Aplikacja zgodności Toolkit (ACT) firmy Microsoft nie można rejestrować szczegółowe wpisy dziennika AKTU w pliku dziennika na komputerze z systemem Windows XP z dodatkiem Service Pack 2

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 917140
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Symptomy

Komputer z systemem Microsoft Windows XP z dodatkiem Service Pack 2 (SP2). Po uruchomieniu aplikacji firmy Microsoft Zestaw narzędzi do sprawdzania zgodności (ACT) 4.1 na tym komputerze szczegółowe ACT wpisy dziennika nie może być rejestrowane w AKCIE plik dziennika. Niektóre wpisy dziennika ogólne w pliku dziennika podobny do następującego:

-------------------------------------------
Dziennik "C:\WINDOWS\system32\sdbinst.exe"
-------------------------------------------
-------------------------------------------
Logowanie "C:\Program Files\Microsoft aplikacji zgodności Toolkit\Compatibility Administrator\demoapp.exe"
-------------------------------------------
-------------------------------------------
Dziennik "C:\WINDOWS\system32\sdbinst.exe"
-------------------------------------------

Uwaga Ten problem występuje tylko na komputerze z systemem Windows XP z dodatkiem Service Pack 2.

Rozwiązanie

Obsługiwana poprawka jest dostępna w firmie Microsoft. Jednak ta poprawka jest przeznaczona do usunięcia tylko problemu opisanego w tym artykule. Tylko do systemów, w których występuje ten problem, należy zastosować tę poprawkę. Ta poprawka może być dodatkowo testowana. Jeśli dany system nie jest poważnie narażony na ten problem, firma Microsoft zaleca, aby poczekać na następną aktualizację oprogramowania zawierającą tę poprawkę.

Jeśli poprawka jest dostępna do pobrania, jest sekcja "Poprawka dostępna do pobrania" na początku tego artykułu z bazy wiedzy Knowledge Base. Ta sekcja nie jest wyświetlany, skontaktuj się z działem pomocy technicznej firmy Microsoft w celu uzyskania poprawki.

Uwaga Wystąpienia dodatkowych błędów lub konieczności rozwiązania problemu, należy utworzyć osobne zlecenie usługi. Zwykłe technicznej będą pobierane dodatkowych pytań i problemów, które nie kwalifikują się do tej poprawki. Aby uzyskać pełną listę numerów telefonów pomocy technicznej firmy Microsoft lub utworzyć osobne zlecenie usługi odwiedź następującą witrynę firmy Microsoft w sieci Web:
http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
Uwaga "Poprawka dostępna do pobrania" zawiera listę języków, dla których poprawka jest dostępna. Jeśli język nie jest widoczny, jest to, ponieważ poprawka nie jest dostępna dla danego języka.

Wymagania wstępne

Musi mieć w celu zastosowania systemu Windows XP Service Pack 2 (SP2) tę poprawkę.

Wymaganie dotyczące ponownego uruchomienia

Należy ponownie uruchomić komputer po zastosowaniu tej poprawki.

Informacje o zastępowaniu poprawek

Ta poprawka nie zastępuje żadnych innych poprawek.

Informacje o pliku

Wersja anglojęzyczna tej poprawki ma plik atrybuty (lub nowsze) wymienione w poniższej tabeli. Daty i godziny odpowiadające tym plikom są wyświetlane w formacie uniwersalnego czasu (UTC). Podczas przeglądania informacji o pliku są konwertowane na czas lokalny. Aby ró?nic? mi?dzy czasem UTC i czasem lokalnym, należy użyć Czas Strefy Karta w aplecie Data i godzina w Panelu sterowania.
Zwiń tę tabelęRozwiń tę tabelę
Nazwa plikuWersja plikuPlik rozmiarDataCzasPlatformaSP requirement
Acadproc.dll5.1.2600.299339,42411-Wrz-200611: 15x 86Z DODATKIEM SP2
Acgenral.dll5.1.2600.29931,852,92811-Wrz-200611: 15x 86Z DODATKIEM SP2
Aclayers.dll5.1.2600.2993450,04811-Wrz-200611: 15x 86Z DODATKIEM SP2
Aclua.dll5.1.2600.2993141,31211-Wrz-200611: 15x 86Z DODATKIEM SP2
Acspecfc.dll5.1.2600.2993245,24811-Wrz-200611: 15x 86Z DODATKIEM SP2
Acxtrnal.dll5.1.2600.2993116,22411-Wrz-200611: 15x 86Z DODATKIEM SP2

Stan

Microsoft potwierdziła, że jest to problem występujący w produktach firmy Microsoft, które są wymienione w sekcji "Dotyczy".

Więcej informacji

Aby uzyskać więcej informacji, kliknij przycisk następujący numer artykułu w celu wyświetlenia tego artykułu z bazy wiedzy Microsoft Knowledge Base:
824684Opis standardowej terminologii używanej do opisywania Aktualizacji oprogramowania firmy Microsoft
Aby uzyskać więcej informacji na temat aplikacji Microsoft Compatibility Toolkit, odwiedź następującą witrynę firmy Microsoft w sieci Web:
http://technet.microsoft.com/en-us/windowsvista/aa905066.aspx
Uwaga: Niniejszy artykuł, przeznaczony do „SZYBKIEJ PUBLIKACJI”, został utworzony bezpośrednio przez organizację pomocy technicznej firmy Microsoft. Zawarte w nim informacje są udostępniane „w stanie takim, w jakim są” w odpowiedzi na pojawiające się problemy. W wyniku przyspieszonego trybu udostępniania materiały mogą zawierać błędy typograficzne i mogą zostać poprawione w dowolnym momencie bez uprzedzenia. Więcej informacji można znaleźć w Warunkach użytkowania.

Właściwości

Numer ID artykułu: 917140 - Ostatnia weryfikacja: 25 czerwca 2011 - Weryfikacja: 2.0
Słowa kluczowe: 
kbautohotfix kbfix kbbug kbhotfixserver kbqfe kbmt KB917140 KbMtpl
Przetłumaczone maszynowo
WAŻNE: Ten artykuł nie został przetłumaczony przez człowieka, tylko przez oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego firmy Microsoft. Firma Microsoft oferuje zarówno artykuły tłumaczone przez ludzi, jak i artykuły tłumaczone maszynowo, dzięki czemu każdy użytkownik może uzyskać dostęp do całej zawartości bazy wiedzy Knowledge Base we własnym języku. Prosimy jednak pamiętać, że artykuły przetłumaczone maszynowo nie zawsze są doskonałe. Mogą zawierać błędy słownictwa, składni i gramatyki, przypominające błędy robione przez osoby, dla których język użytkownika nie jest językiem ojczystym. Firma Microsoft nie odpowiada za wszelkie nieścisłości, błędy lub szkody spowodowane nieprawidłowym tłumaczeniem zawartości oraz za wykorzystanie tej zawartości przez klientów. Oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego jest często aktualizowane przez firmę Microsoft.
Anglojęzyczna wersja tego artykułu to:917140

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com