E-posta adresi, e-posta etkinliği ayrıntı formundaki Microsoft Dynamics CRM 3. 0'daki <a1>Kimden</a1> alanındaki çözülmeyen

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 915413 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Önemli Bu makale, kayıt defterini düzenlemeyle ilgili bilgi içerir. Kayıt defterini değiştirmeden önce yedeklemeyi unutmayın. Bir sorun çıkması durumunda kayıt defterini nasıl geri yükleyeceğinizi bildiğinizden emin olun. Kayıt defterini yedekleme, geri yükleme ve değiştirme hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makaleyi inceleyin:
256986Microsoft Windows Kayıt Defteri'nin Açıklaması
Bu makalede açıklanan düzeltme Microsoft Dynamics CRM'nin Çince veya Japonca sürümleri için kullanılamaz.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

E-posta adresi, Kimden alanındaki e-posta aktivitesi ayrıntı formu Microsoft Dynamics CRM 3. 0'daki çözülmeyen. Ancak, e-posta aktivitesi Geçmiş sekmesinde ilgili kişinin veya hesabın görünmüyor. Microsoft Dynamics CRM'DE bir kişiden veya bir müşteri adayı dönüştürülmüş bir hesaptan e-posta iletisi aldığınızda, bu sorun oluşur. Varolan bir Microsoft Dynamics CRM ilgili kişi veya hesabın e-posta iletisi gönderdiğinizde, e-posta adresini ilgili kişi veya firma kaydını gidermez. Microsoft Dynamics CRM'DE e-posta iletisini görüntülediğinizde, aşağıdaki hata iletisini alırsınız:
Gönderenin e-posta adresi sistemdeki bir kayda çözülemedi. En az bir alıcı sistemdeki bir kayda çözülemedi.

Neden

Microsoft Dynamics CRM'DE bir yinelenen e-posta adresine sahip bir varlıktan e-posta iletisi alırsanız, bu sorun oluşur. Örneğin, bir e-posta adresini birisi@microsoft.com bir kişiden bir e-posta iletisi alırsanız, bu sorun oluşur ve Microsoft Dynamics CRM'de var olan bir kullanıcı bir e-posta adresini birisi@microsoft.com de vardır..
Not Bu sorun, genellikle başka bir varlığa Microsoft Dynamics CRM'de müşteri adayı dönüştürme ortaya çıkar. Bu durumda, aynı e-posta adresi, her iki kayıt yok.

Çözüm

Düzeltme bilgileri

Desteklenen bir düzeltme Microsoft'tan edinilebilir. Ancak bu düzeltmenin, yalnızca bu makalede anlatılan sorunu gidermesi amaçlanmıştır. Bu düzeltmeyi yalnızca bu sorunla karşılaşan sistemlere uygulayın. Bu düzeltme ek sınamaya tabi olabilir. Bu nedenle, bu sorun nedeniyle önemli ölçüde etkilenmediyseniz, bu düzeltmeyi içeren bir sonraki yazılım güncelleştirmesini beklemeniz önerilir.

Düzeltme karşıdan yüklenebilir ise bu Bilgi Bankası makalesinin başında "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" bölümü bulunur. Bu bölüm görünmüyorsa, düzeltmeyi edinmek üzere Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek ekibine başvurun.

Not Ek sorunlar oluşursa veya tüm sorun giderme işlemi gerekmiyorsa, ayrı bir hizmet isteği oluşturmanız gerekebilir. Ek destek sorularına ve bu düzeltme için geçerli olmayan sorunlara normal destek ücretleri uygulanır. Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek telefon numaralarının tam listesi veya ayrı bir hizmet isteği oluşturmak için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
Not "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" formunda, düzeltmenin kullanılabilir olduğu diller görüntülenir. Kendi dilinizi görmüyorsanız, bunun nedeni bu düzeltme, seçtiğiniz dil için kullanılamaz.

