Microsoft Dynamics CRM 3. 0'daki "Win kayıp ayrıntıları rakip" raporu yazdırdığınızda, satış aşamasını değer boştur.

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 913084 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bu makalede açıklanan düzeltme Microsoft Dynamics CRM'nin Çince veya Japonca sürümleri için kullanılamaz.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Microsoft Dynamics CRM 3. 0'da bir fırsat varlığı için bir satış işlemi iş akışı kuralı oluşturun. Farklı düzeylere fırsat satış aşamasını değiştirmek ve sonra Rakip Kazanma zarar ayrıntı raporu yazdırın. Raporu yazdırdığınızda, satış aşamasını boş değerlerdir.

Çözüm

Düzeltme bilgileri

Desteklenen bir düzeltme Microsoft'tan edinilebilir. Ancak bu düzeltmenin, yalnızca bu makalede anlatılan sorunu gidermesi amaçlanmıştır. Bu düzeltmeyi yalnızca bu sorunla karşılaşan sistemlere uygulayın. Bu düzeltme ek sınamaya tabi olabilir. Bu nedenle, bu sorun nedeniyle önemli ölçüde etkilenmediyseniz, bu düzeltmeyi içeren bir sonraki yazılım güncelleştirmesini beklemeniz önerilir.

Düzeltme karşıdan yüklenebilir ise bu Bilgi Bankası makalesinin başında "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" bölümü bulunur. Bu bölüm görünmüyorsa, düzeltmeyi edinmek üzere Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek ekibine başvurun.

Not Ek sorunlar oluşursa veya tüm sorun giderme işlemi gerekmiyorsa, ayrı bir hizmet isteği oluşturmanız gerekebilir. Ek destek sorularına ve bu düzeltme için geçerli olmayan sorunlara normal destek ücretleri uygulanır. Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek telefon numaralarının tam listesi veya ayrı bir hizmet isteği oluşturmak için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
Not "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" formunda, düzeltmenin kullanılabilir olduğu diller görüntülenir. Kendi dilinizi görmüyorsanız, bunun nedeni bu düzeltme, seçtiğiniz dil için kullanılamaz.

ÖNKOŞULLAR

Herhangi bir önkoşul bulunmamaktadır.

Kaldırma bilgileri

Düzeltmeyi kaldırmak için <a0></a0>, özgün raporu yeniden yüklemek için "Yükleme bilgileri" bölümündeki adımları izleyin.

Yeniden başlatma gereksinimi

Düzeltmeyi yükledikten sonra istenirse, bilgisayarı yeniden başlatın.

DOSYA BİLGİLERİ

Bu düzeltmenin İngilizce sürümü, aşağıdaki tabloda listelenen dosya özniteliklerine (veya daha yeni dosya özniteliklerine) sahiptir. Bu dosyaların tarihleri ve saatleri Koordinatlı Evrensel Saat'e (UTC) göre listelenir. Dosya bilgilerini görüntülediğinizde yerel saate dönüştürülür. UTC ve yerel saat arasındaki farkı bulmak için <a0></a0>, Denetim Masası'ndaki Tarih ve Saat aracında saat dilimi sekmesini kullanın.Sunucu
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Dosya AdıDosya SürümüDosya BoyutuTARİHSAAT
Rakip kazanç kayıp ayrıntıları.rdlUygulanamaz80,23217 Oca 200608: 22

Yükleme bilgileri

Bu düzeltmeyi kendi kendine ayıklanan paket dosyası içerir. Paket dosya içeriğini ayıklamak için sonra Microsoft Dynamics CRM Web istemcisinde Rakip Kazanma zarar ayrıntılı rapor yüklemek için şu adımları izleyin:
  1. Rakip Kazanma zarar Details.rdl raporu ayıklanan dosyayı Microsoft Dynamics CRM Web istemcisinde C:\ klasörüne kopyalayın.
  2. Çalışma alanı ' nı tıklatın ve ardından Raporlar ' ı tıklatın.
  3. Kategori listesinde Gizli raporlar ' ı tıklatın.
  4. Varlık listesinde Rakip ' ı tıklatın. Rakip Kazanma kayıp ayrıntıları rapor artık kullanılabilir durumdadır.
  5. Ek eylemler ' ı tıklatın ve sonra Raporu Düzenle'yi tıklatın.
  6. Rapora: Rakip Kazanma kayıp Ayrıntıları penceresinde, Dosya için Rapor türü ayarlayın ve sonra da <a2>Gözat</a2>'ı tıklatın.
  7. 1. Adımda kopyaladığınız rapor bulun ve sonra Kaydet ve Kapat'ı tıklatın.

Daha fazla bilgi

Microsoft yazılım güncelleştirmelerini tanımlamak için kullanılan terminoloji hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
824684Microsoft yazılım güncelleştirmelerini açıklamak için kullanılan standart terminolojinin açıklaması
887283Microsoft Business Solutions CRM yazılım düzeltmesi ve güncelleştirme paketi adlandırma standartları

Özellikler

Makale numarası: 913084 - Last Review: 13 Eylül 2006 Çarşamba - Gözden geçirme: 1.8
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft CRM 3.0
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbautohotfix kbprint kbmbsworkflow kbmbsmigrate kbqfe kbhotfixserver KB913084 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:913084

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com