Windows XP'de güç düzenleri için bir grup ilkesi nesnesi oluşturmak için Powercfg.exe nasıl kullanılır

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 915160 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Giriş

Bu makalede, adım adım işlemler için etki alanı ortamında Grup ilkesi bir güç şeması oluşturmak için Microsoft Windows XP'deki Powercfg.exe dosyası nasıl kullanılır.

Daha fazla bilgi

Varsayılan olarak, yönetici hakları ve izinleri olmayan kullanıcılar, güç düzeninin ayarlarını değiştiremez. Güç düzenleri program hem de kullanıcı ve makine başına ayarlarını değiştirir. Makine başına ayarlarını değiştirmek için <a0></a0>, yönetici hakları ve izinleri olmalıdır. Makine başına ayarlarını belirlemek için başarısızlık, kaydedilmiş kullanıcı ayarlarının engeller.

Bu nedenle, yönetici hakları ve izinleri olan bir kullanıcıysanız ve güç düzeninin ayarlarını değiştirmek için Windows XP'DEKI güç düzenleri programı kullanmayı deneyin, aşağıdaki hata iletisini alırsınız:
Güç ilkesi Yöneticisi etkin ilkeyi kuramıyor. Erişim reddedildi.

Güç düzeninin ayarlarını değiştirmek için bir grup ilkesi nesnesi oluşturma

Güç düzeninin ayarlarını değiştirmek için bir grup ilkesi nesnesi oluşturmak için <a0></a0>, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Etki alanı denetleyicisinde Powercfg.exe dosyayı NETLOGON paylaşımına kopyalayın.
  • Varsayılan olarak, Powercfg.exe dosyası, Windows 2003 tabanlı bir bilgisayarda <a1>%systemroot%</a1> \System32 klasöründe bulunur.
  • Varsayılan olarak, NETLOGON paylaşılan klasörüne sırasında %systemroot% \Sysvol\Sysvol\ Domain_DNS_name \KomutDosyaları Windows Server 2003 tabanlı bir bilgisayarda bulunur.
 2. Başlat ' ı tıklatın, Çalıştır ' ı tıklatın, dsa.msc yazın ve Tamam ' ı tıklatın. Bu başlatır Active Directory Kullanıcıları ve bilgisayarları ek bileşenini.
 3. Active Directory Kullanıcıları ve bilgisayarları iletişim kutusunda, etki alanı kapsayıcısını sağ tıklatın ve sonra da Properties ' i tıklatın.
 4. Grup ilkesi</a0> sekmesinde, Yeni ' yi tıklatın.
 5. Güç yapılandırma ilkesi ' ni yazın ve ENTER tuşuna basın.
 6. Düzenle ' yi tıklatın.
 7. Kullanıcı Yapılandırması altında Windows Ayarları ' nı genişletin ve sonra komut dosyaları ' nı tıklatın.
 8. Sağ bölmede, oturum açma ' yı çift tıklatın ve sonra da Dosyaları göster'i tıklatın. Kullanıcı \Scripts\Logon klasörü görünür ’s.
 9. Kullanıcının Scripts\Logon klasöründe, kullanıcının bilgisayarda güç düzeni ayarları, yeni bir toplu iş dosyası oluşturun. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
  1. Dosya ' yı tıklatın, Yeni'yi tıklatın ve Metin belgesi</a1>'ı tıklatın.
  2. PowerConfig.bat yazın ve ENTER tuşuna basın.
  3. Yeniden Adlandır iletişim kutusunda, Evet ' i tıklatın.
  4. PowerConfig.bat'ı sağ tıklatın ve sonra da <a2>Düzenle</a2>'yi tıklatın.
  5. Bir Dosya Aç - Güvenlik Uyarısı, Çalıştır iletişim kutusu görüntülenirse,'ı tıklatın.
  6. Toplu iş dosyasında aşağıdaki komutları yazın:
   @echo off
   net use x: \\domain_DNS_name\netlogon
   x:
   powercfg.exe /change "always on" /monitor-timeout-ac 20
   powercfg.exe /SETACTIVE "always on"
   c:
   net use x: /delete
   