DOSYA BİLGİLERİ

Bu düzeltmenin İngilizce sürümü, aşağıdaki tabloda listelenen dosya özniteliklerine (veya daha yeni dosya özniteliklerine) sahiptir. Bu dosyaların tarihleri ve saatleri Koordinatlı Evrensel Saat'e (UTC) göre listelenir. Dosya bilgilerini görüntülediğinizde yerel saate dönüştürülür. UTC ve yerel saat arasındaki farkı bulmak için <a0></a0>, Denetim Masası'ndaki Tarih ve saat öğesinde saat dilimi sekmesini kullanın.
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Dosya AdıDosya SürümüDosya BoyutuTARİHSAATPlatform
Crmnativeinteropproxy.dll3.0.5300.11543,398,48002 Haz 200600: 41X86

Yükleme bilgileri

Uyarı Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni veya başka bir yöntemi kullanarak kayıt defterini hatalı olarak değiştirirseniz önemli sorunlar oluşabilir. Bu sorunlar, işletim sistemini yeniden yüklemenizi gerektirebilir. Microsoft bu sorunların çözülebileceğini garanti etmemektedir. Kayıt defterini kendi sorumluluğunuzda değiştiriniz.Bu düzeltmeyi Microsoft Dynamics CRM 3. 0'ın sunucu bileşenleri çalışan bilgisayarlara yükleyin.Bu düzeltmeyi etkinleştirmek için <a0></a0>, aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Microsoft CRM sunucusunda, Başlat ' ı tıklatın, Çalıştır ' ı tıklatın, regedit yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
  2. Bulun ve sonra da aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarını seçin:
    HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\MSCRM
  3. Düzen menüsünden Yeni ' nin üzerine gidin ve DWORD değeri ' ni tıklatın.
  4. DisableSenderMultiMatching yazın ve ENTER tuşuna basın.
  5. DisableSenderMultiMatching ' ı sağ tıklatın ve sonra Değiştir ' i tıklatın.
  6. Değer verisi kutusuna 1 girin ve Tamam ' ı tıklatın.
  7. Dosya menüsünden Çıkış ' ı tıklatın.
Not 1 Değeri, bir yinelenen e-posta adresi varsa, e-posta adresini çözümlemek, Microsoft CRM etkinleştirir. Ilk olarak çözümlenen e-posta adresi, e-posta iletisinin Kimden alanında görünür ve, kullanılan adrestir.

ÖNKOŞULLAR

Bu düzeltmeyi uygulayabilmeniz için Microsoft Dynamics CRM 3.0 yüklü olmalıdır.

Yeniden başlatma gereksinimi

Düzeltmeyi yükledikten sonra istenirse, bilgisayarı yeniden başlatın.

Kaldırma bilgileri

Microsoft Dynamics CRM 3.0 çalıştıran bir bilgisayardan bu düzeltmeyi kaldırmak için <a0></a0>, Denetim Masası'ndaki Program Ekle veya Kaldır'ı kullanın.

Pratik Çözüm

Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için <a0></a0>, e-posta aktivitesi ayrıntı formu Kimden alanındaki e-posta adresini el ile çözün. Ancak, ilgili kişi veya firmayı aldığınız her bir sonraki e-posta iletisinin Kimden alanındaki e-posta aktivitesi ayrıntı formu çözümlenemeyen e-posta adresi gerekir.

Daha fazla bilgi

Microsoft yazılım güncelleştirmelerini tanımlamak için kullanılan terminoloji hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
824684Microsoft yazılım güncelleştirmelerini açıklamak için kullanılan standart terminolojinin açıklaması
887283Microsoft Business Solutions CRM yazılım düzeltmesi ve güncelleştirme paketi adlandırma standartları

Özellikler

Makale numarası: 915413 - Last Review: 5 Şubat 2007 Pazartesi - Gözden geçirme: 3.4
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft CRM 3.0
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbautohotfix kbmbsemail kbhotfixserver kbqfe kbmbsmigrate KB915413 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:915413

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com