania certyfikatu w niektórych szczególnych okoliczności.

Rozwiązanie

Informacje o poprawce

Obsługiwana poprawka jest dostępna w firmie Microsoft. Jednak ta poprawka jest przeznaczona do usunięcia tylko problemu opisanego w tym artykule. Tylko do systemów, w których występuje ten problem, należy zastosować tę poprawkę. Ta poprawka może być dodatkowo testowana. Jeśli dany system nie jest poważnie narażony na ten problem, firma Microsoft zaleca, aby poczekać na następną aktualizację oprogramowania zawierającą tę poprawkę.

Jeśli poprawka jest dostępna do pobrania, jest sekcja "Poprawka dostępna do pobrania" na początku tego artykułu z bazy wiedzy Knowledge Base. Ta sekcja nie jest wyświetlany, skontaktuj się z działem pomocy technicznej firmy Microsoft w celu uzyskania poprawki.

Uwaga Wystąpienia dodatkowych błędów lub konieczności rozwiązania problemu, należy utworzyć osobne zlecenie usługi. Zwykłe technicznej będą pobierane dodatkowych pytań i problemów, które nie kwalifikują się do tej poprawki. Aby uzyskać pełną listę numerów telefonów pomocy technicznej firmy Microsoft lub utworzyć osobne zlecenie usługi odwiedź następującą witrynę firmy Microsoft w sieci Web:
http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
Uwaga "Poprawka dostępna do pobrania" zawiera listę języków, dla których poprawka jest dostępna. Jeśli język nie jest widoczny, jest to, ponieważ poprawka nie jest dostępna dla danego języka.

Wymagania wstępne

Musi mieć dodatku Service Pack 1 (SP1) dla systemu Windows XP lub Windows XP Service Pack 2 (SP2) przed instalacją tej poprawki.

Wymaganie dotyczące ponownego uruchomienia

Po zastosowaniu tej poprawki należy ponownie uruchomić komputer.

Informacje o zastępowaniu poprawek

Ta poprawka nie zastępuje żadnych innych poprawek.

Informacje o pliku

Wersja anglojęzyczna tej poprawki ma plik atrybuty (lub nowsze) wymienione w poniższej tabeli. Daty i godziny odpowiadające tym plikom są wyświetlane w formacie uniwersalnego czasu (UTC). Podczas przeglądania informacji o pliku są konwertowane na czas lokalny. Aby ró?nic? mi?dzy czasem UTC i czasem lokalnym, należy użyć Czas Strefy Karta w narzędziu Data i godzina w formancie. Panel.
System Windows XP z dodatkiem Service Pack 1
Zwiń tę tabelęRozwiń tę tabelę
Nazwa plikuWersja plikuPlik rozmiarDataCzasPlatforma
Pautoenr.dll5.1.2600.17225888029-Lip-200521: 03x 86
System Windows XP z dodatkiem Service Pack 2
Zwiń tę tabelęRozwiń tę tabelę
Nazwa plikuWersja plikuPlik rozmiarDataCzasPlatforma
Pautoenr.dll5.1.2600.272862,97629-Lip-200520: 55x 86

Obejście problemu

Aby obejść ten problem, Pobierz certyfikat z Urząd certyfikacji (CA), a następnie opublikować certyfikat w aktywnych Katalog.

Aby uzyskać więcej informacji dotyczących sposobu pobierania certyfikatu z urzędu Microsoft Windows Server 2003, odwiedź następującą sieci Web firmy Microsoft Witryna:
http://technet2.microsoft.com/WindowsServer/en/Library/448dc9ee-eec5-4229-a6e5-64653bc4e1531033.mspx
Aby uzyskać więcej informacji dotyczących sposobu pobierania certyfikatów z Microsoft urzędu certyfikacji systemu Windows 2000, odwiedź następującą witrynę firmy Microsoft w sieci Web:
http://technet2.microsoft.com/WindowsServer/en/Library/71284504-7cf5-4a8e-bc76-b138e64de7d81033.mspx
Aby uzyskać więcej informacji o sposobach publikowania certyfikatu w aktywnej Katalog na komputerze z systemem Windows Server 2003, odwiedź witrynę Witryny sieci Web firmy Microsoft:
http://technet2.microsoft.com/WindowsServer/en/Library/c25f57b0-5459-4c17-bb3f-2f657bd23f781033.mspx?mfr=true
http://technet2.microsoft.com/WindowsServer/en/Library/051bbb3a-a5f4-46ef-827d-4b68ee0610b61033.mspx
Aby uzyskać więcej informacji o sposobach publikowania certyfikatu w aktywnej Katalog na komputerze z systemem Windows 2000 można znaleźć w następujących sieci Web firmy Microsoft Witryna:
http://www.microsoft.com/Windows/windows2000/en/advanced/help/sag_CSprocsPol_PubAD.htm

Stan

Microsoft potwierdziła, że jest to problem występujący w produktach firmy Microsoft, które są wymienione w sekcji "Dotyczy".

Więcej informacji

Aby uzyskać więcej informacji na temat autorejestrowanie certyfikatów w System Windows XP, odwiedź następującą witrynę firmy Microsoft w sieci Web:
http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb456981.aspx
Dla więcej informacji, kliknij następujący numer artykułu w celu wyświetlenia Bazy wiedzy Microsoft Knowledge Base:
824684Opis standardowej terminologii używanej do opisywania aktualizacji oprogramowania firmy Microsoft
Uwaga: Niniejszy artykuł, przeznaczony do „SZYBKIEJ PUBLIKACJI”, został utworzony bezpośrednio przez organizację pomocy technicznej firmy Microsoft. Zawarte w nim informacje są udostępniane „w stanie takim, w jakim są” w odpowiedzi na pojawiające się problemy. W wyniku przyspieszonego trybu udostępniania materiały mogą zawierać błędy typograficzne i mogą zostać poprawione w dowolnym momencie bez uprzedzenia. Więcej informacji można znaleźć w Warunkach użytkowania.

Właściwości

Numer ID artykułu: 903930 - Ostatnia weryfikacja: 24 czerwca 2011 - Weryfikacja: 2.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Windows XP Professional
  • Microsoft Windows XP Home Edition
Słowa kluczowe: 
kbautohotfix kbwinxpsp2fix kbwinxppresp2fix kbfix kbbug kbhotfixserver kbqfe kbmt KB903930 KbMtpl
Przetłumaczone maszynowo
WAŻNE: Ten artykuł nie został przetłumaczony przez człowieka, tylko przez oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego firmy Microsoft. Firma Microsoft oferuje zarówno artykuły tłumaczone przez ludzi, jak i artykuły tłumaczone maszynowo, dzięki czemu każdy użytkownik może uzyskać dostęp do całej zawartości bazy wiedzy Knowledge Base we własnym języku. Prosimy jednak pamiętać, że artykuły przetłumaczone maszynowo nie zawsze są doskonałe. Mogą zawierać błędy słownictwa, składni i gramatyki, przypominające błędy robione przez osoby, dla których język użytkownika nie jest językiem ojczystym. Firma Microsoft nie odpowiada za wszelkie nieścisłości, błędy lub szkody spowodowane nieprawidłowym tłumaczeniem zawartości oraz za wykorzystanie tej zawartości przez klientów. Oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego jest często aktualizowane przez firmę Microsoft.
Anglojęzyczna wersja tego artykułu to:903930

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com