   Not toplu iş dosyasında kullanılan domain_DNS_name terimi, etki alanı denetleyicisinin DNS adı için bir yer tutucudur.
  7. Dosya ' yı tıklatın, Çıkış ' ı tıklatın ve sonra Evet ' i tıklatın.
 10. Scripts\Logon klasörü kapatın.
 11. Oturum açma özellikleri iletişim kutusundaki Ekle ' yi tıklatın, Gözat ' ı tıklatın, PowerConfig.bat çift tıklatın ve sonra iki kez Tamam ' ı tıklatın.
 12. Bilgisayar Yapılandırması altında Windows Ayarları ' nı genişletin, Güvenlik ayarları ' nı genişletin ve sonra Yerel ilkeleri ' ni genişletin.
 13. Kullanıcı hakları ataması ' nı tıklatın ve sistemi kapat ' ı çift tıklatın.
 14. Içinde Sistem Özellikleri'ne Kapat iletişim kutusunda, kullanıcı ya da Grup Ekle'yi tıklatın kullanıcı ve grup adları kutusunda, kullanıcının etki alanı adını ve hesap adını yazın ve sonra da iki kez Tamam ' ı tıklatın.
 15. Bilgisayar Yapılandırması altında Windows Ayarları ' nı genişletin, Güvenlik ayarları ' nı genişletin ve kayıt defteri</a1>'ı tıklatın.
 16. Grup ilkesi Nesne Düzenleyicisi iletişim kutusunda, Eylem ' i tıklatın ve sonra Anahtar Ekle'yi tıklatın.
 17. Seçili anahtar) kutusunda, aşağıdaki girdiyi yazın ve Tamam ' ı tıklatın:
  MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Controls Folder\PowerCfg
 18. Ekle ' yi tıklatın <a2>Seçilecek nesne adlarını girin</a2> kutusuna kullanıcı hesabının adını yazın ve sonra da iki kez Tamam ' ı tıklatın.
 19. Nesne Ekle iletişim kutusunda, <a1>Yapılandır</a1> Bu anahtar'ı tıklatın, Propagate devralınabilen izinleri tüm alt'ı tıklatın ve sonra Tamam ' ı tıklatın.
 20. Grup ilkesi Nesne Düzenleyicisi, Eylem ' i tıklatın ve sonra Anahtar Ekle'yi tıklatın.
 21. Seçili anahtar) kutusunda, aşağıdaki girdiyi yazın ve Tamam ' ı tıklatın:
  USERS\.DEFAULT\Control Panel\PowerCfg
 22. Ekle ' yi tıklatın, kullanıcı hesabının adı <a2>Seçilecek nesne adlarını girin</a2> kutusuna yazın ve sonra iki kez Tamam ' ı tıklatın.
 23. Nesne Ekle iletişim kutusunda, <a1>Yapılandır</a1> Bu anahtar'ı tıklatın, Propagate devralınabilen izinleri tüm alt'ı tıklatın ve sonra Tamam ' ı tıklatın.
 24. Grup ilkesi Nesne Düzenleyicisi iletişim kutusunda Dosya ' yı tıklatın ve sonra Çıkış ' ı tıklatın.
 25. Etki alanı kapsayıcısının Özellikler iletişim kutusunda, <a3>Tamam</a3>'ı tıklatın.
 26. Active Directory Kullanıcıları ve bilgisayarları iletişim kutusunda Dosya ' yı tıklatın ve sonra Çıkış ' ı tıklatın.
Not Kullanıcı için aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarlarının yazma iznine sahip olmalıdır:
 • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Controls Folder\PowerCfg
 • HKEY_ USERS\.DEFAULT\Control Panel\PowerCfg

Not Kullanıcı, kullanıcı bilgisayara oturum açtığında ilk kez, diğer haklara ve izinlere etkin duruma değil çünkü ilke başarısız olur. Kullanıcı bilgisayara oturum açtığında, ikincisinde ise, ilke uygulanır ve kullanıcının güç düzeninin ayarlarını değiştirme iznine sahip.

Kullanıcı erişim için güç ayarlarını yapılandırın.

Oturum açma toplu iş dosyası tarafından değiştirilmiş ayarları değiştirme izni vermemek için <a0></a0>, PowerCfg.cpl dosyasına kullanıcı erişimini yapılandırın. Görüntülemek veya güç ayarlarını değiştirmek için Denetim Masası'ndaki Güç seçenekleri uzantısı açmak kullanıcının izin reddedemez. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Çalıştır ' ı tıklatın, dsa.msc yazın ve Tamam ' ı tıklatın. Bu başlatır Active Directory Kullanıcıları ve bilgisayarları ek bileşenini.
 2. Active Directory Kullanıcıları ve bilgisayarları iletişim kutusunda, etki alanı kapsayıcısını sağ tıklatın ve sonra da Properties ' i tıklatın.
 3. Bilgisayar Yapılandırması altında Windows Ayarları ' nı genişletin ve sonra da Dosya sistemi ' ni tıklatın.
 4. Grup ilkesi Nesne Düzenleyicisi iletişim kutusunda, Eylem ' i tıklatın ve Dosya Ekle</a1>'ı tıklatın.
 5. Dosya veya klasör Ekle iletişim kutusundaki %SystemRoot%\system32\powercfg.cpl <a2>Klasör</a2> kutusuna yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
 6. Ekle ' yi tıklatın <a2>Seçilecek nesne adlarını girin</a2> kutusuna kullanıcı hesabının adını yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
 7. Izinler, kullanıcı adı için erişim izni grup için Tam Denetim izni verme onay kutusunu tıklatıp seçin ve Tamam ' ı tıklatın.
 8. Güvenlik iletişim kutusunda Evet ' i tıklatın.
 9. Nesne Ekle iletişim kutusunda, <a1>yapılandırma</a1> Bu anahtar,'ı tıklatın sonra yay devralınabilen izinleri tüm alt'ı tıklatın ve sonra Tamam ' ı tıklatın.

Referanslar

Güç düzenleri'ni kullanma hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
324347Windows Server 2003'te Powercfg.exe nasıl kullanılır
913622Windows XP tabanlı bir bilgisayarda güç düzeni seçenekleri kullanılamıyor

Özellikler

Makale numarası: 915160 - Last Review: 28 Eylül 2007 Cuma - Gözden geçirme: 2.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbhowto kbconfiguration KB915160 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:915160

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com